رئیس جمهور فرانسه در مصاحبه ای که روز چهارشنبه منتشر شد، در پاسخ به سوالی درباره احتمال فهرست شدن شرکت بزرگ نفتی «توتال انرژی» در آمریکا، گفت: فرانسه از شرکت‌هایی حمایت می‌کند که به این کشور اعتقاد دارند.

به گزارش ایسنا، شرکت «توتال انرژی» که یکی از ارکان شاخص «کک ۴۰» فرانسه است، یکی از بزرگترین شرکت‌های نفتی جهان و عامل مهم نفوذ فرانسه به شمار می‌رود. تغییر مکان فهرست شدن «توتال»، ضربه‌ای به پرستیژ پاریس به عنوان مرکز تجارت بین المللی خواهد بود.

امانوئل مکرون به مجله فرانسوی اکسپرس گفت: فرانسه همراه کسانی است که به فرانسه باور دارند، نه دیگران. تصور نمی‌کنم «توتال»، تاکنون وقتی که به بازارهای صادراتی رفته، درباره فرانسوی بودن شکایتی داشته است. به نفع «توتال» است که در فرانسه بماند.

«توتال انرژی» که به دلیل ردپای کربن و سود بادآورده از انرژی، همواره در کانون توجهات عمومی قرار دارد، در شرایط حساسی در کشور خود است.

پاتریک پویانه، مدیرعامل شرکت «توتال انرژی» در ۲۶ آوریل به تحلیلگران گفت: «توتال انرژی» با جدیت، در حال بررسی امکان فهرست شدن مقدماتی در بازار بورس نیویورک است تا دسترسی راحت تر به سرمایه‌گذاران آمریکایی را تضمین کند.

پویانه گفت: ما سهامداران آمریکایی بیشتر و بیشتر و سهامداران اروپایی از جمله سهامداران فرانسوی کمتری داریم که شاید به خاطر بحث بر سر مسائل محیط زیستی، اجتماعی، حاکمیتی است. وی تاکید کرد: اگر شرکتش بخواهد وارد وال استریت شود، همچنان حضورش را در بورس فرانسه حفظ خواهد کرد.

بر اساس گزارش رویترز، پویانه گفت: تا سپتامبر به هیات مدیره درباره این طرحها، گزارش خواهد داد.

انتهای پیام

source

توسط ecokhabari