تفاهم‌نامه همکاری‌های نوآورانه، فناورانه و علمی میان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری و شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران منعقد شد.

به گزارش ایسنا، تفاهم‌نامه همکاری‌های نوآورانه، فناورانه و علمی میان شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری در سه محور اصلی “«ارتقای سطح علمی، فناوری و نوآوری در سطح فعالیت شرکت»، «تعریف طرح‌ها و پروژه‌های اجرایی با رویکرد تحول در فعالیت‌های اقتصادی» و «کمک به ایجاد و توسعه نظام نوآوری مبتنی بر فناوری» منعقد شد.

نوشادی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران در مراسم امضای این تفاهم‌نامه، گفت: سال‌هاست که کشور ما در حوزه‌های مختلف از جمله نفت و گاز مورد تحریم قرار گرفته است. با وجود این تحریم‌ها ما توانسته‌ایم با اتکاء به توان متخصصان کشور بسیاری از چالش‌های این حوزه را برطرف کنیم. امروز به جایگاهی رسیده‌ایم که ۸۵۰ میلیون مترمکعب گاز تولید، پالایش و انتقال داده می‌شود. همچنین برای بومی‌سازی و رشد ساخت داخل تجهیزاتی مانند توربین و کمپرسور حدود دو میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شده است.

وی افزود: همچنین توانسته‌ایم با مهندسی معکوس برخی تجهیزات و فناوری‌های مورد نیاز کشور را تولید کنیم. ساخت ۲۰۰ دستگاه کمپرسور، بهینه‌سازی مصرف انرژی در ایستگاه‌های تقویت فشار، ساخت پوشش‌های سخت و فوق سخت نانوساختار، هوشمندسازی، استفاده از فناوری ANG (گاز طبیعی جذبی) به‌منظور پیک‌سایی مصرف، ذخیره‌سازی گاز و ذخیره‌سازی هیدروژن و توسعه محصولات کامپوزیت و همچنین جذب، ذخیره‌سازی و استفاده از دی‌اکسیدکربن از جمله این فناوری‌هاست.

در ادامه این مراسم، شقایق حق‌جوی جوانمرد، رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری نیز گفت: رسوخ تفکر پژوهش‌محوری و دانش‌بنیان در بطن یک دستگاه عملیاتی و اجرایی مانند شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران و بومی‌سازی و استفاده از فناوری‌هایی مانند هوشمندسازی، بلاک‌چین، مدیریت و نرم‌افزار شبیه‌ساز آنلاین، متاورس از سوی متخصصان این شرکت بسیار قابل‌تقدیر است.

وی افزود: معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری بر رویکرد حمایت از فناوری‌های کوتاه‌مدت ثروت‌آفرین و یا فناوری‌های بلندمدت قدرت آفرین تمرکز دارد. توجه به آینده مصرف انرژی، دستیابی به ذخیره‌سازی هیدروژن، گنبد نمکی و همچنین ورود به بحث صادرات خدمات فنی و مهندسی بسیار حائز اهمیت است.

صادق صادق‌زاده، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته نیز در آیین امضای این تفاهم‌نامه، گفت: روحیه جهادی و امر خواستن و صرف فعل توانستن، مهم‌ترین عامل موفقیت شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران در زمینه دستیابی به چنین دستاوردهای علمی و پژوهشی محسوب می‌شود. بسیاری از طرح‌های فناورانه مورد توجه شرکت، در حوزه تحت تصدی ستادهای مختلف معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری قرار دارد.

وی افزود: ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته از دو بخش مواد و ساخت تشکیل شده است. بخش مواد این ستاد شامل سه کارگروه «مواد معدنی و فلزی»، «نفت و گاز و پتروشیمی» و «مواد نوظهور» است. این ستاد در این سه بخش متناسب با مأموریت‌های خود و اولویت‌های شرکت می‌تواند از توسعه فناوری در موضوعاتی از قبیل انواع پوشش‌های پیشرفته در توربین‌ها، کمپرسورها و یا توسعه فناوری کاتالیست‌های پیشرفته حمایت کند.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، صادق‌زاده اظهار کرد: چاپ سه‌بعدی از مهم‌ترین فناوری‌هایی است که‌ معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان و شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران می‌توانند به‌صورت مشترک و جدی به توسعه کاربردهای آن در تجهیزات و قطعات موردنیاز در طرح‌های شرکت مورد توجه قرار دهند. شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران می‌تواند پیرامون تحقق این مهم پروژه‌های فناورانه‌ای در صنعت گاز تعریف کرده و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان نیز از توانمندی متخصصان در پیشرفت طرح‌ها حمایت کند.

وی تصریح کرد: معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری همچنین بر بحث کربن کپچر (جداسازی و ذخیره‌سازی کربن) و تبدیل آن به سوخت‌های زیستی نیز تمرکز جدی داشته و از تلاش شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران در این حوزه حمایت می‌کند.

انتهای پیام

source

توسط ecokhabari