به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، اواخر آبان ماه بود که محمدرضا شفیعی تهیه‌کننده فیلم سینمایی «ضد»، محصول سازمان سینمایی سوره، که در ژانر درام معمایی-سیاسی ساخته شده است، در مصاحبه‌ای اعلام کرد این اثر بالاخره بعد از دو سال در نیمه آذرماه اکران می‌شود؛ اتفاقی که به نظر می‌رسد قرارست همزمان با روز دانشجو رقم بخورد چراکه شنیده می‌شود پیش از اکران عمومی «ضد»، دانشگاه‌ها میزبان این اثر و عوامل سازنده آن می‌شوند. 

بدین ترتیب «ضد» در اولین اکران دانشگاهی خود، روز سه شنبه هفتم آذرماه میزبان دانشجویان دانشگاه امیرکبیر می‌شود و امیرعباس ربیعی و محمدرضا شفیعی به عنوان کارگردان و تهیه‌کننده اثر در این جلسه حاضر خواهند شد.

آغاز اکران دانشگاهی یک اثر آن هم اثری بحث برانگیز و گفتمان‌محور، پیش از نمایش عمومی آن را می‌توان اتفاقی مثبت ارزیابی کرد که سال های دورتر در فضای دانشجویی – فرهنگی ما سابقه پررنگ تری داشته است. اکنون از آنجا که در فیلم سینمایی «ضد» اشاراتی به آشنایی دو شخصیت اصلی قصه در دوران دانشگاه شده است و داستان از التهابات دانشگاه‌ها در اواخر زمستان سال 1359 شروع می‌شود، نمایش فیلم در دانشگاه‌ها برای مخاطب خاص آن اتفاقی قابل توجه است.  
 
ذکر این نکته خالی از لطف نیست که آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در یکی از سخنرانی‌های خود خطاب به دانشجویان گفتند: «در جنگ نرم، شما جوان‌های دانشجو، افسران جوان این جبهه‌‌‌‌‌‌‌‌‌اید… افسر جوان تو صحنه است؛ هم به دستور عمل می‌کند، هم صحنه را درست می‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینید؛ با جسم خود و جان خود صحنه را می‌‌‌‌‌‌‌‌‌آزماید. لذا اینها افسران جوانند؛ دانشجو نقشش این است.» از سوی دیگر «ضد» که روایتی تازه از پدیده نفود و نمایش خط امتداد آن است که می‌تواند دانشجویان را نسبت به این مساله آگاه‌تر کند و حتی تلنگری برای آن‌ها باشد.  
 
فیلم سینمایی «ضد» دومین ساخته سینمایی امیرعباس ربیعی به نویسندگی حسین تراب‌نژاد همراه با روایتی از نفوذ در سال‌های ابتدایی انقلاب و درباره یک عشق در دلِ حوادث سیاسی است که پس از سال‌ها دوباره شعله‌ور می‌شود. قصه این فیلم از زمستان سال 1359 شروع می‌شود و تا تابستان ملتهب سال 60 ادامه می‌یابد.
 
این اثر که نخستین روایت سینمایی از حادثه هفتم تیر و انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی است، گوشه‌هایی از شخصیت و منش فکری شهید بهشتی را به نمایش گذاشته و علاوه بر آن به نمایش روابط درونی سازمان مجاهدین و افشاگری هویت واقعی آن‌ها می‌پردازد.  
 
«ضد» که اولین نمایش آن در چهلمین جشنواره فیلم فجر رقم خورد و در هفت بخش نامزد سیمرغ بلورین شد، بالاخره پس از دو سال در نیمه آذرماه روی پرده سینماهای سراسر کشور می‌رود.

انتهای پیام/

source

توسط