شرکت گوگل کنفرانس سالانه توسعه دهندگان خود را موسوم به I/O با معرفی هوش مصنوعی جدید خود به نام ۱.۵ Flash AI Gemini که گفته می‌شود سبک‌تر از مدل Gemini Pro و در دسترس‌تر است، آغاز کرد.

به گزارش ایسنا، شرکت گوگل ساعتی پیش در کنفرانس سالانه توسعه‌دهندگان I/O به‌روزرسانی‌های مدل‌های هوش مصنوعی جمینای خود را اعلام کرد.

این شرکت اعلام کرد که در حال عرضه یک مدل جدید به نام Gemini ۱.۵ Flash است که سرعت و کارایی بهینه شده دارد.

طبق گفته گوگل این مدل جدید، هزینه توسعه دهندگانی را که از مدل‌های گوگل برای ساخت اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی استفاده می‌کنند، کاهش می‌دهد.

رویداد گوگل با معرفی هوش مصنوعی جدید Gemini شروع شد

دمیس هاسابیس(Demis Hassabis) مدیر عامل «گوگل دیپ‌مایند» گفت: مدل Gemini۱.۵ Flash در خلاصه‌سازی، برنامه‌های گفتگو، شرح تصاویر و ویدیوها، استخراج داده‌ها از اسناد و جداول طولانی و موارد دیگر برتری دارد.

هاسابیس افزود که گوگل Gemini ۱.۵ Flash را به این دلیل ایجاد کرده که توسعه‌دهندگان به مدلی نیاز داشتند که سبک‌تر و ارزان‌تر از نسخه Pro باشد که گوگل در فوریه معرفی کرد.

مدل Gemini ۱.۵ Pro کارآمدتر و قدرتمندتر از مدل اصلی Gemini این شرکت است که اواخر سال گذشته معرفی شد.

اکنون مدل Gemini ۱.۵ Flash بین مدل‌های Gemini ۱.۵ Pro و Gemini ۱.۵ Nano قرار می‌گیرد که کوچکترین مدل گوگل است که به صورت محلی بر روی دستگاه‌ها اجرا می‌شود.

مدل Gemini ۱.۵ Flash با وجود سبک‌تر بودن از Gemini Pro به همان اندازه قدرتمند است. این به این معنی است که Gemini ۱.۵ Flash همان قابلیت‌های چندوجهی مدل Pro و همچنین میزان داده‌ای که یک مدل هوش مصنوعی می‌تواند به‌طور همزمان پردازش کند، ارائه می‌دهد.

به گفته گوگل، این بدان معناست که Gemini ۱.۵ Flash قادر به تجزیه و تحلیل یک سند ۱۵۰۰ صفحه‌ای یا یک پایگاه کد با بیش از ۳۰ هزار خط به طور همزمان خواهد بود.

گفتنی است که Gemini ۱.۵ Flash یا هر یک از مدل‌هایی که نام برده شد، در اصل برای مصرف کنندگان طراحی نشده است، بلکه در عوض یک راه سریع‌تر و کم‌هزینه‌تر برای توسعه‌دهندگان است که محصولات و خدمات هوش مصنوعی خود را با استفاده از فناوری طراحی‌شده توسط گوگل بسازند.

گوگل علاوه بر راه اندازی Gemini ۱.۵ Flash مدل Gemini ۱.۵ Pro را نیز ارتقا می‌دهد. این شرکت گفت که در مدل جدید خود توانایی‌های کدنویسی، استدلال و تجزیه صدا و تصاویر را بهبود بخشیده است.

این در حالی است که به نظر می‌رسد بزرگترین به‌روزرسانی گوگل هنوز در راه است و قرار است گوگل در اواخر سال جاری قدرت این مدل را دو برابر کند. این بهبود باعث می‌شود که همزمان دو ساعت ویدیو، ۲۲ ساعت صدا، بیش از ۶۰ هزار خط کد یا بیش از ۱.۴ میلیون کلمه را پردازش کند.

گوگل امشب همچنین نسخه جدیدی از مدل باز جما(Gemma) را به نام جما ۲(Gemma ۲) معرفی کرد. اما همانطور که گفته شد این به‌روزرسانی‌ها به درد توسعه دهندگان یا علاقه‌مندانی می‌خورد که با ساخت برنامه‌ها و خدمات هوش مصنوعی سر و کار دارند و واقعا برای مصرف کننده معمولی در نظر گرفته نشده‌اند.

انتهای پیام

source

توسط ecokhabari