به گزارش ایلنا، همایش اخلاق و معنویت؛ آیین نکوداشت وتکریم بانوان مبلغ و محفل دار قرآن کریم صبح امروز پنج شنبه دوم آذرماه به همت موسسه معارف اسلامی امام رضا (ع) و با سخنرانی محمد باقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی و جمعی از اساتید و قرآن پژوهان در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد. 

حمید مجیدی مهر رییس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در ابتدای این نشست طی سخنانی گفت: روزگاری به عنوان شرکت کننده و مستمع در رویدادهای قرآنی حاضر بودم و فکر نمی‌کردم روزی سکان دار یکی از نهادهای مهم قرآنی در جهان بشوم. 

وی ادامه داد: همواره در زمانی که شرکت کننده بودم یکی از نمادهای اعتراض به مسایل بودم تا اینکه امروز در مقام مسئول از مسولان گذشته حلالیت بطلبم چون برگزاری رویداد قرآنی سختی و ظرافت بسیاری دارد و برای برگزاری این همایش ماه هاست که مسوولان آن مشغول کار هستند. 

وی با بیان اینکه امیدواریم شاهد افزایش فعالیت‌های قرآنی بانوان باشیم گفت: حضور بانوان در رویدادهای قرآنی نسبت به مردان هشتاد به بیست درصدبه نفع بانوان است. 

مجیدی مهر در ادامه از برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم خبر داد و افزود: در این مسابقات هم بانوان قرآنی خواهند درخشید و سهم عمده‌ای به بانوان اختصاص دارد. 

به گفته این مسئول قرآنی، چهلمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی در تاریخ ۲۶ بهمن برگزار می‌شود. در دنیا ۲۷ کشور این مسابقات را برگزار می‌کنند و تنها سه کشور در بخش بانوان فعالند که ایران یکی از کشورهاست. 

وی بیان کرد: در مسابقات قرآنی که در دبی برگزار شد با وجود صرف میلیاردها دلار هشتاد و هفت کشور شرکت کردند. پیش از این جمهوری اسلامی ایران با دعوت از هشتاد و سه کشور در رتبه دوم قرار داشت. 

مجیدی مهر با بیان اینکه امسال با دیپلماسی فعال فرهنگی و قرآنی در ایران صد و پنج کشور در مسابقات قرآن کریم به میزبانی ایران شرکت می‌کنند تاکید کرد: امسال این رکورد توسط کشورمان شکسته می‌شود. 

حجت الاسلام احمد عابدی دکترای فلسفه در بخش دیگری از این مراسم با اشاره به عنوان همایش و تعریف عرفان گفت: علوم معنوی شامل ۶ شاخه آداب، اخلاق، سیر و سلوک، عرفان نظری، عرفان عملی و حکمت عملی است. این علوم به مسایل معنوی می‌پردازند که اخلاق یکی از آن‌هاست. 

وی افزود: اگر فردی در رفتارش ثبات داشته دارای مقام و ملکه است و اگر رفتارش زودگذر باشد حالت است. اگر فردی بعد از سخنرانی عالم دینی در یک مسجد و تاکید بر احسان والدین به پدر و مادرش احترام کرد حالت است اما اگر ذاتا به والدینش احترام کرد اخلاقش است. اگر کسی یک ماه قرآن خواند اخلاق نیست چون اخلاق باید ثبات داشته باشد. 

وی با اشاره به تعریف معنویت گفت: ما اساسا لفظ و معنا داریم؛ معنا غیرمحسوس است که هدف اصلی است اما لفظ امر محسوس و قابل لمس است و معنویت ناپیداست. اگر آدمی کل وجودش ظاهرش است معنایی ندارد. پس هر فردی اگر ناپیدایش بیشتر پیدایش باشد فرد معنوی است. اگر فرد مناجات و عبادت ناپیدا دارد دارای معنویت است. معنویت آن است که ذکر خدا می‌گوید اما کسی آن را نمی‌بیند. می‌گوییم آیت الله بهجت سمبل معنویت است چون مظهر ناپیداست. 

وی با بیان اینکه قرآن مظهر معنویت است چون مفاهیم ناپیدایی دارد که هدف و غایت است یادآور شد: معنویت، خدا، روح و قداست است که ناپیداست. تربت سید الشهدا معنویت است چون ارزشش ناپیداست. پس مفاهیمی که ماورا مادی است معنویت دارد. 

عابدی در پایان بیان کرد: امروز در غزه اخلاق و معنویت زیر پا گذاشته می‌شود. امیدوارم خداوند ما را در پناه قرآن به درجات اخلاق ومعنویت برساند. 

حجت الاسلام محسن قرائتی با بیان اینکه قرآن ده‌ها لقب دارد که هر کدامش باری دارد عنوان کرد: اما معلم قرآن خداست همانطور که بیان می‌شود الرحمان علم القرآن. هیچکس درباره قرآن نمی‌تواند حرف بزند چون دریایی است که نمی‌توان از آن بهره برد. 

وی افزود: اگر قرآن همه‌اش تدبر بدون قرائت باشد جاذبه‌اش کم است و اگر همه آن قرائت و تجوید باشد پس معنا چه می‌شود! 

وی عنوان کرد: قرائت، ترتیل، تدبر، عمل به قرآن وظایفی است است که باید نسبت به قرآن ایفا کنیم. متاسفانه قرآن در بخش اعظم زندگی ما تشریفاتی شده است. ما به سراغ قرآن نرفتیم. 

حجت الاسلام قرائتی با بیان اینکه سیاسی‌ترین آیات در قرآن کریم وجود دارد افزود: پیامبر نماز جمعه می‌خواند عده‌ای نماز را ترک کردند آیه آمد که چه قدر شماها بی‌ادبید و رهبر را تنها گذاشتید! این یک آیه سیاسی است. 

وی ادامه داد: در شهرسازی در دنیا رسم شده که می‌گویند چند کیلومتر به خانه سالمند مانده است اما قرآن می‌گوید پدر و مادر وقتی پیر شدند هم خودتان نگهداری کنید. 

این مفسر قرآن یادآور شد: قرآن حتی درباره رنگ لباس نظر دارد. 

در آیه داریم و التین و زیتون که دو دکترا درونش نهفته است. بنابراین قرآن پر از مفاهیم علمی است به طور مثال اینکه با چه میزان آب پاکی صورت می‌گیرد در قرآن حرف داریم. 

وی با بیان اینکه ما مزه قرآن را نچشیدیم گفت: گویی ما را نفرین کردند. باید هر چه اسلام گفته انجام بدهیم. قرآن درباره همسر و فرزند سخن گفته است خدا در قرآن می‌گوید تعداد مسلمانان هر چه بیشتر باشد بهتر است شما بچه بیشتری داشته باشید اما از مظاهر زندگی کم کنید. 

وی تاکید کرد: ما مشکل فکری داریم و قرآن را علم نمی‌دانیم در حالیکه اگر علم می‌خواهید باید پژوهش کنید. در قرآن مفاهیم بسیاری است باید اینها را کشف کنید. 

حجت الاسلام قرائتی با بیان اینکه ما نیازمند ۱۳۰ تفسیر برای دانشگاه‌ها داریم افزود: من بر اساس توان خودم هفت یا هشت جلد تفسیر نوشتم. ۲۶۰۰ نکته حقوقی را می‌توان از تفسیر نور خارج کرد. قرآن درباره آیین همسرداری، زندگی و… مفاهیم بسیاری دارد. 

وی ادامه داد: قرآن می‌گوید زن الگوی مردان است و زن فرعون نماد الگویی برای جامعه است. شما ناقوس مسیحیت و اذان را گوش بدهید. در قرآن ۲۰۰ آیه درباره مقایسه با این دو است که کدام بهتر است. 

وی با تاکید بر اینکه ما نماز را خوب نشناختیم یادآور شد: ۱۵۰ نکته قرآنی و دینی در نماز اعم از نکات درباره انتخابات، تغذیه، ازدواج و… هست که تبیین نشده است. ما صدها حدیث درباره حیوانات داریم. در قرآن آیاتی درباره تحقیقات بیهوده توسط مردم داریم. در قرآن آمده که بین دو قبیله دعوا می‌شود که ما بیشتر هستیم یا شما. در ابتدا می‌شمارند بعد می‌گویند بروید زنان حامله را هم بشمارید. باز می‌گویند بروید مرده‌ها را بشمارید. آیه آمد که آنقدر سرگرم آمار هستید که از عبرت گرفتن مرده‌ها غافل شدید و می‌روید مرده‌ها را می‌شمارید! 

این مفسر قرآن گفت: زن و شوهری که بهم نیش می‌زنند نمازشان صحیح است اما قبول نیست قرآن می‌گوید اگر فرد اهل نماز نیست به او دختر ندهید. 

حجت الاسلام قرائتی تاکید کرد: بعد از این همایش جلسات قرآن را گسترش دهید. تفسیر قرآن زیاد ببینید و محوریت کارتان قرآن باشد. حتی روضه هم بر مبنای قرآن بخوانید. 

وی توصیه‌هایی را به بانوان محفل دار قرآن کریم ارائه کرد و گفت: درجلسات قرآنی وقتی مردان حضور ندارند رنگی لباس بپوشید. در جلسات قرآن گاهی شوخ طبعی داشته باشید. خنده‌های حکیمانه در جلسات ایجاد کنید. تفسیر مطالعه کنید و با خودتان قرار بگذارید و بدون خواندن تفسیر نخوابید. 

زکیه عبداللهیان دبیر همایش اخلاق و معنویت در ادامه این مراسم گزارشی از این همایش ارائه کرد و گفت: به یقین حضرت زینب بزرگترین مبلغ دین اسلام و حماسه ساز کربلاست. 

وی با اشاره به برگزاری ۱۵ دوره از همایش بانوان قرآن‌پژوه گفت: دوره هفتم این همایش با حضور چهار هزار بانو قرآن‌پژوه در محضر مقام معظم رهبری برگزار شد که مقام معظم رهبری فرمودند وجود بانوان قرآن‌پژوه موهبیت الهی است. 

عبداللهیان یادی از برگزار کنندگان پیشین این همایش کرد و گفت: مرحوم حجت الاسلام احمد احمدی دبیر این همایش بودند و خالصانه در این باره کار کردند. مرحوم استاد محمدرضا حکیمی نیز در توصیف این همایش گفتند این همایش در جهان اسلام بی‌نظیر است. 

دبیر همایش اخلاق و معنویت با اشاره به وقایع اخیر غزه گفت: باید در ایام غزه یادی از حفاظ قرآن کنیم. یکی از گردان‌های غزه حفاظ نام دارد که همگی افراد آن حافظان کلام وحی اند. 

عبداللهیان گفت: در ادامه برگزاری همایش بانوان قرآن پژوه، از ابتدای امسال در ماه مبارک رمضان طرح شناسایی بانوان مبلغ و محفل دار قرآن کریم برگزار شد و تمامی محافل در این طرح شناسایی و نیازسنجی شدند و تمام وسایلی که برای برپایی محافل قرآنی نیاز است در اختیارشان قرار دادیم تا این محافل بهتر و موثرتر برگزار شود. 

به گفته وی، بیش از هزار محفل قرآنی در مناطق ۲۲گانه و بیش از ۱۲۵۰ مبلغ در تهران وجود دارد. بیان احساسی و عاطفی مبلغان بانو بهترین رسانه معارف قرآن کریم است. 

وی تاکید کرد: تمام خانه‌ها و محافل و بانوان مبلغ قرآنی یک ویژگی مشترک مردمی بودن را دارند به طوری که سالهاست خودجوش این نهادها را به صورت مستمر اداره می‌کنند. 

وی ادامه داد: باید تلاش شود رفتارهای فردی، خانوادگی، مدیریت، مسایل سیاسی و بین المللی بر اساس قرآن و اسلام شکل گیرد و مبلغان قرآنی به درستی در این مسیر هستند. 

عبداللهیان با بیان اینکه هر جا به ظرفیت بانوان توجه شود بیشتر شاهد بروز ارزش‌های اسلامی خواهیم بود گفت: بنابراین از شما انتظار حمایت از این محافل را داریم. این تعداد محافل قطره‌ای از دریاست و جا دارد بیشتر از آن حمایت شود. 

وی از مسئولین درخواست کرد تا پانزدهمین همایش بانوان قرآن‌پژوه در کنار حرم امام رضا برگزار شود و همچنین بانوان قرآن‌پژوه بتوانند در عتبات عالیات حضور یابند. 

سردار مصطفی ایزدی معاون راهبردی و اشراف ستاد مشترک نیروهای مسلح در این مراسم با بیان اینکه انقلاب اسلامی انقلاب ارزشهاست و پیام خاص خود را دارد گفت: امروز آنچه مقام معظم رهبری به عنوان تمدن نوین اسلامی بیان کردند در پرتو قرآن در جبهه مقاومت تجلی یافته است. 

وی ادامه داد: ارزش‌های انقلاب اسلامی در دنیا جا افتاده و متفکران غربی می‌گویند انقلاب اسلامی سیاست را با معنویت در هم آمیخته و به قول رهبران مطرح جهانی اساس دشمنی غرب همین مبانی اساسی است که در مقابل اندیشه اومانیستی قرار می‌گیرد. 

به گفته سردار ایزدی، در غرب به تدریج ارزش‌های درون قرآن کریم در پژوهش‌ها مورد بررسی قرار گرفته است. برخلاف نگاه مادی ذهن و طبعیت سازنده وحدت هستند و ماده و آگاهی دو صورت از کل یکپارچه هستند. به تدریج این نگاه توحیدی که در قرآن هست در غرب مورد توجه قرار گرفته و آن‌ها در راهبرد صدساله خود بر فقدان معنویت در غرب تاکید کردند. 

وی با بیان اینکه مبانی توحیدی در جهان در حال پیشرفت است عنوان کرد: بعثت درونی و بیرونی انسان‌ها در تحقق مبانی توحیدی موثر است. 

مریم حاج عبدالباقی در ادامه این مراسم گفت: نماز زیارت خداست و ذکر حاضر کردن خداست و ما از ذکر غافلیم. این مجالس قرآن کریم می‌تواند محمل مناسبی برای ذکر باشد. 

وی با اشاره به ویژگی‌های مبلغان کریم گفت: خوش رویی مهمترین ویژگی مبلغان کریم است. باید مراقب باشیم انحراف در محافل راه پیدا نکند و اساتید معتبر به مجالس دعوت شود. باید سعی کنیم در مقام مبلغ و مستمع متواضع باشیم و از اشرافی‌گری دوری کنیم. همچنین نظم و برنامه ریزی درست داشته باشیم. 

وی با بیان اینکه باید حلم زیاد در رویارویی با مردم داشته باشیم عنوان کرد: از سویی باید امکانات رفاهی را فراهم کنیم و اطلاع‌رسانی دقیق داشته باشیم. از محافل بازخوردگیری کنیم. 

حاج عبدالباقی گفت: برگزاری محافل قرآنی و اجابت نمازهای روزانه می‌تواند مصداقی از ذکر کثیر باشد که باید نسبت به آن اهتمام داشته باشیم. 

محمد باقر قالیباف در این مراسم با بیان اینکه انقلاب ما بر اساس مبانی قرآنی شکل شکل گرفت‌ه گفت: امام خمینی جز برای خدا کلامی بر زبانش جاری نشد و با روحیه ظلم ستیزی برخاسته از قرآن این تحول عظیم و انقلاب را رقم زد و دین و معنویت را به جامعه برگرداند. 

وی ادامه داد: رویکرد امام متوجه مردم بود و معنویت، اخلاق و را به جامعه منتقل کرد. بدون شک بانوان قرآنی می‌توانند به عنوان کنشکر فعال اثربخشی کنند. 

وی افزود: تعلیم و تربیت هرگز توسط مردان با این دقت و اثرگذاری زنان صورت نمی‌گیرد، 

قالیباف با بیان اینکه ما انقلاب را از قرآن و اهل بیت داریم افزود: امام خمینی در این مسیر بود و عزت مسلمین و احیای اسلام برگرفته از مکتب قرآن است. 

رییس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: دعا کنیم عظمت انقلاب و مکتب قرآن پناه ما باشد و باور به سنتهای الهی داشته باشیم چون تبدیل و تغییر نمی‌یابند. 

وی تاکید کرد: امروز می‌بینیم که به برکت مکتب قرآن و اهل بیت این اسلام باقی مانده است. آن‌ها خواستند از اسلام داعش را نشان دهند ولی اسلام ناب و واقعی و اسلام سیاسی واقعی برخاسته از مکتب قرآن است. 

قالیباف گفت: بر اساس همین اسلام واقعی است که شیعه و سنی با افتخار کنار هم می‌جنگندند و دنیا به این مبانی باور آورده است.

در پایان این مراسم از بانوان مبلغ و محفل دار قرآن کریم تجلیل شد که اسامی آن‌ها به شرح زیر اعلام می‌شود:

عزت السادات میرخانی مبلغ و استاد با سابقه و پیشکسوت علوم و معارف قرآنی، فریبا عباسوند مبلغ و استاد شاخص علوم و معارف قرآن، فهیمه فرهمندپور مبلغ و استاد شاخص علوم و معارف قرآن، بتول مقراضچی (فلکشاهی) مبلغ سخنران با سابقه و پژوهشگر علوم و معارف قرآن، مریم محمودزاده مبلغ ممتاز نویسنده و مدرس علوم معارف، دقدسی ملک الگوی صبر و استقامت، مبلغ و مربی پیشکسوت قرآن، رضیه سادات آستانه مبلغ و مدرس ممتاز معارف، آنا ناظری مبلغ و پیشکسوت و مربی موفق و با سابقه قرآن، معصومه میری آشتیانی مبلغ پیشکسوت استاد و مربی با سابقه علوم و معارف قرآن، جمیله افروز محفل دار و مربی با سابقه قران، مریم انبار دار الگوی صبر و استقامت و محفل دار، زینب ذاکری مربی و محفل دار پیشکسوت قرآن، فرشته کروبی مبلغ مربی موفق قرآن، اشرف نیکو حرف تمیز مبلغ و مربی قرآن، مرضیه ابراهیمی مبلغ و معلم ممتاز، دعذرا خلیلی مبلغ و استاد پیشکسوت علوم و معارف قرآن، شهربانو سعیدی معلم و مربی موفق قرآن، فاطمه اکبری مبلغ و محفل دار باسابقه و پیشکسوت قرآن، بتول‌پور ابراهیمی مربی و محفل دار فعال و خادم با سابقه، و طرلان رجبی مربی و محفل دار فعال و ممتاز قرآن.انتهای پیام/

source

توسط