مته حفاری الماسه بدنه ماتریسی که برای نخستین بار در کشور با حمایت و راهبری شرکت نفت فلات قاره ایران از سوی یک شرکت داخلی طراحی و ساخته شده است، رونمایی شد.

به گزارش ایسنا، در حاشیه آخرین روز از بیست‌وهشتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی از طراحی و ساخت مته حفاری الماسه بدنه ماتریسی برای نخستین بار در کشور از سوی شرکت نفت فلات قاره ایران با حضور علیرضا مهدی‌زاده، مدیرعامل این شرکت، و جمعی از مدیران نفتی رونمایی شد.  

مجری این طرح، شرکت خدمات فنی میدان‌های آسماری بوده و ساخت این مته از سال ۱۴۰۰ آغاز شده است. از مهم‌ترین ویژگی‌های ساخت این مته، طراحی و ساخت ۱۰۰ درصد ایرانی براساس نرم‌افزار کاملاً داخلی و مناسب‌بودن طراحی مته برای سازند و نوع عملیات و مسیر چاه است.

با ساخت این تجهیز برای نخستین بار در ایران، تقویت توانمندی ساخت داخل در صنعت حفاری، تکمیل چاه‌ها و محدودترشدن واردات، حفاری ۲۸۱۱ متر در چاه‌های میدان‌های سروش، نوروز و فروزان، ‌ ثبت عملکرد بالاتر از متوسط نرخ حفاری و عملکرد مثبت در حفاری چاه‌های جهت‌دار را شاهد هستیم.

تولید بار اول ماده بیولوژیکی امحاکننده لکه‌های نفتی دریایی

در این مراسم همچنین از پروژه بومی‌سازی دانش فنی و تولید بار اول ماده بیولوژیکی امحاکننده لکه‌های نفتی دریایی رونمایی شد. این پروژه به کارفرمایی شرکت نفت فلات قاره ایران از سوی جهاد دانشگاهی دانشگاه شهید بهشتی و مجموعه دانش‌بنیان زیست فناوران صنعت و محیط از سال ۱۴۰۲ آغاز شده است.

هدف از اجرای این طرح، صیانت از محیط‌زیست دریایی خلیج‌فارس، عمل به مسئولیت‌ اجتماعی و حمایت از مجموعه‌های دانش‌بنیان ایرانی است. ویژگی این محصول شامل بیولوژیک‌بودن و سازگاری با محیط‌زیست، انطباق با انواع نفت‌های سبک و سنگین، بیشترین راندمان و اثربخشی امحای لکه‌های نفتی ناشی از نفت‌ریزی‌های میدان‌ها، جلوگیری از تأثیر لکه‌های نفتی بر سواحل و تسریع در روند تجزیه بیولوژیکی ترکیبات نفتی در دریا خواهد بود.

با ساخت این محصول،  کاهش نیازمندی به محصولات مشابه خارجی، صرفه‌جویی ارزی قابل توجه برای کشور، قابل قبول بودن راندمان و اثربخشی در حجم های متناسب مصرفی در مقایسه با محصولات خارجی و امکان بهینه‌سازی مستمر فرمولاسیون در انطباق با مشخصات فنی نفت میدان‌های شرکت نفت فلات قاره ایران محقق می‌شود.

احیای زیست‌بوم مرجانی جزیره خارک 

رونمایی از پروژه مشاوره محیط‌زیستی و مطالعات و برنامه‌ریزی عملیاتی – اجرایی توسعه زیست‌بوم‌های مرجانی جزیره خارک، برنامه بعدی شرکت نفت فلات قاره در این مراسم بود.

آبسنگ‌های مرجانی یکی از بارورترین اکوسیستم‌های دریایی جهان هستند که پس از جنگل‌های پرباران استوایی، دومین زیستگاه حاصلخیز جهان از لحاظ ارزش‌های طبیعی، اکولوژیکی، اقتصادی و فرهنگی محسوب می‌شوند.

زیستگاه‌های مرجانی بستر زاد و ولد ماهیان و انواع آبزیان بوده و به‌عنوان ذخیره‌گاه شیلاتی و رونق صیادی، در مقیاس محلی بسیار حائز اهمیت است. این پروژه از سوی پژوهشکده محیط‌زیست و توسعه پایدار سازمان حفاظت محیط‌زیست با همکاری مجموعه مهندسان مشاور زیست انرژی پارس، دانشگاه‌های شهید باهنر کرمان، تربیت مدرس و علوم و فنون دریایی هرمزگان اجرا شده است.

همچنین، دفتر حفاظت از زیست‌بوم‌ها و سواحل دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست ایران و اداره کل محیط‌زیست استان بوشهر بر این پروژه نظارت علمی و فنی داشته‌اند. این پروژه از سال ۱۳۹۸ با هدف احیای زیستگاه‌های مرجانی تخریب‌شده در  آب‌های ساحلی جزیره خارک و خارکو و اجرا در دو فاز مطالعاتی و اجرایی با مقایسه روش‌های سنتی و نوین آغاز شده است.

با اجرای این پروژه، تهیه قلمه‌های مرجانی از هفت گونه شناخته‌شده بومی، انتقال موفق و کاشت ۱۶ هزار قلمه مرجانی در سواحل جزیره خارکو، احیای موفق مساحت قابل توجهی از بسترهای مرجانی آسیب‌دیده در جزیره خارک و خارکو، تهیه و استقرار انواع خزانه‌های مولد از گونه‌های کمیاب و آسیب‌پذیر مرجانی انجام شده است.

انتهای پیام

source

توسط ecokhabari