ایسنا/همدان وزیر نیرو با تاکید بر اینکه در حال حاضر آب همدان نیاز به هیچ تصفیه‌ای ندارد، گفت: مردم اطمینان داشته باشند وزارت نیرو، استاندار، دانشگاه علوم پزشکی و سایر متخصصان تلاش می‌کنند که مردم همدان با خیال راحت از آب موجود استفاده کنند و هیچگونه مشکلی هم در این مسیر پذیرفته نیست.

محرابیان امروز جمعه ۲۴ فروردین در حاشیه بازدید از تصفیه‌خانه شیخی جان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ذائقه مردم همدان با آب اکباتان تنظیم شده و طبیعتا با تغییر منبع آبی احساس می‌کنند که این آب با آب قبلی متفاوت است و این احساس هم درست است چرا که هر آبی ویژگی خود را دارد و بستر آب روی طعم و بوی آب موثر است.

وی با بیان اینکه شرایط آبی منطقه و همدان بسیار سخت و بحرانی بود، تصریح کرد: ۶۵ درصد آب همدان از سد اکباتان تأمین می‌شد و مابقی از طریق چاه‌ها که با خشکسالی و تمام شدن آب سد اکباتان، شهر همدان وارد فاز بحرانی شد و تنگناهای جدی برای مردم ایجاد شد.

محرابیان ادامه داد: شبکه آب شهر همدان به گونه‌ای بود که از زون چاه‌ها نمی‌توانستیم به زون سد آب را انتقال دهیم به همین دلیل بخشی از شهر دچار مشکل شد.

وی با اشاره به طرح آبرسانی به همدان، خاطرنشان کرد: در آن زمان آب به صورت اضطراری به همدان رسانده شد و ما در پی این بودیم که طرح دائمی تامین آب برای همدان به سرعت انجام شود.

وزیر نیرو با بیان اینکه در حال حاضر با استقرار دانشگاه علوم پزشکی و مسئولان مربوطه آب در آزمایشگاه  به صورت دائمی نمونه‌گیری و بررسی و عناصر مضر دائم رصد می‌شود، خاطرنشان کرد: خوشبختانه طبق آزمایش‌های موجود تقریبا تمام عناصر خیلی کمتر از حد مجاز است که به طور مثال یکی از عناصری که نگران بودیم آرسنیک بود و نتایج موجود نشان می‌دهد عنصر آرسنیک در آب همدان در حد صفر است.

وی با اشاره به اینکه میزان سختی آب در محدوده ۴۰۰ قرار دارد درحالیکه حد مجاز ۱۰۰۰ است و آب همدان کمتر از حد مجاز سختی آب دارد، گفت: آب همدان از لحاظ کیفیت و کمیت مطمئن و بهداشتی است و مردم با خیال راحت این آب را استفاده کنند و بیاشامند.

محرابیان اظهار کرد: گاهی دستگاه‌های تصفیه‌ خانگی ممکن است مشکلاتی را برای مردم ایجاد کند چرا که ممکن است فیلترهای آن مسائلی ایجاد کند که می‌طلبد این دستگاه‌ها مورد استفاده قرار نگیرد و افزود: برای تکمیل فرآیند تصفیه‌خانه واحد ازن‌زنی هم در مسیر تصفیه‌خانه پیش‌بینی کردیم که به طعم و بوی آب کمک می‌کند.

وزیر نیرو گفت: در کمتر تصفیه‌خانه‌ای واحد ازن‌زنی وجود دارد اما برای اینکه اطمینان به مردم همدان داده باشیم و احساس خوشایند از مصرف آب داشته باشند، به زودی واحد ازن‌زنی هم در این تصفیه‌خانه نصب خواهد شد و با نصب آن طعم و بویی که احساس می‌کنند، حل خواهد شد.

پایان پیام

source

توسط ecokhabari