متخصصان ایرانی موفق به ساخت ماشین‌آلات تولید تونر شدند که امکان تولید انبوه این مواد پرمصرف و گران قیمت مورد استفاده در تجهیزات چاپ و تکثیر را در کشور فراهم می‌کند.

به گزارش ایسنا، تونر همان پودری است که در دستگاه‌های چاپگر و فتوکپی به عنوان جوهر مصرف می‌شود. با توجه به وارداتی بودن این محصول مصرفی و حجم قابل توجه نیاز کشور به آن، تولید تجهیزات ساخت تونر می‌تواند ضمن صرفه‌جویی قابل توجه ارزی و ریالی، وابستگی صنعت چاپ کشور به واردات را تا حد قابل توجهی کاهش دهد. بر همین اساس و با توجه به نیاز مبرم کشور، متخصصان یک شرکت دانش‌بنیان دست به کار شده و توانسته‌اند ماشین‌آلات تولید این پودرهای رنگی را در کشور بومی‌سازی کنند.

محمدحسین حسنی، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به طراحی و تجاری‌سازی ماشین‌های خط تولید تونر، اظهار کرد: در ابتدای راه و با شناخت از نیاز جدی کشور به تونر به عنوان ماده‌ای گران‌قیمت و پرمصرف، کار آزمایشگاهی روی این فرآورده را آغاز کردیم. پس از تحقیقات دریافتیم که برای تولید تونر ابتدا باید ماشین‌های تولید آن را در کشور بسازیم و با سرمایه‌گذاری شخصی و پس از صرف ۱۵ سال کار پژوهشی و توسعه‌ای، به توانمندی تولید تونر با یک فرمول منحصر به فرد دست یافتیم.

این فعال فناور با اشاره به این‌که برای نخستین بار است که در کشور تجهیزات تولید تونر با توانمندی داخلی ساخته می‌شود، ادامه داد: این دستگاه، نمونه مشابه داخلی ندارد و از وجوه تمایز آن نسبت به نمونه خارجی می‌توان به استفاده از مواد اولیه بومی که تولید پتروشیمی‌های کشور است، اشاره کرد. این تونر را با همکاری یک شرکت ایرانی تولید کرده‌ایم و تمام این دانش و فناوری در داخل رشد کرده و بر تمام زوایای آن واقفیم و قادر به توسعه، رشد و صادرات آن هستیم. ضمن این‌که قیمت آن از نمونه مشابه خارجی، ارزان‌تر است.

وی به نیاز جدی صنعت چاپ کشور به تونر اشاره کرد و افزود: سالانه حدود سه هزار تن تونر وارد می‌شود که هر کیلوگرم میانگین ۱۰ دلار و در سال حدود ۳۰ میلیون دلار ارز از کشور خارج می‌شود؛ اگر در یک بازار سالم و رقابتی مواد اولیه از پتروشیمی‌های داخلی تهیه شود، سبب ارزان‌تر شدن محصول، ایجاد اشتغال، توسعه تولید در شهرهای دیگر، گسترش فناوری و صادرات آن می‌تواند سبب ارزآوری نیز شود.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، حسنی با اشاره به ظرفیت تولید ۱۰۰ تن در سال توسط خط تولید این شرکت دانش‌بنیان، گفت: به واسطه رسیدن به این ظرفیت تولید، ۱۰ نفر مستقیم و ۶۰ نفر غیر مستقیم مشغول می‌شوند.

انتهای پیام

source

توسط ecokhabari