ایسنا/مرکزی طلا قرن‌های متمادی است که با زندگی انسان‌ها عجین است و فارغ از زیبایی و تلالوئی که از آن برخوردار است و انسان‌ها را به عنوان موجوداتی که تشنه زیبایی هستند همواره مجذوب خود کرده، بواسطه کمیاب و ارزشمند بودن، سهم اساسی و بهتر بگوییم قطعی در بعد اقتصادی زندگی انسانها در تمام دنیا ایفا کرده و همچنان در این حوزه نقشهای مهم بازی می کند.

طلا از معدود مصنوعاتی است که علاوه بر جنبه زیور و زینت بودنش، جنبه سرمایه ای نیز برای افراد دارد و از آنجاکه می توان آنرا در قطعات بسیار ریز حتی زیر یک گرم نیز تولید کرد، پس تقریبا اکثریت افراد جامعه ممکن است با موضوع خرید آن مواجه شده‌باشند، ولو اینکه مجبور شوند آنرا بر اساس سنت های کهن بخرند، مثل حلقه ازدواج که در عرف تمامی ملت ها به صورت سنتی، از طلا ساخته می شود و هرچه جزئیات و ضمائم سنگی آن بیشتر شود، گرانتر و پر ارزش تر نیز خواهد شد.

طلای شما «کُد» دارد؟

اما طلا نیز علیرغم اینکه در نگاه اول تماما حس زیبایی و خلوص را به بیننده و خریدار منتقل می کند، متاسفانه می تواند طعمه تقلب و جعل باشد و دانستن این نکته برای کسانی که طلا را با هر نیتی اعم از زیور و زینت یا کالای سرمایه ای می خرند، یک ضرورت قطعی است.

طلا مشمول استاندارد اجباری است و سازمانی که رعایت استاندارد در این مصنوع جذاب را بررسی و بر آن نظارت می کند، سازمان ملی استاندارد است.

به گزارش ایسنا، در کنار نظارت هایی که توسط استاندارد در این حوزه انجام می شود، آگاهی مردم در این خصوص و مطالبه رعایت استاندارد توسط طلاسازها و طلافروش ها توسط مردم، نقشی بسیار اساسی در افزایش استاندارد این محصول و البته جلوگیری از ضرر و زیان خریدارانی خواهد داشت که امیدوارند با خرید طلا سود کنند، نه ضرر!

سید سعید میرنظامی مدیرکل استاندارد استان مرکزی، در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: موضوع فلزات گرانبها و نمونه برداری طلا از بازار، مورد توجه ویژه این اداره کل است.

وی با بیان اینکه طلا حکم سرمایه را در میان مردم دارد و اگر اصالت نداشته باشد گویا پول تقلبی در دست مردم است، گفت: بر این اساس به این حوزه ورود شده و سعی کرده ایم اطلاعات مردم را بالا برده و استانداردسازی درخصوص تمام محصولات مشمول قانون استاندارد از جمله طلا را به مطالبه عمومی تبدیل کنیم. در واقع باید به سمتی برویم که مردم تبدیل به اکثریت شوند و متخلف تبدیل به اقلیت بسیار اندک شود.

وی افزود: در این حوزه، آزمون وسایل سنجش سبک به صورت ویژه انجام شده و تقریبا وسایل سنجش تمام طلافروشی های استان کالیبره شده است. مرجع قضایی نیز در این خصوص بسیار کمک کرده است. از تمام طلافروشی های استان تعهد گرفته شده و مکلف شده اند که طلای فاقد کد که همان طلای غیراستاندارد محسوب می شود را در بازار عرضه نکنند.

کد استاندارد طلا چیست؟

وی با بیان اینکه طلا مشمول کد اجباری است، گفت: این کد شامل یک حرف انگلیسی و یک عدد است که معرف واحد تولیدکننده در هرجای کشور است.

وی افزود: به صورت کلی، زیر نشان استاندارد تمام محصولات، یک کد ۱۰ رقمی وجود دارد ولی طلا به لحاظ ظرافت و سطح محدود، مشمول نشان نیست و تنها یک کد شناسایی به واحد تولید طلا داده می شود که باید روی محصول درج شود. البته با توجه به اینکه امکان جعل این کد یا ابطال آن نیز وجود دارد، در این خصوص نیز تدبیری اندیشیده شده است. اگر این کد به سامانه ۱۰۰۰۱۵۱۷ که سامانه متمرکز کشوری برای ردیابی اعتبار تمامی کالاها یا خدمات مشمول استاندارد اجباری باشد، فرستاده شود، می توان اعتبار کد را ردیابی کرد.

به گزارش ایسنا، برخی زیورالات طلا بسیار ظریف و کوچک هستند و به نظر می رسد که امکان درج کد بر روی آنها وجود نداشته باشد، اما میرنظامی تاکید کرد: امکان درج کد با استفاده از لیزر بر روی تمامی مصنوعات طلا با هر اندازه ای که باشند وجود دارد و هیچ بهانه ای در این خصوص پذیرفته نیست.

طلای شما «کُد» دارد؟

وی خاطرنشان کرد: در نهایت اگر به هر دلیلی قابلیت درج کد روی محصول وجود نداشت، باید به طریقی، کد بر روی طلا ثابت شود، هرچند با دستگاه های لیزری که در حال حاضر وجود دارد، درج کد بر روی محصول طلا در هر اندازه ای که باشد امکانپذیر است.

وی با تاکید بر اینکه فاقد کد بودن طلا لزوما به معنای غیراستاندارد بودن آن نیست، افزود: در مواردی ممکن است که تولیدکننده طلای استاندارد ساخته باشد ولی تشریفات لازم را طی نکرده و کد استاندارد محصول را دریافت نکرده باشد. کد استاندارد را کارگاه هایی که مصنوعات گرانبها تولید می کنند باید از اداره کل استاندارد استان دریافت کنند.

ناخالصی طلا چیست؟

بر اساس این گزارش، عیار طلا به نسبت طلای خالص استفاده شده در قطعه، به وزن کل قطعه طلا، گفته می‌شود. یعنی درخصوص طلای ۱۸ عیار، اگر وزن طلا یک کیلوگرم باشد، ۷۵۰ گرم طلای خالص در آن وجود دارد و ۲۵۰ گرم، ناخالصی است که این ناخالصی می تواند مس یا نقره باشد.

به گفته میرنظامی، به ازای هر ناخالصی که بیشتر از این میزان در محصول وجود داشته باشد( که در میان طلافروش ها تحت عنوان خط شناخته می شود) برای طلافروش و طلاساز سود ایجاد می شود. واحدهای تولیدی که طلای تولیدی آنها بیش از ۵ خط ناخالصی داشته باشد، به کمیسیون ماده ۴۲ معرفی می شوند و بسته به میزان تخلف انجام شده، تذکر، اخطار، جریمه، تعطیلی خط تولید، معرفی به سطح کشور و مواردی از این دست در انتظار آنها خواهد بود.

مردم چه کنند؟

وی گفت: مردم نقش اساسی در رعایت قانون استاندارد توسط طلافروش ها دارند. حدود ۶۰۰ طلافروشی در استان هست که ماموران استاندارد نمی توانند به ازای تمامی این واحدها بازرس و کارشناس بگذارند، بر این اساس، هرچه نظارت مردم گسترده‌تر باشد حاشیه امن تخلف برای متخلفان کمتر می شود.

طلای شما «کُد» دارد؟

وی افزود: همینکه مردم در زمان خرید طلا درخصوص اینکه محصول مورد نظرشان دارای کد هست یا خیر، از طلافروش سوال کنند، به ایجاد فضای مطالبه در این خصوص و سوق دادن طلافروش ها به سمت اقدام در این حوزه کمک خواهد کرد. مردم کد را از طلافروش بخواهند و کد محصول در فاکتور نیز قید شود.

مواظب سکه های کارتی باشید

میرنظامی با بیان اینکه تخلفات دیگری نیز در این حوزه وجود دارد گفت: مثلا درخصوص سکه هایی که به صورت کارتی عرضه می شود مردم باید بسیار مراقب باشند و آنرا از واحدهای صنفی غیرمعتبر خریداری نکنند.

وی تاکید کرد: اگر مردم محصول فاقد کد نخرند کمک بسیار بزرگی به افزایش کیفیت و استاندارد محصولی خواهد شد که طلافروش ها عرضه می کنند، در واقع آنها مجبورند برای اینکه مشتری را از دست ندهند به اصول استاندارد که مطالبه مردم است توجه کنند.

دنبال برچسب باشید

عملکرد ترازوی طلافروشی‌ها نیز بسیار اهمیت دارد. بر اساس اعلام استاندارد استان، اگر ترازوی یک طلافروش بیشتر از ۱۰ سوت اختلاف وزن داشته باشد و این امر سه مرتبه مشاهده شود، ابتدا به آن واحد صنفی اخطاریه ابلاغ می‌شود و بعد از آن در صورت عدم توجه به رعایت موازین استاندارد و مشخص شده از طرف اتحادیه و استاندارد، آن واحد صنفی پلمب می‌شود.

میرنظامی در اینباره نیز اظهار کرد: مردم در زمان خرید طلا باید دقت کنند ترازوی طلافروش ها برچسب آزمون وسایل سنجش سبک داشته باشد و به تاریخ انقضای برچسب نیز دقت کنند. برخی اوقات برچسب هست ولی منقضی شده و باید به این مسئله توجه شود. در فاکتور نیز حتما به مقدار طلایی که نوشته شده و کد شناسه دقت کنند و در صورت مشاهده تخلف در حوزه طلا یا هر محصول دیگری مورد را به سامانه ۱۰۰۰۱۵۱۷ گزارش داده و واحد صنفی را معرفی کنند، ما به واحد صنفی مورد نظر مراجعه کرده و موضوع را پیگیری می کنیم.

وی افزود: ما محدودیت نیروی انسانی داریم و در مجموع طلافروشی ها چند هزار قطعه طلا وجود دارد که باید تک به تک بررسی شوند و اینکار برای هر واحد صنفی ساعت ها زمان می برد و با توجه به تعداد طلافروشی ها نمی توان سالیانه چندین بار اینکار را برای تمامی این واحدها که محصولات ریز بسیار زیادی دارند انجام داد، بهترین کار این است که مردم به کمک استاندارد بیایند و در عین حال که نظارت توسط این سازمان انجام می شود، آنها نیز بازوی نظارتی شوند و طلای غیراستاندارد و فاقد کد نخرند.

طلای شما «کُد» دارد؟

میرنظامی تاکید کرد: مردم  باید به این نکات توجه ویژه داشته و با دقت و جدیت شاخص های استاندارد بودن محصول را که همان کد کالا و استاندارد بودن ترازوست از طلافروش مطالبه کنند.

به گزارش ایسنا، استاندارد بودن طلا بسیار مهم است پس توجه به نکاتی که در این گزارش گفته شد می تواند در تضمین این سودآوری تعیین کننده باشد.

گرچه حتی اگر طلا را به عنوان وسیله زینتی و صرفا به جهت برخورداری از همین وجه وجودی آن هم تهیه کنیم، تقلبی نبودن و خالص بودنش یک شاخصه مهم و اساسی است که برای دستیابی به آن باید وظیفه خود را به عنوان خریدار انجام دهیم که این وظیفه مطالبه شاخص های استاندارد این محصول از تولیدکننده و طلافروش است. بد نیست امروز که به خانه می روید به طلاهایی که قبلا خریده اید نگاهی بیندازید و ببینید طلای شما کد دارد؟

انتهای پیام

source

توسط ecokhabari