ایسنا/مازندران استاندار مازندران با اشاره به جلسه اخیر اعضای هیات دولت سیزدهم با استانداران سراسر کشور، گفت: مشکلات تولیدکنندگان برنج استان مازندران در این جلسه مطرح شد و با دستور آیت الله رئیسی به معاون اول رئیس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی رفع این دغدغه ها در دستور کار قرار گرفته است. ‎

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی استانداری مازندرانی، سید محمود حسینی پور در تشریح دستاوردهای نشست اخیر استانداران سراسر کشور با رئیس جمهور، اظهار کرد: در این جلسه به نمایندگی از مردم شریف استان در زمینه تولید و همچنین توجه بیش از پیش به بازار فروش برنج، لزوم ممنوعیت و یا مدیریت برنج وارداتی به عنوان مطالبه جدی کشاورزان مازندرانی، مباحثی به آیت الله رئیسی گفته شد.

وی ادامه داد:‌ با توجه به اهمیت این موضوع رئیس جمهور دستور داد که در تامین برنج مورد نیاز کشور از تولیدات داخلی استفاده شود و در صورت نیاز و ضرورت واردات این محصول صورت گیرد.

 استاندار مازندران اضافه کرد: در این جلسه همچنین آیت الله رئیسی به معاون اول رئیس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی دستور داد تا در کمترین زمان ممکن مشکلات برنجکاران استان‌های شمالی تعیین تکلیف و رفع شود.

همچنین در این جلسه محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور گزارشی از اقدامات انجام شده در خصوص ساماندهی به بازار برنج ارائه کرد و گفت: بر اساس ابلاغیه دولت تا زمانی که نیاز کشور به این محصول در داخل تامین می‌شود، واردات این محصول حتی به کمترین میزان ممنوع خواهد بود و در موارد ضروری نیز ابتدا باید محصولات برنجکاران داخلی خریداری شود و پس از آن برای واردات اقدام شود.

با توجه به مشکلات پیش آمده در بازار فروش برنج شالیکاران شمال کشور در ۲ سال اخیر، به باور کارشناسان نگاه حمایتی رئیس جمهور به محصول برنج شمال کشور از ابتدای روی کار آمدن دولت سیزدهم نمایان بود و اقداماتی که در این حوزه انجام شده است توانسته تا حدودی بخشی از دغدغه و مشکلات برنجکاران را برطرف کند.

طرح حمایتی خرید توافقی برنج در مازندران را می توان به عنوان از جمله دیدگاه مثبت دولت سیزدهم در رونق بخشیدن به کسب و کار شالیکاران استان های شمالی به ویژه مازندران دانست به طوریکه براساس این طرح خرید توافقی برنج های پرمحصول پس از هماهنگی و انجام تمهیدات لازم و عقد قرارداد با شالیکوبی داران و تشکل های صنفی معرفی شده از سوی اتحادیه شرکتهای تعاونی شالیکوبی داران و مشارکت اتحادیه تعاونی روستایی استان در سطح شهرستان های گلوگاه تا نور انجام شد.

همچنین در اوج زمان برداشت و عرضه برنج به بازار وزیر جهاد کشاورزی برای خرید برنج مازاد شالیکاران شمال دستور داد و طی اطلاعیه ای به شرکت بازرگانی دولتی برای خرید برنج مازاد تولیدی ارقام پرمحصول از کشاورزان مازندرانی اقداماتی انجام شد.

براساس این ابلاغیه کشاورزان مازندرانی می‌توانستند برنج مازاد تولیدی ارقام پرمحصول خود شامل ندا و شیرودی را به مراکز تعیین شده اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان مازندران تحویل دهند.

از دیگر اقدامات دولت در این حوزه عرضه برنج طارم مازندران در بورس کالای ایران بود و یازدهم آبان ماه امسال چهارمین سال عرضه برنج طارم مازندران در بورس کالای ایران با حضور مدیران ارشد سازمان بورس کالا در محل سالن معاملاتی مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران در شهرستان آمل به صورت رسمی انجام شد.

بنا به اظهارنظر کارشناسان امر عرضه برنج در بورس یکی از ابزارهای جدید و مهم درحوزه بازرگانی برنج می تواند به بازار این محصول استان های شمالی کشور رونق دهد و کشاورزان می توانند برنج تولیدی خود را بدون دغدغه در بورس کالای ایران عرضه و فروش کنند.

احسان خاندوزی همچنین به دیدگاه حمایتگرانه دولت سیزدهم به کشاورزان اشاره کرد و گفت که برای حمایت از شالیکاران و باغداران مرکبات این استان، استمهال وام از بانک کشاورزی در آینده نزدیک عملیاتی خواهیم کرد.

مازندران حدود ۴۲ درصد برنج مورد نیاز کشور را تامین می کند.

source

توسط ecokhabari