بسته ویدیویی «تابناک» مجموعه‌ای از ویدیوها عمدتاً متکی بر گزارش‌ها و تحلیل‌ها و ویدیویی‌هایی درباره دیگر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و… است که تماشایش را از دست داده‌اید؛ نگاهی دوباره و متفاوت به آنچه در این بستر می‌توان فرا گرفت.

 

 

تاریخچه خودروهای رهبران روسیه

در این ویدیو تاریخچه خودروهای حفاظتی شوروی سابق و روسیه کنونی را خواهید دید. از اولین خودروی زرهی و حفاظتی که به دستور استالین ساخته شد، تا آخرین خودروهای حفاظتی که در روسیه طراحی و تولید می‌شوند و ولادیمیر پوتین نیز استفاده می‌کند. 

 

 

نبرد کمونیست‌ها و ملی‌گرایان در چین

یکی از مهمترین درگیری‌های نظامی شرق آسیا، که اهمیتی سرنوشت ساز در آن منطقه داشت، جنگ داخلی چین بود. چیانگ کای‌شک که به دنبال تحکیم حکومت خود در چین بود با سرکوب رهبران نظامی در شمال سعی کرد که کمونیست‌ها به رهبری مائو تسه تونگ را نیز سرکوب کند و علیرغم اینکه در اوایل کار موفقت‌هایی نیز در این مورد کسب کرد، با آغاز جنگ دوم چین و ژاپن برای دفاع از چین در برابر حمله ژاپن مجبور شد با آن‌ها صلح کرده و همراه با کمونیست‌ها با ژاپنی‌ها بجنگد. اما حدود یک سال پس از پایان جنگ دوم چین و ژاپن، درگیری‌ها دوباره از سر گرفته شد و این بار با پیروزی کمونیست‌ها سرنوشت چین و منطقه خاور دور برای همیشه تغییر کرد. در این ویدیو گزارشی از اتفاقات آن دوران را که تا حدودی شرایط نظامی و سیاسی حاکم بر چین را توصیف می‌کند، ببینید. 

 

 

حال و هوای شانگهای از دهه 30 تا 80 میلادی

«شانگ‌های / 上海/ Shanghai» در دلتای رود یانگ تسه در جنوب پای رود یانگ‌تسه در میانه انتهای شرقی خاک اصلی چین قرار دارد. شانگ‌های در تاریخ و به ویژه تاریخ معاصر، نقش کلیدی در تحولات چین داشت و حزب کمونیست چین نیز در آن پایه‌گذاری شد. از دهه ۱۹۳۰، شانگ‌های تبدیل به مهم‌ترین بندر آسیا شد و شعبی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تجاری و بانکی در جهان، در این دفتر مستقر شدند. حال و هوای شانگ‌های از دهه ۱۹۳۰ تا ۱۹۸۰ میلادی را در تابناک تماشا می‌کنید.  

 

 

وب پنهان چیست؟

در این ویدیو با نیمه پنهان وب آشنا می‌شویم. جایی که از مردم عادی تا خلافکاران برای ناشناس ماندن در آن فعالیت می‌کنند. وب پنهان از کجا آمده است و بودن و یا نبودن آن چه تبعاتی دارد؟ در این ویدیو در این زمینه توضیح داده می‌شود. 

source

توسط