پکن امیدوار است هواپیمای مسافربری سی-۹۱۹ که ساخت شرکت دولتی «هوانوردی تجاری چین» است بتواند با هواپیماهایی نظیر ایرباس آ-۳۲۰ و بوئینگ ۷۳۷ مکس رقابت کند.

هواپیمای جت مسافربری ساخت چین روز چهارشنبه ۱۳ دسامبر برای نخستین بار در آسمان هنگ کنگ به پرواز درآمد.

این هواپیمای مسافربری که نخستین خیز چین برای رقابت با کشورهای غربی در حوزه هوانوردی تجاری است در ماه مه میلادی در چین رونمایی شد. 

دولت چین امیدوار است که جت مسافربری «سی-۹۱۹» که ساخت شرکت دولتی «هوانوردی تجاری چین» است بتواند با هواپیماهایی نظیر ایرباس آ-۳۲۰ و بوئینگ ۷۳۷ مکس رقابت کند. 

این هواپیما روز شنبه اولین پرواز رسمی خود در خارج از سرزمین اصلی چین را بر فراز بندر ویکتوریا در هنگ کنگ انجام داد.

به گفته مسئولان این شرکت، این هواپیما در هفته اخیر بیش از هزار بار سفارش دریافت کرده است و ۳۱ مشتری تا کنون به خرید آن ابراز علاقه کرده اند. چین در زمینه استقلال هوایی سرمایه‌گذاری زیادی داشته است اما بسیاری از قطعات را هنوز هم وارد می‌کند.

هواپیمای سی-۹۱۹ از سال گذشته اجازه پرواز در چین را دریافت کرده است اما هنوز اجازه پرواز بین‌المللی ندارد. به گفته مقامات چین، تا کنون بیش از ۶۰ هزار نفر با این هواپیما مسیر رفت و برگشت چنگدو-شانگهای را طی کرده‌اند.

پیش از این شرکت ایرباس اعلام کرده بود قصد دارد توانایی تولید خود در چین را دو برابر کند و قراردادی برای احداث کارخانه ساخت ایرباس آ-۳۲۰ در تیانجین امضا کرد.

source

توسط