مدیرکل دفتر تأمین مالی و سرمایه‌گذاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری از افزایش ۱۰۰ هزار میلیارد ریالی ( ۱۰ همتی) ظرفیت صدور ضمانت‌نامه در زیست بوم فناوری و نوآوری کشور خبر داد و گفت: با افتتاح بازار نوآفرین اکنون ۷ شرکت در این بازار پذیرش شده‌اند که از این تعداد ۵ شرکت دارای تاییدیه دانش‌بنیان است.

به گزارش ایسنا، عبدالمجید مرشدی با اشاره به ایجاد نظام جدید ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود، افزود: گام نخست نظام جدید ارزش‌گذاری دارایی های نامشهود، شناسایی و ثبت هزینه‌های توسعه شرکت‌ها به عنوان دارایی نامشهود (به قیمت تمام شده) در صورت‌های مالی شرکت‌ها است که پیش نیاز ارزش‌گذاری و شفاف شدن ارزش شرکت‌های دانش‌بنیان در صورت‌های مالی به شمار می‌رود. 

وی خاطرنشان کرد: با توجه به جدید بودن موضوع دارایی نامشهود و آشنا نبودن فعالان زیست بوم نوآوری و فناوری با ادبیات و مقدمات آن، انجام اقدامات ترویجی با هدف آگاه سازی، آموزش، رفع ابهام و حمایت از انجام صحیح کار، ضروری است. در همین راستا دفتر تامین مالی و سرمایه گذاری با توجه به اهمیت و اثرگذاری موضوع مالیات و استهلاک دارایی شناسایی شده در روند انجام کار، ابتدا تعاملات و هماهنگی‌های لازم را با سازمان‌های ذی‌ربط از جمله سازمان امور مالیاتی کشور صورت داده و اقدامات لازم را در جهت شفاف‌سازی و یکسان‌سازی رویه‌های قانونی در این خصوص اجرایی کرده است.

مرشدی ادامه داد: تدوین و ابلاغ «دستورالعمل اجرایی نحوه ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود در شرکت‌های دانش‌بنیان» یکی از گام‌های اساسی در جهت ساماندهی ارزش‌گذاری در کشور است که در تعامل با وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه صورت گرفته است.

مدیرکل دفتر تأمین مالی و سرمایه‌گذاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری، راه‌اندازی آزمایشگاه مالی را یکی دیگر از عملکردهای اثربخش دفتر در زیست بوم فناوری و نوآوری، در سال گذشته اعلام کرد و گفت: راه‌اندازی آزمایشگاه مالی ضمن ایجاد زیرساخت مناسب برای تعمیق سواد مالی در زیست بوم فناوری و نوآوری به خصوص فعالان نهادهای مالی تخصصی (تربیت نیروی انسانی متخصص کشور در حوزه‌های مالی)، استفاده از ظرفیت ایجاد شده برای شناسایی و حل چالش‌های نهادها و فعالان حوزه‌های مالی کشور موجب اثربخشی در زیست بوم فناوری و نوآوری شد.

وی، دانشگاه تهران، دانشگاه علامه طباطبایی و سازمان بورس و اوراق بهادر را از نهادهای همکار در این آزمایشگاه اعلام کرد و افزود: آزمایشگاه‌های مالی دارای سه هدف کلی آموزش، پژوهش و آشنایی با تجربیات دنیای واقعی و عملیاتی مالی هستند تا دانش و تجربه به طور همزمان به فعالان حوزه‌های مالی منتقل شود و تناسب بیشتر با نیازهای جامعه داشته باشد، همچنین در کنار پیگیری هر یک از اهداف سه‌گانه یاد شده، کشور از سرریز ترکیب این سه هدف نیز بهرمند خواهد شد.

مرشدی ضمن اشاره به افزایش ۱۰۰ هزار میلیارد ریالی ( ۱۰ همتی) ظرفیت صدور ضمانت‌نامه در زیست بوم فناوری و نوآوری کشور، خاطر نشان کرد: در این مسیر از صندوق‌های مستقر در مناطق کمتر برخوردار نیز حمایت مناسبی صورت گرفت و در راستای استفاده از ظرفیت کمک‌های فنی و اعتباری پیش‌بینی شده از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه کل کشور با همکاری نهادهای همکار طی برنامه‌ریزی انجام شده نسبت به افزایش سرمایه صندوق‌ها اقدامات لازم صورت گرفت که مبلغ بیش از ۳۰۲۰ میلیارد ریال به‌عنوان سهم بخش دولتی به صندوق‌های منتخب اختصاص یافت.

وی ایجاد بازار اختصاصی تحت عنوان «بازار نوآفرین» برای شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق، فناور و فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال را از مهم‌ترین دستاوردهای معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری در سال ۱۴۰۲ برشمرد و اظهار کرد: بازار نوآفرین، بخشی از بازار معاملاتی فرابورس است که نه تنها مختص شرکت‌های کوچک نیست، بلکه شرکت‌هایی که ریسک بالاتری دارند یا در صنعت جدیدی فعال هستند را هم شامل می‌شود.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، مرشدی ادامه داد: این بازار، متشکل از دو تابلو با عناوین تابلوی رشد و تابلوی دانش‌بنیان است که امکان معامله سهام مربوط به شرکت‌های مذکور را فراهم می‌آورد. تقویت رقابت‌پذیری، سهولت تامین مالی، افزایش نقدشوندگی سهام و کاهش هزینه سرمایه، برخورداری از مشوق‌های بورس مانند معافیت مالیاتی، نقل و انتقال سهام بصورت آسان، سریع و کم هزینه و بهره‌گیری از امکان وثیقه‌گذاری سهام و اخذ ساده‌تر تسهیلات بانکی از جمله مزایای بازار نوآفرین است.

به گفته وی، آیین افتتاحیه بازار نوآفرین در ۱۱ دی ماه ۱۴۰۲ با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهور، رئیس سازمان بورس، مدیرعامل فرابورس و جمعی از مدیران بازار مالی و حوزه فناوری کشور در فرابورس ایران برگزار شد. این بازار دارای هیئت پذیرش مستقل است که جلسات آن هر هفته با حضور نماینده معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود و تاکنون ۷ شرکت در این بازار پذیرش شده اند که از این تعداد ۵ شرکت دارای تاییدیه دانش بنیان هستند.

مدیرکل دفتر تأمین مالی و سرمایه‌گذاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری با اشاره به اینکه تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در بازار سرمایه به ۱۰۴ شرکت رسیده است، اظهار کرد: با راه‌اندازی بازار نوآفرین این آمار افزایش قابل توجهی خواهد داشت؛ محاسبه و اجرای شاخص دانش‌بنیان با هدف رصد میزان بازدهی شرکت‌های مذکور در بازار سرمایه از سوی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان به‌عنوان متولی زیست بوم فناوری و نوآوری در دستور کار قرار گرفت.

انتهای پیام

source

توسط ecokhabari