صدها شهروندی ایزدی‌ در آمریکا تحت هدایت نادیه مراد، برنده جایزه نوبل صلح روز پنجشنبه شکایتی را علیه شرکت سیمان «لافارژ» فرانسه به اتهام حمایت مادی از کازار خشونت گروه موسوم به خلافت اسلامی، داعش در عراق و سوریه تسلیم دستگاه قضایی ایالات متحده کردند.

وکالت ایزدی‌ها که همگی شهروند ایالات متحده هستند را در این دادخواهی قضایی، امل کلونی، وکیل لبنانی‌تبار حقوق بشر و همسر جرج کلونی، بازیگر سرشناس آمریکایی و نیز لی ولوسکی، وکیل و دیپلمات کهنه کار آمریکایی بر عهده دارند.

این گروه از ایزدی‌ها و خانواده‌هایشان از جمله بازماندگان خشونت‌های داعش در عراق هستند؛ خشونت‌ها و کشتاری که به زمان اشغال سنجار واقع در استان موصل به دست شبه‌نظامیان گروه خلافت اسلامی در سال ۲۰۱۴ باز می‌گردد.

بر اساس شکایتی که ایزدی‌های ساکن در آمریکا در دادگاه فدرال نیویورک ثبت کرده‌اند، «لافارژ» شرکت فرانسوی تولید سیمان متهم به حمایت مادی از «اقدامات تروریستی داعش در سطح بین‌المللی» و توطئه و همدستی با این گروه و واسطه‌های آن است و بایست به بازماندگان قربانیان خشونت‌های این گروه اسلام‌گرای افراطی غرامت پرداخت کند.

ایزدی‌ها اقلیت مذهبی کرد‌تبار ساکن در عراق و سوریه هستند که به یک آئین مذهبی خاص برگرفته از عناصر دین مسیحیت، زرتشت و اسلام اعتقاد و باور دارند.

اسلام‌گرایان افراطی عضو گروه موسوم به خلافت اسلامی، داعش ایزدی‌ها را افرادی شیطان‌پرست قلمداد کرده و لذا پس از اشغال روستایی در سنجار که اغلب اهالی آن ایزدی بودند، شمار زیادی از آنها را به قتل رساندند.

لافارژ اکتبر سال گذشته در دادگاهی که در ایالات متحده برپا شد اتهام پرداخت پول به گروه‌هایی چون داعش که از سوی آمریکا «تروریستی» معرفی شده‌اند را در ازای ادامه فعالیت خود در سوریه پذیرفته بود.

لافارژ که سال ۲۰۱۵ با شرکت سوئیسی و چند ملیتی هولسیم ادغام شد، پس از پذیرفتن اتهام وارده، حاضر به پرداخت ۷۷۸ میلون دلار جریمه به عنوان بخشی از توافق صورت گرفته بر سر این پرونده قضایی به منظور رفع توقیف شد.

امل کلونی، یکی از وکلای ایزدی‌ها می‌گوید: «این که یک شرکت پیشرو جهانی دست به دست داعش بدهد، در حالی که این گروه غیرنظامیان آمریکایی‌ را اعدام و ایزدی‌ها را نسل‌کشی می‌کرد؛ بهت برانگیز است.»

هنگامی که لافارژ سال گذشته در دادگاه ایالات متحده به اتهام مطرح علیه خود اعتراف کرد، شرکت سوئیسی هولسیم در بیانیه ای نسبت به اقدام انجام شده توسط شرکت فرانسوی اعلام برائت کرد و یادآور شد که هرگز در سوریه فعالیت نداشته و آنچه صورت گرفته در تضاد کامل با رویکرد این شرکت است.

ایالات متحده سال ۲۰۱۶ رسما اعلام کرد که گروه خلافت اسلامی علیه مسیحیان، ایزدی‌ها و مسلمانان شیعه در سوریه و عراق دست به نسل‌کشی زده است.

بازرسان سازمان ملل نیز در همین سال اتهامی مشابه علیه داعش مطرح کردند و یادآور شدند که شبه‌نظامیان اسلام‌گرای عضو گروه خلافت اسلامی در پی نابودی ۴۰۰ هزار ایزدی ساکن در عراق و سوریه از طریق قتل، بردگی جنسی و سایر جنایات بودند.

نادیه مراد که سال ۲۰۱۸ به خاطر کنش‌های حقوق بشری و مبارزه با تجاوز و بردگی جنسی به عنوان سلاح جنگی جایزه نوبل صلح را دریافت کرد می‌گوید: زمانی که داعش به سنجار حمله کرد، خانواده‌ام کشته شدند و من به عنوان برده به اسارت درآمدم.»

وی سپس می‌گوید که پس از آن، تا زمانی که موفق به فرار از دست نیروهای داعش شود مدام مورد سواستفاده و آزار نیروهای داعش قرار گرفت.

گفتنی است که خانواده‌های یک امدادگر و چند سربازان آمریکایی که همگی توسط داعش و گروه شبه‌نظامی جبهه فتح شام کشته یا مجروح شده‌اند نیز پیش‌تر در ماه ژوئیه شکایت مشابهی را علیه لافارژ در دستگاه قضایی ایالات متحده ثبت کرده بودند.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید


source

توسط