اوکراین و رومانی توافقنامه همکاری جدیدی منعقد کرده‌اند که طبق آن، این دو کشور در زمینه اقدامات امنیت سایبری، توسعه ۵G و احیای زیرساخت‌های اتصال اوکراین همکاری خواهند کرد.

به گزارش ایسنا، در این توافق، رومانی حمایتی را برای بازگرداندن زیرساخت‌های اوکراینی که با تهاجم روسیه به خطر افتاده است، ارائه می‌کند. برنامه مشترک در قالب بازیابی و ارتقای زیرساخت‌های دیجیتالی که تحت تأثیر تهاجم روسیه قرار گرفته‌اند، است تا پوشش اینترنتی را برای مناطق دورافتاده و صعب‌العبور فراهم کند.

گفته شده بهبود انعطاف‌پذیری و امنیت فناوری اطلاعات و ارتباطات، تقویت دفاع سایبری از شبکه‌های ملی و زیرساخت‌های دیجیتال، توسعه زیرساخت ابری برای خدمات الکترونیکی عمومی، ایجاد و معرفی فناوری ۵G در اوکراین و توسعه کریدورهای ۵G بین مرزهای اوکراین و رومانی از دیگر اهداف این توافقنامه است.

بنابراین رومانی به فهرست کشورهایی که مستقیما از اوکراین در حوزه سایبری حمایت می‌کنند، می‌پیوندد.

به عبارت دیگر مطابق مکانیسم تالین و اعضای مشارکت‌کننده در آن شامل استونی، هلند، کانادا، لهستان، فرانسه، سوئد، آلمان، دانمارک، ایالات متحده و بریتانیا، رومانی نیز به دنبال نقش‌آفرینی در این استراتژی جمعی برای اندازه‌گیری نیازهای امنیت سایبری اوکراین و تخصیص منابع برای برآورده کردن آنها همچون کشورهای شرکت‌کننده در این استراتژی است.

مشارکت هر کشور در این مکانیسم توسط شرکت‌های فناوری محلی و سازمان‌های غیردولتی و همچنین بودجه قابل توجه دولتی پشتیبانی می‌شود و به عنوان مثال استونی کشوری که این ابتکار را رهبری می‌کند، متعهد شده است که تا سال ۲۰۲۴ حدود ۵۰۰ هزار یورو در این مکانیسم سرمایه‌گذاری کند.

انتهای پیام

source

توسط ecokhabari