با توجه به اجرایی شدن طرح نجما با مدیریت مدیرعامل مخابرات ایران، شاهد گسترش و توسعه فیبر نوری طی دو سال گذشته هستیم و همراه با نیاز دولت، مخابرات نیز سعی کرده است تا خدمات مبتنی بر فیبر نوری به خصوص هوشمندسازی خانه‌ها و خدمات گیمینگ را به کاربرانش ارائه دهد.

به گزارش ایسنا، اقتصاد دیجیتال به معنای تغییر و تحول فرآیندهای اقتصادی به‌ واسطه فناوری‌های دیجیتال است؛ در انقلاب صنعتی چهارم با پیشرفت فناوری، ارتباطات، تجارت الکترونیک، گسترش ارتباطات آنلاین و تبادل داده‌ها، اقتصاد دیجیتال به‌عنوان یک بعد جدید در اقتصاد جهانی نهادینه‌ شده است.

رشد و تکامل اقتصاد دیجیتال با فناوری‌های دیجیتال جدید قابلیت تحقق خواهد داشت و محرک اصلی در روند رشد اقتصاد دیجیتال این فناوری‌ها هستند. استفاده گسترده از هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، داده‌کاوی، فناوری‌های ابری، رمز ارز، بلاک‌چین، کوانتوم، واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده، رباتیک و سایر فناوری‌های نوین در ساختار زیست‌بوم اقتصاد دیجیتال نقش توانمندساز ایفا می‌کنند.

یکی از مطالبات جدی در بحث اقتصاد دیجیتال ارائه اینترنت با کیفیت به مردم است؛ بر همین اساس طرح فیبرنوری منازل و کسب وکارها با مصوبه مجلس و تشکیل صندوقی برای آن، اقدام مهم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات محسوب می‌شود که قطعا تاثیر بسزایی در بهبود کیفیت شبکه ارتباطات ثابت و حتی شبکه ارتباطات سیار خواهد داشت.  

در این طرح تاکنون ۹ اپراتور مشغول فعالیت شده‌اند. در حال حاضر این اپراتورها در حدود ۱۶۰ شهر نهضت فیبرکشی را آغاز کرده‌ و حدود ۳۳۰۰ کیلومتر حفاری و کانال‌کشی و حدود ۲۷۰۰ کیلومتر فیبرکشی انجام شده و همچنین در ۱۰۵ شهر سرویس‌دهی شروع شده است. به عنوان مثال در روزهای اخیر، کل ۳۷ شهر استان گلستان تحت پوشش خدمات مبتنی بر فیبرنوری و با سرعت‌های چندصد مگابیتی قرار گرفتند البته  نکته قابل توجه این است که این آمار به غیر از فعالیت‌ها و اقدامات اخیر شرکت مخابرات ایران است.

در مجموع، تاکنون بیش از ۵ میلیون خانوار در کشور تحت پوشش خدمات مبتنی بر فیبرنوری قرار گرفته‌اند که اقدامی انقلابی و تحول‌آفرین تلقی می‌شود.

در این راستا بیست و چهارمین نمایشگاه تلکام با حضور مسئولان روز گذشته افتتاح شد و سیدعلی ملک جعفریان- مدیر مخابرات منطقه تهران-  در حاشیه این نمایشگاه، تلکام بیست و چهارم را بسیار پرشور دانست و اظهار کرد: با توجه به اینکه تلکام ۲۰۲۳ پس از دو دوره وقفه در حال برگزاری است بسیاری از شرکت ها پرشور و با خدمات به روز خود حضور پیدا کرده اند.

وی افزود: مخابرات نیز با توجه به خدمات و دستاوردهای ویژه ای که طی این سالیان داشته است، با حضور گسترده در بخش‌های IT و ICT و توجه ویژه به هوش مصنوعی و خدمات مبتنی بر فیبر نوری سعی کرده تا به سمت مشتری مداری برود و در این نمایشگاه خدمات مذکور را به بازدیدکنندگان نمایش و ارائه دهد.

مدیر مخابرات منطقه تهران تصریح کرد: بسیاری از دستگاه‌ها و سازمان‌ها به خصوص اداره‌ها و شرکتهای دولتی از حمله سازمان ثبت احوال و ثبت استاد کشور خدمات خود را مکانیزه و دیجیتالی کرده‌اند و با استفاده از به روزترین خدمات فناوری در حال خدمت رسانی هستند، از این رو شاهد رشد و پیشرفت فضای سایبری در کشور هستیم و می توان به خوبی شاهد جهش فناوری در اقتصاد کشور باشیم.

وی در ادامه به مصوبه جدید دولت در توسعه فیبر نوری اشاره کرد و گفت: با توجه به اجرایی شدن طرح نجما با مدیریت مدیرعامل مخابرات ایران شاهد گسترش و توسعه فیبر نوری طی دو سال گذشته هستیم و همراه با نیاز دولت، مخابرات نیز سعی کرده است تا خدمات مبتنی بر فیبر نوری به خصوص هوشمندسازی خانه‌ها و خدمات گیمینگ را به کاربرانش ارائه دهد.

ملک جعفریان در پایان در باره آینده تلکام تشریح کرد: فقط می توان این را گفت که در آینده مردم فقط برای تفریح و ورزش از خانه خارج می شوند.

بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی مخابرات، فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال (تلکام) ازشنبه ۲ لغایت ۵ دی‌ماه در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی آغاز برگزار می‌شود؛ این نمایشگاه محلی برای گردهمایی فعالان حوزه مخابرات، ارتباطات و فناوری اطلاعات است.

انتهای پیام

source

توسط ecokhabari