آغاز سال نو، همیشه یکی از زمان‌های پرطرفدار برای تصمیم گیری درباره کاهش وزن است. با این وجود بسیاری از افرادی که در شب تغییر سال به خودشان قول کاهش وزن می‌دهند، رژیم‌های غذایی یا برنامه‌های ورزشی جدید را حتی تا ماه فوریه نیز ادامه نمی‌دهند.

به این ترتیب، تصمیم برای کاهش وزن و داشتن عادات سالم‌ یک چیز است و انجام آن به صورت پایدار یک چیز دیگر.

در ادامه، برخی پیشنهادهای متخصصان تغذیه برای حفظ سلامتی و کاهش وزن که بتوان آنها را برای مدتی طولانی عملی کرد، ارائه می‌شوند.

۱. تمرکز روی غذاهای کم کالری را متوقف کنید

غذاهای کم کالری همیشه غذاهایی سالم و مغذی نیستند. با این وجود از آنجایی که معمولا افت کالری منجر به کاهش وزن می‌شود، متاسفانه به تدریج این باور شکل گرفته است که میان غذاهای کم کالری و سطح بهتری از سلامتی، ارتباط وجود دارد.

اگرچه برخی از غذاها مانند میوه‌ها و سبزیجات هم کم کالری هستند و هم مواد مغذی کافی برای بدن را فراهم می‌کنند، اما همه غذاهای کم کالری این ویژگی را ندارند. از جمله بسته‌های میان‌وعده‌های ۱۰۰ کالری، بستنی‌های ۳۰۰ کالری و نوشیدنی‌هایی مانند کوکای رژیمی (کالری صفر) که اگرچه همگی می‌توانند باعث کاهش وزن شوند اما ارزش غذایی بسیار پایینی نیز دارند.

در مقابل، غذاهای پرکالری مانند آجیل و آووکادو، منابع عالی فیبر و انواع ریزمغذی‌ها هستند و همزمان می‌توانند برای کاهش وزن مفید باشند.

۲. بیشتر بخوابید

خواب زمان بهبودی بدن شماست و برای حفظ سطح ثابتی از انرژی در طول روز و کمک به سیستم ایمنی بدن مهم است.

خواب خوب، باعث تاثیرگذاری بیشتر تلاش‌هایی میشود که هنگام بیداری به خصوص برای کاهش وزن انجام می‌دهید.

البته این قابل درک است که شاید برای همگان «خواب بیشتر» ممکن نباشد؛ بویژه اینکه زندگی مملو از اتفاقات است و برای همگان ممکن نیست که هفت تا هشت ساعت خواب با کیفیت داشته باشند.

با این حال، مهم است که در صورت امکان خواب را در اولویت قرار دهید؛ بویژه اگر وقت زیادی را صرف صحبت‌های تلفنی یا تماشای تلویزیون می‌کنید که مانع یک استراحت خوب شبانه است. 

بنابراین شاید زمان آن رسیده که یک بازنگری در برنامه‌های شبانه خود داشته باشید.

۳. فیبر بیشتری بخورید

تحقیقات نشان داده که بطور مثال در ایالات متحده، حدود ۹۵ درصد از آمریکایی‌ها فیبر کافی نمی‌خورند.

تحقیقات همچنین حاکی از آن است که حدود ۸۶ میلیون بزرگسال ساکن ایالات متحده (افراد دارای ۲۰ سال سن و بالاتر) دارای کلسترول بالا هستند و در این کشور، احتمالا تا سال ۲۰۵۰ میلادی شمار افراد مبتلا به دیابت، به بیش از دو برابر افزایش می‌یابد.

در سال‌های اخیر روند صعودی نگران‌کننده‌ای نیز در میزان ابتلا به سرطان کولورکتال در میان افراد زیر ۵۰ سال دیده شده است.

شاید از خود بپرسید که این آمار چه ربطی به مصرف فیبر دارد؟

فیبر به سیر شدن شما کمک می‌کند، قند خون را بهتر مدیریت می‌کند و خطر دیابت را کاهش می‌دهد.

اگر مردم ۲۵ تا ۳۵ گرم فیبر توصیه شده در روز مصرف کنند، احساس سلامتی بیشتری خواهند کرد. میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل، برخی از بهترین منابع فیبر هستند.

دیگر توصیه متخصصان تغذیه این است که چه بخواهید سریع وزنتان را کم کنید و چه قصد داشته باشید صرفا برای حفظ سلامت خود غذای سالم‌تری مصرف کنید، مهم است که برای رژیم غذایی خود اهداف واقع بینانه‌ای را در نظر بگیرید.

دلیل اینکه برنامه‌های برخی برای کاهش وزن حتی تا ماه فوریه نیز دوام نمی‌آورند، این است که انتظارات غیر واقعی از خود دارند و روی تغییر عادات و سبک زندگی خود، تمرکز نمی‌کنند.

برای «کاهش وزن» به جای تمرکز بر کالری غذاهای مختلف، بهتر است بر خواب بیشتر، خوردن بیشتر میوه‌ها و سبزیجات و غلات کامل تمرکز کنید تا بدنتان احساس بهتری داشته باشد.

بنابراین اگر می‌خواهید در سال ۲۰۲۴ میلادی وزن کم کنید، اصلی‌ترین گام این است که عادت‌هایتان را تغییر دهید تا به این ترتیب بتوانید برای مدت طولانی‌تری در این سال بر هدف کاهش وزن پایبند بمانید.

source

توسط