بازار سرمایه پس از رشد روز گذشته امروز ۶۵۹۸ واحد کاهش یافت و به دو میلیون و ۱۷۶ هزار واحد رسید. به نظر می‌رسد فضای احتیاط ناشی از احتمال کاهش قیمت دلار و هم‌چنین برخورد با ناحیه مقاومتی ۲.۲ میلیون واحد باعث درجا زدن بازار سرمایه در این محدوده شده است.

به گزارش ایسنا، بورس اوراق بهادار تهران پس از آن‌که به دنبال روند منفی شش روزه، هفته را با رشد آغاز کرد روز یکشنبه ۶۵۹۸ واحد کاهش یافت و در عدد دو میلیون و ۱۷۶ هزار و ۱۱۹ واحد ایستاد.

شاخص کل هم‌وزن نیز  ۱۳۱۹ واحد افت کرد و ۷۵۸ هزار و ۳۲۵ واحد شد.

بیش از ۳۲۹ هزار معامله به ارزش ۵۱۵۹ میلیارد تومان در بورس انجام شد.

بورس روی خط احتیاط
نقشه بازار  بورس ـ یکشنبه ۱۰ دی ۱۴۰۲

فولاد، فملی، کگل و شپنا بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند. خزامیا، ثشاهد، وبصادر از نمادهای پرتراکنش منفی و خنصیر نماد پرتراکنش مثبت امروز بورس بود.

تابلوی فرابورس نیز از افت ۶۷ واحد حکایت دارد که شاخص کل آن به ۲۶ هزار و ۴۱۳ واحد رسید.

امروز در فرابورس بیش از ۲۱۱ هزار معامله انجام شد که ارزش آن به ۱۳ هزار میلیارد تومان رسید.

بپاس، خاور و وسپهر بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس داشتند. ثپردیس نماد پرتراکنش مثبت و کرمان و فصبا نمادهای پرتراکنش منفی امروز فرابورس بودند.

توقف بازار پس از رشد روز گذشته می‌تواند ناشی از آن باشد که با وجود چشم‌انداز مثبت بورس در سال آینده هم‌چنان فضای احتیاط بر این بازار سایه افکنده است. یکی از دلایل این موضوع به نبود برآوردی دقیق از آینده قیمت دلار است که معمولا رشد آن به عنوان یک عامل مثبت برای بورس تلقی می‌شود. برنامه بازارساز برای پایین آوردن قیمت دلار به سطح کمتر از ۵۰ هزار تومان فضای محافظه‌کارانه‌ای را در بورس ایجاد کرده است.

از طرف دیگر برخی سهامداران در محدوده ۲.۲ میلیون واحد اقدام به نوسان‌گیری می‌کنند و این موضوع اجازه رشد شارپی را از بازار سرمایه در کوتاه مدت گرفته است.

انتهای پیام

source

توسط ecokhabari