وزرای خارجه ایران و آلمان درباره اوضاع غزه و مناسبات دوجانبه تلفنی گفت‌وگو کردند. در گفت‌و‌گوی تلفنی جمعه شب ۱۷ آذر ماه حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و آنالنا بائربوک وزیر امور خارجه آلمان در خصوص آخرین تحولات فلسطین و نیز مناسبات دوجانبه بحث و تبادل نظر شد.

امیرعبداللهیان در این گفت‌وگو با اشاره به تداوم کشتار غیرنظامیان، زنان و کودکان در غزه و کرانه باختری، بر ضرورت توجه ویژه جامعه جهانی به این موضوع مهم و مرتبط با حقوق بشر تاکید کرد.

امیرعبداللهیان با محکوم کردن نسل کشی در غزه و با اشاره به ریشه بحران، راهکار سیاسی را برگزاری رفراندوم سازمان ملل بین ساکنان اصیل فلسطین شامل مسیحی، مسلمان و یهودی دانست.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران درخصوص روابط دوجانبه، ضمن اشاره به پیوند‌های فرهنگی و تاریخی بین ایران و آلمان خاطرنشان کرد: احترام متقابل و تمرکز بر منافع مشترک، لازمه حفظ و تقویت مناسبات در عرصه‌های مختلف بوده و در این چارچوب، جمهوری اسلامی ایران از گسترش مناسبات بین ایران و آلمان استقبال می‌کند.

وزیر امور خارجه آلمان نیز درخصوص تحولات فلسطین، با اشاره به لزوم عدم گسترش دامنه بحران، اظهار داشت: حل بحران غزه تنها در سایه راهکار‌های سیاسی ممکن است. 

آنالنا بائربوک ضمن تأکید بر لزوم رعایت اصول حقوق بین‌الملل بشردوستانه، عنوان کرد: آلمان خواستار مساعدت ایران برای کاهش تنش‌ها در منطقه است.

در این تماس، طرفین با تاکید بر اهمیت حفظ کانال گفتگو در مسیر کمک به تقویت همکاری‌های دوجانبه، برخی موضوعات کنسولی را مورد بررسی قرار دادند.

source

توسط