رئیس سازمان برنامه و بودجه ضمن اعلام اینکه امسال اولویت بودجه‌ای دولت، پرداخت‌های عمرانی است، گفت: امسال۷۰ هزار معلم جذب آموزش و پرورش می شوند.

به گزارش ایسنا، داوود منظور امروز (سه شنبه) در نشست خبری مشترک با سخنگوی اقتصادی دولت با یادآوری اینکه قانون برنامه هفتم در سال گذشته پس از ارائه لایحه از سوی دولت، در مجلس تصویب شد، اظهار کرد: پاره ای از اختلاف‌نظرها بین شورای نگهبان و مجمع تشخیص، هیئت عالی نظارت و مجلس شورای اسلامی باقی بود که بخش عمده‌ای از آن‌ها تا پایان سال رفع شد و امیدوارم بخش کوچک باقیمانده نیز در روزهای آینده نهایی شود تا در ابتدای سال جاری، قانون برنامه پنج ساله پیشرفت را رسما دریافت و شروع کنیم.

وی با اشاره به ویژگی‌های قانون برنامه هفتم توسعه، گفت: این تغییرها به دلیل پیشرفت و رشد اقتصادی بالا در پنج سال آینده است که بعد از ابلاغ قانون، ظرفیت‌های جدید و تغییر رویکردها در برنامه هفتم نسبت به برنامه‌های گذشته را تبیین خواهیم کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: محتوای برنامه هفتم در بودجه سال ۱۴۰۳ لحاظ شده است؛ یعنی آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تغییر کرده و بودجه دو مرحله‌ای شده است؛ به نحوی که دولت در زمان بندی لازم هر دو بخش را ارائه کرد.

وی با اشاره به علت تاخیر در نهایی‌شدن لایحه بودجه ۱۴۰۳، یادآور شد: بخش اول لایحه در انتهای آبان سال گذشته ارائه شد اما با توجه به اینکه رسیدگی به بودجه در مجلس، در شورای نگهبان و مجمع تشخیص طولانی شد، در ۲۷ اسفند قسمت اول قانون که احکام، تبصره، جداول کلان و سقف‌های درآمد و هزینه است، ابلاغ شد. مجلس هم دولت را مکلف کرده ۱۰ روز پس از دریافت لایحه بخش دوم را ارائه کند که با توجه به تعطیلات نوروز، در اولین روز کار مجلس در ۱۹ فروردین، بخش دوم لایحه بودجه اعلام وصول شد.

منظور افزود: رسیدگی به بخش دوم با سرعت در مجلس انجام شده و کمیسیون‌های مجلس این هفته جلسات را برگزار کردند و امروز نیز کمیسیون تلفیق بودجه، تشکیل خواهد شد و امروز و فردا رسیدگی نهایی انجام می‌شود.

اجرای قانون بودجه از ابتدای سال آغاز شده است

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه اجرای قانون بودجه از ابتدای سال آغاز شده است، اظهار کرد: پرداخت‌ها بر اساس جداول سال گذشته انجام شده و با ابلاغ جداول قانون بودجه در بخش دوم، این ارقام را به صورت قطعی ثبت خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در بودجه سال جاری اعتبارات بخش ورزش ۴۵ درصد رشد داشته است، یادآور شد: رشد بودجه دولت صرفا ۲۳ درصد است اما با توجه به اهمیت ورزش، اعتبارات این بخش از ۸ همت به ۱۶ همت افزایش یافته است.

رشد ۳۰ درصدی اعتبارات بخش سلامت

منظور به افرایش اعتبارات در بخش سلامت اشاره کرد و گفت: اعتبارات این بخش با ۳۰ درصد رشد به ۴۰۹ همت رسیده است. ۲۵ هزار نیروی جدید کادر درمان امسال استخدام خواهند شد و ۱۸۰۰ عضو جدید هیئت علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی جذب می‌شوند. ۴۰۰۰ میلیارد تومان نیز برای تکمیل کادر درمان و دانشگاه‌ها اعتبار گرفته است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: دستیاران تخصصی در حوزه پزشکی با تنگنا مواجه بودند که برای سال جاری ۳۰۰۰ میلیارد تومان به این بخش اختصاص یافته است. در عین حال ۱۵۰۰ میلیارد تومان حق ماندگاری و مقیمی برای مناطق محروم در نظر گرفته‌ایم. منابع بخش پژوهش را از نیز از بخش درمان جدا کرده‌ایم.

وی با اشاره به ویژگی‌های لایحه بودجه در حوزه دانشگاه‌ها، اظهار کرد: اعتبارات آموزش عالی بیش از بودجه عمومی رشد داشته است. دانشگاه‌های برتر ۴۰ درصد رشد و دانشگاه‌های متوسط ۳۰ درصد رشد در اعتبارات خواهند داشت. ما برای مرزهای دانش فناوری به ویژه میکروالکترونیک و هوش مصنوعی یک ردیف اعتباری هفت همتی پیش‌بینی کردیم تا با توجه به رشد هوش مصنوعی و میکروالکترونیک در جهان، شاهد شکوفایی و فعالیت گسترده کشور در این حوزه باشیم.

منظور ادامه داد: در آموزش و پرورش ۷۰ هزار معلم جذب خواهند شد. در حوزه‌های زیربنایی شاهد افتتاح طرح‌های زیادی خواهیم بود که در سال های گذشته شروع و در دو سال گذشته اعتبارات‌شان تقویت شده است. تعیین نقش‌ها و مسئولیت‌ها برای تک تک دستگاه‌ها را انجام دادیم تا فرآیندهایی که مشارکت مردمی در اقتصاد را بیشتر می‌کند توسعه دهیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه اقتصاد مردم‌پایه را گسترش می‌دهیم، تصریح کرد: همه دستگاه‌ها باید تکالیف خود برای جهش تولید را انجام دهند. این سند فردا ابلاغ می شود.در این سند پیوست طرح‌های خاتمه عمرانی در سال جاری را منتشر می‌کنیم. طرح‌هایی که بخش خصوصی در تولید به بهره‌برداری می‌رساند و به حوزه صنعت، معدن و نیروگاهی مرتبط است در پیوست دیگری اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

امسال باید ۶۷۰ همت سرمایه گذاری از سوی شرکت‌های دولتی انجام شود

پوی یادآور شد: امسال باید ۶۷۰ همت سرمایه‌گذاری از سوی شرکت‌های دولتی انجام شود که فهرست این سرمایه‌گذاری‌ها هم دیگر منتشر می‌شود. هفت سد با ظرفیت یک میلیارد متر مکعب در سال و ۳۱ تصفیه‌خانه فاضلاب افتتاح می‌شود. ۵۵۰ کیلومتر راه‌آهن افتتاح خواهد شد. ۴۰۰ همت هم برای طرح‌های تملک به‌ویژه طرح‌های خاتمه پیش‌بینی‌ شده است.

منظور با اشاره به جزئیات پرداخت یارانه‌ها در بودجه ۱۴۰۳، گفت: کل تبصره ۸ امسال که موضوع هدفمندی یارانه‌ها را دنبال می‌کند. منابعی که دولت از فروش بنزین، گازوئیل، صادرات فرآورده‌های نفتی به دست می‌آورد، صرف بازتوزیع به خود مردم می‌شود. کل منابع یارانه نقدی، ۳۳۰ هزار میلیارد تومان در سال است. کمک‌هزینه‌های معیشتی ویژه کمیته امداد و سازمان بهزیستی هم ماهانه بالغ بر پنج همت پرداخت می‌شود. سال گذشته دریافتی مستمری‌بگیران کمیته امداد و بهزیستی ۴۰ درصد رشد کرد و امسال نیز ۳۰ درصد رشد کرده تا این گروه خاص مورد توجه قرار گیرند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه یادآور شد: در زمینه کالابرگ است هم به هفت دهک به ازای هر نفر ۲۲۰ هزار تومان پرداخت می‌شود. برای یارانه خرید تضمینی گندم و آرد و نان نیز ۲۰۰ همت در نظر گرفته شده است. یارانه دارو نیز در بودجه امسال ۸۵ همت در نظر گرفته شده‌است. در عین حال به نهاده‌هایی یارانه داده می‌شود تا کالا ارزان تر به دست مردم برسد که شامل یارانه نهاده‌های دامی و کشاورزی است و امسال شش همت از منابع دولت در سال جاری را به خود اختصاص می‌دهد.

اختصاص ۱۱ میلیارد دلار ارز ترجیحی به واردات کالاهای اساسی و نهاده‌های کشاورزی وارداتی

وی ادامه داد: در عین حال یارانه نهاده‌های دامی مثل کنجاله ذرت با ارز ترجیحی ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی تامین می‌شود. نرخ مبادله ۴۰ هزار تومان و امسال بناست ۱۱ میلیارد دلار ارز ترجیحی به واردات کالاهای اساسی و نهاده‌های کشاورزی وارداتی اختصاص یابد. اختلاف این عدد با نرخ بازار مبادله‌ای شامل ۱۵۰ همت می‌شود و پرداخت آن با دولت است.

منظور کاهش نرخ مالیات ارزش‌افزوده واردات کالاهای اساسی از ۹ درصد به یک درصد را یارانه دانست و افزود: کمک به طرح‌های آبخیزداری و کشاورزی نیز از جمله کارهایی است که برای تولید محصولات کشاورزی ارزانتر اختصاص می‌یابد چهار همت یارانه دریافت می‌کند. مجموع کل این موارد، بخش بزرگی از بودجه دولت یعنی ۷۵۰ همت در تبصره ۸ را شامل می‌شود.

پارسال ۹۵ درصد بودجه محقق شد

منظور در پاسخ به پرسشی درباره پیش‌بینی‌ها از کسری بودجه در سال جاری، اظهار کرد: در سال گذشته ۹۵ درصد بودجه محقق شد و به شکل مشخص‌تر در بخش هزینه‌های جاری ۹۹.۲ درصد تحقق بودجه را تجربه کردیم. در برخی از دستگاه‌های اجرایی مانند وزارت آموزش و پرورش و علوم هم بالغ بر ۱۱۰ درصد تحقق داشتیم. در بودجه عمرانی نیز ۳۰۴ هزار میلیارد تومان محقق شد که معادل ۸۵ درصد بودجه مصوب است.

امسال اولویت بودجه‌ای دولت، پرداخت‌های عمرانی است

وی افزود: این تحقق بودجه با وجود افزایش هزینه‌های جاری و تملک دارایی‌ها در بودجه سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۱ بود. امسال وضعیت بودجه‌ای از سال گذشته بهتر و رشد بودجه نسبت به سال ۱۴۰۲ حدود ۲۳ درصد است. دولت در سال ۱۴۰۳ تلاش می‌کند ارقام درآمدی خود را واقع‌بینانه‌تر کند. درآمدهای نفتی در بودجه امسال نسبت به سال قبل کمتر پیش‌بینی شده و در بخش مولدسازی و واگذاری شرکت‌ها نیز پیش‌بینی درآمدها نصف شده است. امسال اولویت بودجه‌ای دولت پرداخت‌های عمرانی است تا بتواند بخشی از زیرساخت‌های کشور را ارتقا دهد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره درآمدهای نفتی در بودجه اظهار کرد: به دنبال کاهش سهم نفت در بودجه دولت هستیم؛ در عین حال دولت سیزدهم تلاش کرد در ۲.۵ سال گذشته کشور را به ظرفیت‌های تولید و صادرات نفت بیش از تحریم‌ها نزدیک کند. امروز بالغ بر ۳.۵ میلیون بشکه در روز تولید نفت و میعانات گازی داریم؛ این را مقایسه کنید با رقم ۲.۲ میلیون بشکه‌ای نیمه اول سال ۱۴۰۰. این نشان می‌دهد دولت تلاش کرده ظرفیت‌های نفتی را به قبل از تحریم بازگرداند.

بازار نفت مهیاست

پرئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: تولید نفت ایران پیش از تحریم ۳.۸ میلیون بشکه بود. برنامه امسال دولت این است که ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار بشکه در روز به ظرفیت تولید نفت اضافه کند؛ بنابراین نظر دولت در مجموع این است که از ظرفیت نفت و گاز برای توسعه کشور حداکثر استفاده را ببرد.، اما در عین حال منابع نفت و گاز را تبدیل به منابع تامین مالی هزینه‌های جاری و دستمزد دولت نمی‌کنیم.

منظور تاکید کرد: دشمنان سعی کردند که بازار جهانی نفت را برای ما تنگ کنند اما وزارت نفت توانسته عملاً تحریم‌ها را در بحث فروش و تولید نفت کم اثر کند. امروز دیگر نفتی روی کشتی‌ها نداریم که منتظر باشیم بتوانیم آن را بفروشیم. تمام آنچه تولید می‌کنیم از قبل بازار آن مهیا شده است.

برنامه صادرات گاز به کشورهای همسایه

وی یادآور شد: در مورد گاز هم در مقایسه با پیش از دولت سیزدهم، یک جهش قابل توجهی در صادرات گاز داشتیم؛ به هر حال برنامه صادرات گاز به کشورهای همسایه را داریم و وزیر نفت در این باره هم توضیح خواهند داد؛ بنابراین صادرات نفت و گاز جزو اولویت‌های دولت است و موانع آن را هم برطرف کردیم و شبکه توزیع قابل اعتمادی ایجاد شده است. اخیراً هم قیمت نفت افزایش خوبی پیدا کرده و این برای ما یک فرصتی است و امیدواریم از فرصت قیمت بالای نفت بتوانیم برای تامین منابع توسعه کشور استفاده کنیم.

انتهای پیام

source

توسط ecokhabari