فناوران یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان موفق به تولید نهال گیاهان به روش کشت بافت با حفظ ویژگی‌های گیاه مادر شدند.

به گزارش ایسنا، آرش شاهکار، مدیرعامل این شرکت‌ دانش‌بنیان با بیان اینکه ما در زمینه تولید پایه‌های رویشی گیاهان به روش کشت بافت فعالیت می‌کنیم، گفت: محققان این شرکت موفق شدند هر گیاهی را به روش کشت بافت با همان خصوصیت گیاه مادر تکثیر کنند. این محققان هم پایه و هم پیوندک را به روش کشت بافتی تولید و تکثیر کردند و به روش زیست پیوندک، پیوند زدند.

وی در خصوص بزرگ‌ترین یا مهم‌ترین دستاورد این مجموعه، بیان کرد: بزرگترین دستاورد مجموعه ما این است که برای اولین بار توانستیم با روش زیست پیوندک روی نهال جواب بگیریم و آن را پیاده‌سازی کنیم. این کار، دستاورد بسیار ارزشمندی است.

شاهکار اظهار کرد: با توجه به اینکه محصولات ما دارای برچسب آبی هستند و می‌توانیم به تمامی کشورها صادر کنیم، در زمینه صادرات و معرفی و تبلیغات نیاز به حمایت داریم. فعالیت‌های ما توانسته است به صورت مستقیم و غیرمستقیم برای ۳۵ نفر اشتغال‌زایی ایجاد کند.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان در خصوص کاربرد محصولات خود در حوزه مناطق کم‌برخوردار، اظهار کرد: با توجه به اینکه حوزه فعالیت ما نهال است و نهال در روستاها و مناطق کم‌برخوردار مورد استفاده قرار می‌گیرد، تلاش می‌کنیم تا نهال‌هایی اصیل و سالم را به دست روستاییان برسانیم.

به نقل از دبیرخانه برنامه ملی آبادیران، وی تصریح کرد: سلامت و اصالت نهال‌های ما، کمک شایانی به روستاییان می‌کند. زیرا اگر نهال ناسالم باشد، بعد از چند سال خود را نشان می‌دهد و ضررهای زیادی به کشاورزان وارد می‌کند. ما با ارائه نهال سالم و اصیل به بهره‌برداران، به کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری آنها کمک می‌کنیم. این کار، گامی در جهت توسعه و آبادانی مناطق کم‌برخوردار است.

انتهای پیام

source

توسط ecokhabari