پالایشگاه‌های نفت هند در پی اجرای سخت‌گیرانه‌تر تحریم‌های آمریکا که تجارت با روسیه را کاهش داد و آنها را مجبور کرد به دنبال تامین خوراک از جای دیگری باشند، در حال خرید بیشترین میزان نفت خام آمریکا در تقریبا یک سال گذشته هستند.

به گزارش ایسنا، بلومبرگ به نقل از معامله گران مطلع، نوشت: شرکت های دولتی بهارات پترولیوم و ایندین اویل به همراه شرکت خصوصی ریلاینس اینداستریز، تاکنون حدود ۷ میلیون بشکه نفت خام آمریکا را در ماه آوریل خریداری کرده اند. طبق گزارش شرکت تحقیقاتی کپلر، این بزرگترین حجم ماهانه از ماه مه خواهد بود.

صادرات نفت روسیه به هند پس از حمله نظامی اوکراین، افزایش یافت و این تولیدکننده عضو اوپک پلاس همچنان بزرگترین تامین کننده این کشور آسیای جنوبی است، اما اعمال سخت‌گیرانه‌تر تحریم‌های آمریکا، باعث سرگردانی محموله‌ها و کاهش تخفیف‌ها شده است. در نتیجه، هند اخیرا خرید نفت از عربستان سعودی را افزایش داده است.

به گفته معامله گران، بیشتر نفت خامی که ماه میلادی جاری از آمریکا خریداری شده، «وست تگزاس اینترمدیت میدلند» بوده است و هزینه تحویل آن از بشکه های خاورمیانه گرانتر است. نفت سوکول روسیه که با «وست تگزاس اینترمدیت میدلند» قابل قیاس است، بیشترین صدمه را از این اختلالات متحمل شده است.

مقامات پالایشی هند که به دلیل سیاست شرکت، نامشان فاش نشد، اظهار کردند «وست تگزاس اینترمدیت میدلند» می تواند بازدهی بنزین و دیزل بیشتری داشته باشد که پیش بینی می شود مصرف آنها در ماههای آینده به دلیل جابه جایی مردم برای انتخابات محلی، افزایش تولید برق و برداشت محصول، بیشتری شود.

دیلان سیم، تحلیلگر شرکت مشاور صنعتی FGE گفت: با توجه به مشکلاتی که در واردات نفت سوکول وجود دارد، جای تعجب نیست که پالایشگاه‌های هند به سمت «وست تگزاس اینترمدیت میدلند» آمریکا به عنوان یک جایگزین سبک شیرین روی آورند. نفت خام آمریکا، ۱۰ درصد از واردات هند را در سال ۲۰۲۱ به خود اختصاص داد، اما در دو سال گذشته با افزایش سهم روسیه در بازار، به ۴ درصد کاهش یافت.

سایر گریدهای نفتی روسیه از جمله نفت اورال که از بنادر غربی این کشور صادر می شود هم تحت تاثیر اجرای سخت‌گیرانه‌تر تحریم‌های آمریکا قرار گرفته اند. دو نفتکش حامل این گرید نفتی، هفته هاست که در سواحل هند متوقف مانده اند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، داده‌های کپلر نشان می دهد واردات نفت خام روسیه به هند در ماه میلادی گذشته، حدود ۴۰ میلیون بشکه یا تقریبا ۳۰ درصد کل خرید نفت و میعانات گازی این کشور بوده است. در طول سال ۲۰۲۳، سهم روسیه از بازار هند به طور متوسط ۳۹ درصد بود.

انتهای پیام

source

توسط ecokhabari