ایسنا/مرکزی رییس علوم پزشکی اراک گفت: به عنوان متولی سلامت و درمان استان، پیگیری های زیادی داشتیم و یک دقیقه مازوت سوزی را به صلاح سلامت مردم نمی دانیم چراکه مصرف مازوت در نیروگاه شازند مستقیما بر سلامت مردم تاثیر دارد و قطعا پیگیر حقوق مردم خواهیم بود.

دکتر علیرضا امانی یکشنبه ۱۷ دیماه ۱۴۰۲ در جلسه مشترک کمیسیون نظارت و کمیسیون خدمات شهری شورای شهر اراک اظهار کرد: مسلما در سال ۱۳۷۴ برای جانمایی نیروگاه حرارتی شازند یک مشاوره انجام شده است، اما جالب است که تا امروز هیچ پرسشی بابت این جانمایی از این مشاور نشده است و نماینده دادستان باید این امر را پیگیری کند.

رییس علوم پزشکی اراک وی با اشاره به مکاتبات مستمر دانشگاه علوم پزشکی اراک از سال گذشته بابت مسئله آلودگی هوا، گفت: از ۲۸ تیرماه که درگیر مسئله گرد و خاک در اراک بودیم، مکاتبه داشتیم و دلیل شلوغی بیمارستان امیرکبیر را این گردوغبار عنوان کردیم.

وی تصریح کرد: به عنوان متولی سلامت و درمان استان، پیگیری های زیادی داشتیم و یک دقیقه مازوت سوزی را به صلاح سلامت مردم نمی دانیم چراکه مصرف مازوت در نیروگاه شازند مستقیما بر سلامت مردم تاثیر دارد و قطعا پیگیر حقوق مردم خواهیم بود.

امانی با بیان اینکه زنجیره تشخیصی درمانی در بیمارستان آیت الله خوانساری تکمیل نیست، گفت: در فاز جدید این بیمارستان، ۸۰ تخت افزایش می یابد و فقط یک دستگاه شتاب دهنده وجود دارد در حالی که این بیمارستان نیازمند MRI و سی تی اسکن پیشرفته و دیگر تجهیزات تشخیصی و درمانی است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک اضافه کرد: در این شرایط نمی توان زندگی کرد، حتی اگر امروز مسئولان و مدیرانی که در جلسه حضور دارند را بررسی کنیم حتما تعدادی سرطان مثانه خواهند داشت که ۱۰ سال آینده خود را نشان می دهد و مسلما این وضعیت پذیرفتنی نیست.

به گزارش ایسنا، در این جلسه دکتر صالح فرد رییس بیمارستان آیت الله خوانساری گفت: همه ما از آلودگی هوا متاثر هستیم، بدیهی است که سلامت تحت تاثیر آب، هوا و غذاست. مردم شهر اراک طی سال های گذشته با آلودگی آب و نیترات درگیر بودند و امروز با آلودگی هوا درگیرند که بیشترین تاثیر را در سلامتی دارد.

وی با بیان اینکه جای هیچ صحبتی باقی نمانده است چراکه با این وضعیت آب، هوا و غذا، سلامتی حاصل نمی شود، افزود: اگر نمی توانیم شرایط آلودگی را کنترل کنیم حداقل غرامت بیمار کردن مردم را بپردازیم. حداقل این غرامت تجهیز بیمارستان ها از جمله بیمارستان آیت الله خوانساری است. غرامت و دیه فردی که به یک بیماری صعب العلاج مبتلا می شوند فراتر از دیه یک فرد عادی است.

صالح فرد با اشاره به اینکه امروز چشم و فکر مردم جلوتر از ما مسئولان است و حتی نیازی به بیان آمارهای رسمی نیست، گفت: فقط کافی است از وضعیت بیمارستان آیت الله خوانساری بازدید داشته باشیم، کاملا مشخص است که آلودگی دی اکسید گوگرد و ناکس تاثیر روشنی بر سلامت مردم دارد.

در این جلسه حسن مهرعلی معاون فنی مرکز بهداشت استان مرکزی با تاکید بر اینکه شکی نیست که آلودگی هوا تهدیدی برای سلامت اجتماعی است و از سرفه تا بیماری های قلبی و تنفسی را شامل می شود، گفت: بیماران قلبی، تنفسی و خردسالان و سالمندان بیشترین آسیب را در زمان آلودگی هوا متحمل می شوند، سرما، وزش باد، موقعیت خاص صنایع، میزان تردد خودروها و کویر میقان بر تشدید آلودگی هوا تاثیر دارد.

وی بیان کرد: شرایط و وضعیت موجود و وضعیت بیماران منتسب به آلودگی هوا باید برای تصمیم سازان مازوت سوزی مطرح شود، دانشگاه علوم پزشکی آلاینده های موجود در شهر اراک  را مورد بررسی قرار داده است و این امر در تصمیم گیری در سطح کلان موثر خواهد بود.

سیاوش آقاخانی رییس شبکه محیط زیست استان مرکزی نیز در این جلسه با بیان اینکه وضعیت آلودگی هوای اراک را باید بدون رودربایستی و تعارف پیگیری کرد، اظهار کرد: ۴ سال است که اراک درگیر مازوت سوزی است، بار تامین برق و بنزین کشور را به دوش می کشد و اولین شهری است که درگیر آلودگی مازوت سوزی می شود ولی همواره سمن ها به دلیل بیان حقایق در این خصوص به تشویش اذهان عمومی متهم می شوند.

وی با اشاره به بررسی مسئله مازوت سوزی نیروگاه ها در یک کمیته فنی گفت: مدیرکل برنامه‌ریزی و بهره‌برداری تولید برق حرارتی، تاثیر مازوت سوزی بر اراک را کمتر از نیم درصد بیان کرده است در حالی که اینگونه نیست.

وی با تاکید بر اینکه باید اطلاعات درست به مردم و تصمیم گیران داده شود اظهار کرد: مسئولان نیروگاه می گویند که فیلتراسیون توجیه اقتصادی ندارد در حالی که در حالت گاز سوزی هم این صنعت همچنان آلاینده است و ناکس بی حدی را تولید می کند.

این فعال محیط زیست در اراک با اشاره به اینکه تا امروز سه مرحله مسئله طرح توسعه نیروگاه مطرح شده است که جای تعجب دارد، گفت: از آلایندگی پالایشگاه نیز نباید غافل شد، نقش اجتماعی پالایشگاه کجاست که امروز دانشگاه علوم پزشکی باید از نداشته ها و کمبودهای تجهیزات تشخیصی و درمانی خود صحبت کند؟

وی افزود: باید ترک فعل مدیران در این حوزه پیگیری شود.

به گزارش ایسنا، در این نشست حمید اخوان دیگر فعال محیط زیست استان مرکزی با اشاره به اینکه شورای شهر دیر به مسئله آلودگی هوا و تشکیل جلسه می پردازد، اما همین جلسه هم باعث خرسندی است، بیان کرد: از اقدامات انجام شده راضی نیستیم، درست است که با گازسوز شدن یک واحد نیروگاه و کاهش مصرف مازوت و تولید برق، آلودگی کمتر می شود، اما تا قطع مصرف مازوت همچنان مطالبه گر خواهیم بود.

وی با تاکید بر اینکه موافق مازوت سوزی در هیچ شهری نیستیم، گفت: تا امروز هیچ کدام از راهکارهای ممکن مانند ذخیره سازی سوخت در کشور انجام شده است در حالی که برای آن بودجه تعیین می شود.

وی گفت: رفع آلودگی نیروگاه با فیلتراسیون، شدنی است، اگر نشدنی است نیروگاه را تعطیل یا جابجا کنید. این نیروگاه در حالت عادی فراتر از حد استاندارد عمل می کند و هیچ گاه هیچ اقدام قانونی برای آن صورت نگرفته است.

در این نشست محمدرضا خالقی اردهالی دیگر فعال محیط زیست استان مرکزی نیز گفت: هفته گذشته یک تجمع آرام، مطالبه محور و مردمی در مرکز شهر انجام شد و اتفاق مثبتی در اراک بود که بلوغ شهروندان این شهر را نشان داد و به توقف یک واحد نیروگاه و گاز سوز شدن یک واحد دیگر ختم شد و سمن های محیط زیست این تجمع را در نهایت آرامش مدیریت کردند.

وی با بیان اینکه اقدام کوتاه مدت، توقف مازوت سوزی است و تعطیلی یک واحد آلاینده خواسته ماست، افزود: تعطیلی سه ماهه نیروگاه حرارتی شازند تنها بر ۰.۸ درصد تولید برق کشور تاثیر می گذارد. این نیروگاه حتی در زمان گازسوز بودن نیز آلاینده است و تعطیلی آن بهترین راهکار است و از الان باید به فکر نیروگاه خورشیدی بود.

جای اقدامات توسعه پایدار در اراک خالی است

امیر انصاری رییس گروه محیط زیست دانشگاه اراک نیز اظهار کرد: براساس ارزیابی انجام شده در بحث توان اکولوژیکی استان مرکزی، اراک توان استقرار صنایع را نداشته و بالاترین توان اکولوژیک اراک در حوزه تفرج، آبزی پروری و کشاورزی و … بوده است و حتی اراک به دلیل ظرفیت زیستی پایین، برای سکونت نیز توان بالایی ندارد.

وی تصریح کرد: رد پای اکولوژیکی در اراک با ۶۰۰ هزار نفر جمعیت از تهران با جمعیت چند میلیونی بیشتر است و این شهر پتانسیل توسعه صنعتی نداشته است، از طرفی عمق اینورژن اراک بسیار پایین است و وجود کوه و تالاب میقان در زمان مه، مه دود شیمیایی را ایجاد می کند که بیشترین آلودگی را به همراه دارد و باید این وضعیت در سطح کلان و ملی مطرح شود، باید جلسات توجیهی در سطح کلان و حتی هیات دولت برگزار شود چراکه در کمترین آلایندگی، امکان بروز بیشترین بیماری وجود دارد.

انصاری گفت: جای اقدامات توسعه پایدار در اراک خالی است، آلودگی باید از منبع کنترل شود و سوخت استاندارد به صنایع از جمله نیروگاه داده شود. باید اراک را به دغدغه مسئولان ملی تبدیل کرد و در صدر لیست مصرف سوخت مازوت قرار نداشته باشد. 

نیروگاه شازند در زمینه پسماند و پساب وضعیت مناسبی دارد

سعید میرنظامی مدیرکل استاندارد استان مرکزی نیز با اشاره به ورود استاندارد به مسئله بررسی وضعیت سه صنعت ایرالکو، نیروگاه و شرکت معدنی املاح ایران، بیان کرد: سه صنعت مذکور از نظر انتشار آلودگی، تکنولوژی و مدیریت پسماند مورد ارزیابی قرار می گیرند که تا امروز شرکت ایرالکو و نیروگاه شازند بررسی شده اند و نتایج نشان می دهد نیروگاه در زمینه پسماند و پساب وضعیت مناسبی دارد، اما در زمینه مصرف مازوت و انتشار آلودگی تاکنون اقدامی انجام نداده است، همچنین طبق تبصره ۴ ماده ۱۱ قانون هوای پاک فاقد سیستم پایش آنلاین است و براساس ماده ۹ طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک باید سوخت نیروگاه به صورت کامل گاز باشد که در دو سال اخیر این امر انجام نشده است.

اهتمام مجموعه قضایی برای رسیدگی به مسئله آلودگی هوا جدی است

مجید قنبری معاون دادستان اراک نیز با اشاره به جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک، مورخ ۲۷ آذرماه، بیان کرد: در این جلسه، در پاسخ به این سوال که چرا دادستانی تاکنون در مقابل تخلف آلودگی هوا اقدامی نکرده است بیان شد که تا گزارشی جهت اعلام به تهران مطرح نشده است نمی توان اقدامی کرد که پس از آن جلسه، به سرعت در تاریخ های ۲۷ آذرماه، سوم، نهم و ۱۱ دیماه انواع شکایات به دادستانی واصل شد.

وی با اشاره به اینکه تا امروز هشت گزارش به دادستانی رسیده است که دو تا سه گزارش، تخصصی است، گفت: طی هفته جاری با دادستان کل کشور جلسه خواهیم داشت و این مباحث مطرح می شود و پس از آن نیز با معاون حقوق عامه دادستانی جلسه خواهیم داشت. اهتمام مجموعه قضایی برای رسیدگی به این مسئله جدی است، باید با مردم صادق بود و حتما این آلودگی قابل پذیرش نیست.

قنبری با اشاره به پلمب دو قسمت از شرکت ایرالکو به دلیل آلودگی، گفت: طبق مصوبه شورای عالی امنیت ملی فعلا تعطیلی و برخورد با نیروگاه امکانپذیر نیست، اما مجموعه قضایی تمام قد در خدمت مردم است و در قبال گزارش ها خود را مسئول می داند.

به گزارش ایسنا، در این جلسه مصوب شد که با توجه به گزارشات سمن ها و شکایات مردم مبنی بر بی توجهی صنایع بزرگ به ویژه نیروگاه به ضوابط و الزامات محیطی زیستی و استفاده از سوخت مازوت که آثار مخربی را به همراه داشته است، و این امر طبق ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی تهدید علیه بهداشت عمومی است، اقدامات نسبت به اعلام جرم و تعقیب متهمین و ترک فعل انجام شود و به دادستان کل کشور برسد و هرگونه اهمال و مصلحت اندیشی مصداق ترک فعل بوده و قابل تعقیب قضایی است.

این مصوبه کمیسیون خدمات شهری و نظارت شورای شهر اراک فردا دوشنبه در صحن رسمی شورای شهرمطرح می شود و در صورت تصویب، جهت تایید نهایی به کمیته تطبیق فرمانداری اراک ارجاع می شود. 

انتهای پیام

انتهای پیام

source

توسط ecokhabari