موسسه رتبه‌بندی اس اند پی گلوبال، تعادل مجدد اقتصاد ترکیه را مثبت ارزیابی کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از اکونومی، کارشناس ارشد اروپا، خاورمیانه و آفریقا در آژانس رتبه‌بندی اعتباری اظهار کرد که تصمیم هفته گذشته موسسه اس اند پی گلوبال برای بازنگری چشم‌انداز ترکیه به سمت مثبت نشان‌دهنده شواهد فزاینده‌ از تعادل مجدد اقتصاد ترکیه است.

فرانک گیل در سخنرانی خود در وبینار این موسسه بیان کرد: فکر می‌کنیم نشانه‌ها حاکی از آن است که بازگرداندن مجدد سیاست پولی متعارف به ویژه آغاز پرداخت سود از نظر تعادل مجدد اقتصاد موجب افزایش پس‌انداز داخلی، کاهش مصرف و در نتیجه کاهش واردات شده است.

اس اند پی گلوبال چشم‌انداز خود در مورد ترکیه را از ثبات به مثبت اصلاح کرد و رتبه این کشور را در “B” تایید کرد.

گیل تاکید کرد که انتظار می‌رود اقتصاد ترکیه از فرودی نرم سود ببرد.

وی افزود: افزایش نرخ بهره بانک مرکزی ترکیه از ۳۱.۵ درصد به ۴۰ درصد در ماه نوامبر از ۸.۵ درصد برآورد شده موجب تشویق دلارزدایی از پس‌انداز داخلی شود.

همچنین تاکید کرد که این موسسه پیش‌بینی کرده است که کسری مالی امسال کمتر از ۴.۳ درصد تولید ناخالص داخلی تعیین شده باشد و کسری حساب جاری به تدریج با پشتوانه کاهش شدید واردات کاهش یابد.

وی گفت که آژانس می‌تواند در صورت بهبود نتایج تراز پرداخت‌ها و افزایش پس‌انداز داخلی در لیر ترکیه که منجر به بازسازی ذخایر ارز خارجی قابل استفاده ترکیه می‌شود، رتبه این کشور را افزایش دهد.

انتهای پیام

source

توسط ecokhabari