بانک جهانی، بانک توسعه آسیایی و گروه بانک توسعه اینترامریکن در سال ۲۰۲۳ با پاسخگویی به مطالبه عمومی، افزایش قابل توجه تامین مالی برای پروژه‌های خنثی سازی و سازگاری آب و هوایی را اعلام کردند.

به گزارش ایسنا، چندین بانک توسعه منطقه‌ای به فشار فزاینده برای تامین مالی پروژه‌های اقلیمی به منظور حمایت از توسعه اقتصاد سبز در مناطق کم درآمد جهان، واکنش نشان داده‌اند. بانک توسعه آسیایی و گروه بانک توسعه اینترامریکن، در سال ۲۰۲۳، سرمایه‌گذاری‌های بزرگ آب و هوایی را با هدف رشد ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر در مناطق در حال توسعه جهان اعلام کردند.

از زمان اولین کنفرانس اقلیمی (COP) سازمان ملل متحد در  دو سال پیش (کنفرانس COP۲۶  که در گلاسکو برگزار شد)، بانک‌های توسعه با فشار فزاینده‌ای برای تامین مالی پروژه‌های انرژی سبز و فناوری در بخش‌های نادیده گرفته شده جهان، مواجه شده‌اند و در کنفرانس  COP۲۸، اعلان‌های متعدد نشان داد که بانک‌ها به این مطالبه، پاسخ داده‌اند.

گروه بانک جهانی در این کنفرانس اعلام کرد که هدف اقلیمی را به  ۴۵ درصد از تامین مالی سالانه خود برای پروژه‌های مرتبط با آب و هوا در سال مالی آینده اختصاص خواهد داد. این نرخ هدف گذاری شده، حدود ۹ میلیارد دلار بودجه اضافی برای پروژه‌های سبز که عمدتا با هدف خنثی سازی تغییرات آب و هوا و سازگاری اجرا می‌شوند، فراهم می‌کند.

بانک توسعه آسیایی در اکتبر اعلام کرد که قصد دارد تا ۱۰ سال آینده، ۱۰۰ میلیارد دلار دیگر وام بدهد. انتظار می‌رود این بانک سالانه حدود ۳۶ میلیارد دلار وام بدهد که نشان دهنده افزایش ۴۰ درصدی وام دهی است. در سال ۲۰۲۲، بانک توسعه آسیایی حدود ۲۰.۵ میلیارد دلار برای توسعه مرتبط با پروژه‌های آب و هوایی وام داد. انتظار نمی‌رود که برنامه این بانک برای تسهیل قوانین وام دهی، بر رتبه اعتباری تریپل ای (AAA) آن تاثیر بگذارد.

حدود یک ماه بعد، گروه بانک توسعه اینترامریکن از افزایش بودجه برای آمریکای لاتین و کارائیب به ۱۵۰ میلیارد دلار در ظرف یک دهه آینده خبر داد که سه برابر مقداری است که پیش از این برای پروژه‌های آب و هوایی در نظر گرفته بود و این بانک را در مسیر تحقق توصیه‌های گروه ۲۰ قرار می‌دهد.

پنج بانک توسعه چندملیتی، به دنبال فشار نهادهای بین‌المللی و دولت‌ها، اکنون متعهد شده‌اند که در قراردادهایشان، بندهایی برای توقف بازپرداخت بدهی‌ها در صورت فاجعه آب‌وهوایی گنجانده شود.  بعلاوه، این بانک‌ها اخیرا بیانیه مشترکی را منتشر کردند که در آن تعهد خود را به ایجاد یک رویکرد مشترک برای گزارش دهی نتایج آب و هوایی اعلام کردند. این امر از طریق همکاری در سطح کشور برای هماهنگ سازی شاخص‌های اقلیمی محقق خواهد شد.

این بانک‌ها همچنین برنامه‌ای را برای حمایت از کشورها در توسعه راهبردهای بلندمدت آب و هوایی و توسعه و جذب بودجه خصوصی آب و هوا از طریق بانک جهانی ارائه خواهند کرد. ورنر هویر، رئیس بانک مرکزی اروپا در بیانیه‌ای گفت: بیانیه مشترک بانک‌های توسعه چندجانبه جهان به وضوح نشان می‌دهد که ما درخواست‌ها را شنیده‌ایم و ابزاری برای ارائه داریم. مهم‌تر از همه، توافق کرده‌ایم که همکاری خود را برای حمایت از کشورها و بخش خصوصی برای تسریع یک گذار سبز و عادلانه و ایجاد انعطاف پذیری بیشتر تقویت کنیم.

بر اساس گزارش اویل پرایس، در پاسخ به فشار فزاینده دولت‌ها و سایر بازیگران رسمی، چندین بانک توسعه افزایش بودجه آب و هوا را با هدف خنثی سازی و سازگاری آب و هوایی اعلام کرده اند. انتظار می‌رود این بودجه به کمک مالی بیشتر خصوصی به مناطق کم درآمد کمک کند که می‌تواند کلید دستیابی به یک گذار سبز جهانی باشد. همچنین انتظار می‌رود سرمایه‌گذاری در انرژی و فناوری‌های سبز باعث رشد اقتصادی در سطح ملی برای کشورهای متعدد در سراسر جهان شود.

انتهای پیام

source

توسط ecokhabari