شرکت انرژی لهستانی اورلن به شرکت‌های گاز در سه کشور اروپای مرکزی هشدار داد ممکن است پرداخت‌های آنها به گازپروم برای واردات گاز طبیعی را به عنوان بخشی از ادعا علیه این غول گازی روسیه بابت ضررهایی که لهستان متحمل شده است، توقیف کند.

به گزارش ایسنا، گازپروم در سال ۲۰۲۲، مدت کوتاهی پس از حمله روسیه به اوکراین، از مشتریانش خواست پول گاز روسیه را به روبل پرداخت کنند. لهستان و چندین کشور دیگر اتحادیه اروپا از پرداخت روبلی خودداری کردند و گازپروم عرضه آنها را قطع کرد. اما غول روسی به ارسال گاز به مجارستان، اتریش و اسلواکی ادامه داده است و اورلن لهستان، به شرکت‌های گاز این کشورها هشدار داد که می‌تواند پرداخت‌های آنها به گازپروم را توقیف کند.

در بهار سال ۲۰۲۳، «یوروپل گاز» که تماما متعلق به اورلن است، در یک دعوی داوری، یک ادعای ۱.۴۵ میلیارد دلاری علیه گازپروم ارائه کرد تا پرداخت‌های معوقه برای انتقال گاز را مطالبه کند. «یوروپل گاز»، مالک بخش لهستانی خط لوله گاز یامال از روسیه است.

اکنون، اورلن لهستان، در نامه‌هایی به شرکت‌های MVM CEEenergy مجارستان، SPP  اسلواکی و یک شرکت اتریشی، هشدار داده است که پرداخت‌های آنها به گازپروم ممکن است توقیف شود. اسلواکی و مجارستان اخیرا احکام و قوانینی را تصویب کرده‌اند که از شرکت‌های گاز آنها در برابر ادعاهای احتمالی و توقیف پرداخت‌ها محافظت می‌کند.

این هشدارها و ادعاها برای تامین انرژی اروپا، اطمینان بخش نیستند و اختلافات بین کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر اساس وابستگی آنها به عرضه گاز از سوی گازپروم را نمایان می‌کند.

ابهامات نسبت به عرضه گاز از سوی روسیه، به افزایش موقتی قیمت پایه گاز بازار اروپا در اوایل ماه میلادی جاری منتهی شد. این افزایش قیمت پس از آن روی داد که غول انرژی یونیپر آلمان، عرضه بلندمدت گاز روسیه را متوقف کرد زیرا یک دادگاه داوری به یونیپر حق فسخ قراردادها را داد و با دریافت بیش از ۱۴ میلیارد دلار (۱۳ میلیارد یورو) خسارت برای حجم گازی که «گازپروم اکسپورت» از اواسط سال ۲۰۲۲ عرضه نکرده بود، موافقت کرد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، ماه گذشته، شرکت OMV  بدون اشاره به این مورد، هشدار داد گازپروم می‌تواند عرضه گاز به اتریش را به دلیل حکم دادگاه خارجی که می‌تواند پرداخت OMV به «گازپروم اکسپورت» را مختل کند، متوقف کند.

انتهای پیام

source

توسط ecokhabari