رئیس بانک توسعه جدید بریکس خواستار تمرکز بر اقتصاد چند قطبی برای تشکیل جهان چند قطبی شد.

به گزارش ایسنا، دیلما روسف، رئیس بلوک اقتصادی بانک توسعه جدید بریکس خواستار تمرکز بر شکل‌گیری اقتصاد چند قطبی شد.

روسف در جلسه‌ای با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در سن پترزبورگ، گفت که شمال جهانی نتوانست به مشکلات جهانی بشریت رسیدگی کند و تاکید کرد که اقتصاد چند قطبی برای مقاومت در برابر شوک‌ها و بحران‌های جهانی مجهزتر است.

روسف گفت: ما بانکی متفاوت هستیم که توسط کشورهای جنوب جهانی و برای همین کشورها ایجاد شده‌ایم بنابراین نمی‌توانیم شرایطی را برای اعضای خود دیکته کنیم.  

وی تاکید کرد که اقتصاد چند قطبی برای دستیابی به چندقطبی واقعی ضروری است و کمک به ایجاد آن یکی از اهداف بانک توسعه جدید بریکس است.

روسف بر اهمیت ارزهای ملی در دنیای چندقطبی تاکید و خاطرنشان کرد که یکی دیگر از تعهدات این بانک تسهیل تسویه با ارزهای ملی است.

او گفت: این مورد برای کشورهای در حال توسعه که فاقد ارزهای قوی هستند و از نوسانات نرخ ارز رنج می‌برند، بسیار مهم است.

پوتین از رهبری روسف در بانک تمجید و خاطرنشان کرد که در زمان ریاست وی، بانک برای اولین بار سود خالص قابل توجهی را ثبت کرد.

او از روسف دعوت کرد تا در مورد توسعه بیشتر بانک گفت‌وگو و ابتکارات مشترک را ازجمله از طریق مجمع بین‌المللی اقتصادی سن پترزبورگ (SPIEF) بررسی کند.

این مجمع که از سال ۱۹۹۷ هر ساله در ماه ژوئن برگزار می‌شود، توسط رئیس‌جمهور فدراسیون روسیه حمایت و توسط وزارت توسعه اقتصادی سازماندهی می‌شود.

به گزارش بیزنس، این مجمع سیاستمداران و بازرگانان برجسته جهانی را گرد هم می‌آورد تا چالش‌های کلیدی پیش روی روسیه، بازارهای نوظهور و جهان را شناسایی کرده و در مورد آنها با هدف ایجاد چارچوب‌هایی برای راه‌حل‌های مشترک مشورت کنند.

انتهای پیام

source

توسط ecokhabari