انجمن اصلی صادرکنندگان ترکیه از تصمیم دولت مبنی بر اعمال محدودیت های تجاری علیه رژیم صهیونیستی به دلیل جنگ غزه، حمایت کرد.

به گزارش ایسنا، مجمع صادرکنندگان ترکیه (TİM) در بیانیه‌ای در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرد: ما در هر تحریمی که منافع ملی کشورمان ایجاب می‌کند و به تراژدی‌های بشردوستانه پایان می‌دهد، در کنار دولت خود هستیم.

این انجمن که نماینده ۲۷ بخش و بیش از ۱۴۰ هزار صادرکننده است، اعلام کرد: همواره از تجارت آزاد حمایت می‌کند اما از تصمیم دولت در خصوص رژیم صهیونیستی، پشتیبانی می‌کند.

وزارت بازرگانی ترکیه در ۹ آوریل، اعلام کرد صادرات ۵۴ نوع محصول به رژیم صهیونیستی، محدود شده و این محدودیت، فورا اعمال می‌شود.

این محصولات شامل فولاد سیمانی و مصالح ساختمانی آهن و کودهای شیمیایی است.

طبق داده‌های رسمی، صادرات ترکیه به رژیم صهیونیستی در سال میلادی گذشته، به ۵.۴۳ میلیارد دلار رسید که در مقایسه با ۷.۰۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲، کمتر بود. میزان صادرات در سه ماه اول سال ۲۰۲۴، با ۲۱.۶ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته، به ۱.۱۴ میلیارد دلار رسید. مجموع درآمدهای صادراتی ترکیه در فاصله ژانویه تا مارس، ۶۳.۷ میلیارد دلار بوده است.

صادرات فولاد و سیمان ترکیه به رژیم صهیونیستی در سه ماهه اول سال میلادی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، به ترتیب ۵۳.۵ درصد و ۴۰ درصد کاهش داشت و صادرات آهن در همین مدت، حدود ۲۵ درصد کاهش یافته است.

اومر بولات، وزیر بازرگانی ترکیه به شبکه تلویزیون دولتی «تی آر تی هابر» گفت: کالاهای اساسی مانند غذا، محصولات پزشکی، دارو، لوازم آشپزخانه و پوشاک، شامل محدودیت‌ها نمی‌شوند و افزود: تصمیم درباره محصولات، بر اساس تحولات، می‌تواند مورد بازنگری قرار گیرد.

بولات همچنین در مورد گمانه زنیها در شبکه های اجتماعی مبنی بر فروش سوخت هواپیما توسط ترکیه به ارتش رژیم صهیونیستی اظهار نظر کرد و گفت: دو شرکت در ترکیه وجود دارد که سوخت جت می‌فروشند. با ادامه پروازهای غیرنظامی برای مدتی، گردشگران زیادی از اراضی اشغالی به ترکیه آمدند. این پروازها چند ماه پیش لغو شدند. سوخت فروخته شده به رژیم صهیونیستی، سوخت فروخته شده به هواپیماهای شرکتهای هواپیمایی اسرائیلی است که گردشگران را می‌آوردند.

به گفته بولات، این فروش سوخت، به عنوان صادرات ثبت شده بود.

در همین حال، اسرائیل در واکنش به محدودیت‌های صادراتی ترکیه، وعده داد اقداماتی را علیه ترکیه انجام دهد و آنکارا را به نقض قراردادهای تجاری بین دو کشور متهم کرد.

وزارت خارجه رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای اعلام کرد: ترکیه به ‌طور یک‌جانبه، توافق‌های تجاری با اسرائیل را نقض می‌کند و اسرائیل اقدامات لازم را علیه آن اتخاذ خواهد کرد.

بر اساس گزارش حریت دیلی نیوز، اسرائیل کاتز، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی، در پستی درشبکه اجتماعی ایکس اعلام کرد با سازمانهایی در آمریکا تماس گرفته و از آنها خواسته است که سرمایه گذاری در ترکیه را متوقف کنند و از واردات کالاهای ترکیه خودداری کنند.

انتهای پیام

source

توسط ecokhabari