سازمان گزارشگران بدون مرز روز پنجشنبه اعلام کرد که ۴۵ خبرنگار در سال ۲۰۲۳ هنگام انجام وظیفه حرفه‌ای خود کشته شدند.

آمار سالانه گزارشگران بدون مرز نشان‌دهنده کاهش تعداد خبرنگاران کشته‌شده نسبت به سال گذشته میلادی است. ۶۱ خبرنگار در سال ۲۰۲۲ جان خود را هنگام فعالیت حرفه‌ای از دست داده بودند. 

در گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز آمده که کاهش آمار خبرنگاران کشته‌شده با وجود «فاجعه» جنگ اسرائیل با حماس ثبت شده است. دستکم ۱۷ خبرنگار در جریان جنگ اسرائیل با شبه‌نظامیان فلسطینی کشته شدند که ۱۳ نفر از آنها در نوار غزه فعالیت می‌کردند. 

گزارشگران بدون مرز تنها خبرنگارانی را که حین انجام وظیفه حرفه‌ای کشته شدند در آمار خود جای داده است. این در حالی است که در مجموع ۶۳ خبرنگار از زمان حملات حماس به اسرائیل در روز هفت اکتبر در خاورمیانه کشته شدند. با این حال کشته شدن همه این خبرنگاران هنگام انجام وظیفه و یا مرتبط با آن نبوده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دو خبرنگار نیز در سال ۲۰۲۳ حین پوشش رویدادهای مرتبط با جنگ اوکراین کشته شدند. یکی از آنها آرمان سولدین، گزارشگر خبرگزاری فرانسه بود که ماه مه سال جاری در اوکراین کشته شد. 

آمار سالانه خبرنگاران کشته‌شده در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ به دلیل جنگ در سوریه و ناآرامی در عراق بیش از ۱۴۰ نفر بود. 

گزارشگران بدون مرز شمار خبرنگارانی را که در سطح جهان در بازداشت یا اسارت به سر می‌برند ۵۲۱ نفر اعلام کرده است. این رقم سال گذشته ۵۶۹ نفر بود. بلاروس، چین و میانمار سه کشوری هستند که بزرگترین زندان‌‌های روزنامه‌نگاران در جهان محسوب می‌شوند. 

نیلوفر حامدی و الهه محمدی، دو روزنامه‌نگار ایرانی نیز از بیش از یک سال پیش تاکنون به دلیل پوشش جان باختن مهسا امینی و مراسم تشییع این زن جوان زندانی هستند. سازمان گزارشگران بدون مرز پیش از این صدور احکام سنگین برای این دو روزنامه‌نگار ایرانی را «ظالمانه» خوانده بود.

source

توسط