به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری تسنیم، دومین کنگره بین‌المللی فرهنگ و هنر در تمدن اسلامی «مکتب هنر رضوی» ظهر امروز نوزدهم آذر 1402، با حضور استادی، حسنایی رئیس دانشگاه هنر، حکیمی دبیرکل کنگره هنر رضوی و مدیرعامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی و طاهری عضو هیئت علمی دانشگاه هنر و دبیر علمی کنگره در دانشگاه هنر برگزار شد.

در آغاز این نشست، استادی در سخنانی گفت: در راستای زمینه‌سازی گفتمان مکتب رضوی و تفاهم دانشگاه هنر و آستان قدس، دومین کنگره هنر رضوی در 6 محور فراخوان داد و مقالات زیادی به دبیرخانه ارسال و هریک در پنل‌هایی مجزا طبقه بندی شد. به یاری خدا این کنگره بیست و دوم آذر جاری در مشهد مقدس برگزار می‌شود.

او در ادامه ضمن اشاره به پیش‌نشست‌های کنگره در دانشگاه‌های کشور افزود: بیست و دوم آذر جاری در جوار حرم مطهر رضوی، آئین افتتاح کنگره با حضور چهره‌های مختلف دانشگاهی، فرهنگی و نیز حجت الاسلام مروی تولیت محترم آستان قدس، برگزار خواهد شد.

استادی ادامه داد: پس از افتتاحیه دو پنل بین‌المللی خواهیم داشت که با ارائه سه مقاله همراه خواهد بود. در روز دوم هم پنل‌های تخصصی برپا می‌شود و  بیست و دو سخنران خواهیم داشت. هر پنل با حضور یکی از چهره‌های دانشگاهی مدیریت می‌شود. کتاب چکیده مقالات کنگره نیز منتشر و در دسترس قرار می‌گیرد. انتظار داریم مجموعه کامل کارها هم با همکاری دانشگاه هنر منتشر شود.

او ضمن تاکید بر ایجاد فضای هم‌افزایی و گفت‌وگو میان نخبگان هنر در این کنگره گفت: نهادهای حوزوی، دانشگاه تربیت مدرس، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه، مدرسه هنر و وزارت میراث هم در این راستا به ما کمک می‌کنند. 

در بخش دیگری از این نشست، حکیمی دبیرکل کنگره هنر رضوی و مدیرعامل موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی اظهار کرد: کنگره بین‌المللی مکتب هنر رضوی اکنون در آستانه پایان بخش نخست خود است و مسیری برای بازخوانی گنجینه هنر ایرانی اسلامی محسوب می‌شود که می‌تواند جایگاه ویژه‌ای در کشور داشته باشد.

او در ادامه ضمن اشاره به اهمیت زبان هنر در انتقال مفاهیم گفت: در زمینه معماری و نیز حوزه‌های مختلف همواره هنرمندان زبان هنر را در قالب معنا قرار داده‌اند.

حکیمی اظهار داشت: کنگره در فضای پژوهشی خود نیازمند بازخوانی آثار گذشته، نظریه‌پردازی و واکاوی است و این آغاز یک مسیر است. به گمان من اختتامیه تازه شروع یک مسیر برای آینده و مبنایی است که از این پس باید بیشتر در پایان‌نامه‌ها، کتاب و‌ پژوهش‌ها به آن پرداخته شود.

طاهری عضو هیئت علمی دانشگاه هنر و دبیر علمی کنگره نیز در سخنانی اظهار داشت: نظریه مقام معظم رهبری درباره تمدن اسلامی در قالب تمدن نوین اسلامی در این کنگره مبنای توجه ما قرار گرفت و تلاش کردیم هم کمیته علمی و هم شورای سیاست‌گذاری کارها را جمع آوری و در قالب‌های درست تدارک ببیند.

او در ادامه افزود: از بین 220 چکیده و 90 مقاله کامل، مقالاتی انتخاب شده و بیست و یک مقاله در قالب سخنرانی ارائه می‌شوند. سه مقاله خارجی از ترکیه، چین و مراکش هستند و امیدواریم از بین آثار، دریچه‌ای برای همایش‌های بعدی پیدا کنیم.

سپس حسنایی رئیس دانشگاه هنر در سخنانی گفت: دانشگاه محل بروز اندیشه است و اندیشه هم در یک سیر تحولی شکل می‌گیرد. چیزی که باعث شد ما خدمت دوستان موسسه آفرینش‌ها باشیم این است که اندیشه‌ای به نام اندیشه رضوی شکل گرفته است و ما می‌توانیم آن را پرورش دهیم. پس ما این اندیشه را به وجود نمی‌آوریم، بلکه آن را تحلیل می‌کنیم.

او با اشاره به اینکه ما هنوز در قدم اول هستیم، افزود: همت این کار از طرف حضرت امام رضا(ع) بوده و خاتمه آن را هم به ایشان می‌سپاریم. ما قائل هستیم که مکتب هنر رضوی شناخته نشده یا کم‌تر شناخته شده است. دانشگاه سعی می‌کند در این راستا کار اندیشه‌ورزی را انجام دهد. این مکتب چیزی بالاتر از ملیت ایرانی و دینی و مکتبی جهانی است.

انتهای پیام/

source

توسط