در شرایطی که بازار سرمایه با چالش‌هایی طی روز های اخیر مواجه شده، وزیر اقتصاد و رییس سازمان بورس بر حمایت‌های دولت از تالار شیشه‌ای تاکید دارند.

به گزارش ایسنا، بازار بورس که از هشتم ماه جاری روند نزولی به خود گرفته طی دو روز اخیر متعادل شده است. روز گذشته شاخص بورس ۴۲۷۳ واحد مثبت شد. امروز اما بازار بورس افت اندکی داشت و ۱۰۷۵ واحد کاهش یافت. با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد در ساعات پایانی معاملات امروز برخی نمادها از منفی به مثبت حرکت کردند.

آخرین روز کاری هفته شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با افت ۱۰۷۵ واحد به رقم دو میلیون و ۱۶۴ هزار و ۴۹۷ واحد رسید.

شاخص هم‌وزن نیز ۱۶۶۹ واحد کاهش یافت و در عدد ۷۱۴ هزار و ۶۰ واحد ایستاد.

امروز بالغ بر ۳۵۸ هزار فقره معامله در بورس تهران انجام شد که رقم آن به ۵۵۲۶ میلیارد تومان رسید.

بورس حمایت می‌شود؟
نقشه بازار بورس ـ چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳

فملی، فارس و وامید بیشترین تاثیر را بر شاخص بورس داشتند که بجز فارس، دو نماد دیگر مثبت شدند. از نمادهای پرتراکنش نیز می‌توان به دامین، ذوب و وبلملت اشاره کرد. قیمت پایانی ذوب روی عدد صفر درصد ایستاد اما دامین و وبملت مثبت شدند.

روز چهارشنبه شاخص فرابورس ایران نیز ۸۸ واحد کاهش یافت و به ۲۳ هزار و ۸۳۸ واحد رسید.

تعداد معاملات فرابورس در روز جاری ۲۱۴ هزار فقره بود که ارزش آن بیش از ۲۲ هزار میلیارد تومان شد.

ارفع، بپاس و خاور بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس داشتند. از سوی دیگر آردینه، خاور و فنر از نمادهای پرتراکنش بودند که هرسه قرمز به کار خود پایان دادند.

بازار سرمایه در روزهای اخیر به موضوعاتی همچون اخذ مالیات از صندوق‌های سرمایه‌گذاری بورسی واکنش منفی نشان داد. مسائلی نیز که از قبل وجود داشت همچون تعیین قیمت خوراک پتروشیمی‌ها، افزایش سود بانکی و عرضه اوراق گواهی خاص با نرخ سود ۳۰ درصد بر بازار سایه افکنده است.

روز گذشته خاندوزی ـ وزیر اقتصاد درباره تاثیر منفی اوراق گواهی خاص بر بازار سرمایه گفت: با بانک مرکزی مذاکره خواهیم کرد که کمک‌کننده خواهد بود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز اعلام کرد: یکی از هدف‌گذاری‌های مهم سازمان بورس و اوراق بهادار در سال جاری، افزایش دو برابری تامین مالی به شرط بهبود وضعیت بازار سرمایه و اعمال حمایت‌های دولت در این بازار است.

عشقی در یک همایش در استان کرمان با بیان این که بازار سرمایه از ظرفیت‌های قابل توجهی برخوردار است گفت: فضای حاکم در بازار سرمایه زیبنده این بازار نیست بنابراین، برگزاری چنین رویدادهایی با حضور مقامات و فعالان اقتصادی موجب می‌شود، علاوه بر آشنایی با ظرفیت‌های بازار سرمایه، تصویر مناسبی از این بازار ارائه دهیم.

انتهای پیام

source

توسط ecokhabari