کمتر کسی شاید فکرش را می‌کرد در پایان هفته نهم لیگ بیست و سوم، استقلال با ۲۲ امتیاز صدرنشین لیگ برتر شود اما این اتفاق رُخ داده است.

با توجه به مشکلات پیش فصل آبی‌های پایتخت، خیلی‌ها پیش بینی می‌کردند استقلال با شروع مسابقات شرایط سختی را تجربه کند ولی چنین نشد و حالا برخی‌ها از صدرنشین به عنوان مدعی قهرمانی اسم می‌برند.

مهدی پاشازاده مدافع سابق استقلال با این فرضیه مخالف است و به خبرورزشی می‌گوید: یکی از مواردی که از گوشه و کنار می‌شنوم و می‌بینم بالا رفتن انتظارات از تیم جواد نکونام است که به اعتقاد من اشتباه بزرگی است. به نظر من ما پیشکسوتان در این راستا باید کمک بیشتری به استقلال کرده و نباید بی دلیل انتظارات را بالا ببریم. اینکه در رسانه‌ها و این طرف و آن طرف بگوییم شانس اول قهرمانی و از این حرف‌ها درست نیست. هواداران استقلال هم باید باهوش باشند چون هنوز خیلی راه مانده است. نه به تیمی در هفته نهم جام می‌دهند، نه نیم فصل و استقلال هم باید بازی به بازی جلو برود.

او ادامه می‌دهد: شما وقتی حرف از قهرمانی می‌زنید باید جمیع جهات را لحاظ کنید. تیمی که از آسیا حذف شده، مشکلات مالی فراوانی داشته، پنجره نقل و انتقالاتش بسته شده، نتوانسته آن طور که می‌خواهد یا مدنظر سرمربی است بازیکن بخرد و حتی مطالبات فصل پیش آن از سوی مدیریت سابق تسویه نشده بود و مدیریت آن تغییر کرد، حالا با سخت کوشی صدرنشین شده است. با این وجود ما نباید احساسی صحبت کنیم و تیم استقلال را بی دلیل تحت فشار بگذاریم. برخی‌ها در فضای کنونی می‌گویند صدرنشین یا مدعی قهرمانی اما شما لطفا از قول من بنویسید استقلال جان سخت است.

کاپیتان پیشین استقلال خاطرنشان می‌کند: این استقلال شاید مثل فصل گذشته ستاره نداشته باشد ولی جمعی بازیکن پرتلاش و سخت کوش دارد که به راحتی تسلیم نمی‌شوند و با همه وجود برای موفقیت می‌جنگند. جواد نکونام خودش هم زمان بازی چنین خصوصیتی داشت و در زمین به عنوان‌هافبک دفاعی تا سرحد توان می‌جنگید و به لطف سخت کوشی و نظمی‌که در زندگی ورزشی‌اش داشت توانست رکورددار بازی ملی شود. او به خوبی توانسته است این روحیه جنگندگی و فداکاری را به شاگردانش تزریق کند و تا به امروز نیز نتایج بسیار خوبی حتی فراتر از تصورات گرفته است. نکته دیگر اتحاد و همدلی شکل گرفته بین مدیریت باشگاه و سرمربی است. تیمی که می‌خواهد موفق شود باید همدل باشد و اختلاف و کدورت هر تیمی ولو رئال مادرید را می‌تواند زمین بزند. نه تنها باشگاه که تلاش می‌کند شرایط بهتری برای تیم فراهم کند و باید هم این چنین باشد، هواداران هم باید تا پایان این مسیر ۳۰ هفته‌ای در لیگ برتر و جام حذفی، حامی‌تیم استقلال و کادرفنی‌اش باشند. من ضمن آن که بار دیگر تأکید می‌کنم هنوز خیلی زود است حرف از قهرمانی زده شود اما به این تیم خوب و جان سخت به شدت امیدوارم.

مهدی پاشازاده در خصوص عملکرد خط دفاع استقلال در فصل جاری تصریح می‌کند: در فوتبال امروز دفاع تیمی مطرح است وکادرفنی توانسته است دفاع تیمی استقلال را سازماندهی کند. این تیم به لطف همین دفاع و انسجام تیمی سخت گل می‌خورد و به نسبت بضاعت خود خوب و به اندازه هم گل می‌زند. نکته‌ای که حتما لازم می‌دانم عنوان کنم تغییر سیستم استقلال به ۲-۵-۳ است. استفاده از سه دفاع با توجه به نفراتی که در اختیار جواد نکونام بود و با عنایت به جدایی مهدی قایدی و محمد محبی دو وینگر تکنیکی فصل گذشته، بهترین تصمیم ممکن بود. این تغییر سیستم در فصل جاری خیلی به استقلال کمک کرد که از لحاظ دفاعی سازماندهی بهتری داشته باشد. از طرفی سیدحسین حسینی هم احیا شده و در ۱۰ هفته گذشته بهترین گلر لیگ بوده است که آمار هم همین را می‌گوید. او و روزبه چشمی‌و سایر بازیکنان استقلال بدون ادعا و با تمام وجود می‌جنگند که این موضوع به وضوح دیده می‌شود.

پاشازاده: به جای صدرنشین و مدعی قهرمانی، بنویسید استقلال جان‌سخت!/ نباید انتظارات را از تیم نکونام بالا ببریم


مهدی پاشازاده اشاره‌ای هم به درخشش گوستاوو بلانکو کرده و یادآور می‌شود: با توجه به اینکه بلانکو دیر به تمرینات و تیم اضافه شده بود، خیلی آماده نبوده و حتی معتقدم هنوز به آمادگی آرمانی نرسیده است. او به عنوان تعویضی در یکی دو بازی به میدان رفت و زمانی که برابر تراکتور تبریز فیکس شد، ثابت کرد خریدی عالی بوده است. او و مهرداد محمدی زوج فوق العاده خطرناکی به شمار می‌روند که در کنار خود ارسلان مطهری و آرمان رمضانی را می‌بینند که هر دو مهاجمانی زهردار با ویژگی‌های متفاوت هستند. این نفرات هر گاه به میدان رفته‌اند عملکرد خوبی نشان داده‌اند و مثمر ثمر بوده‌اند.

مدافع سال‌های نه چندان دور استقلال در مورد مصدومیت محمدحسین مرادمند نیز عنوان می‌کند: مرادمند این فصل در اوج پختگی به سر می‌برد و توانسته است حتی گل‌های حساس و سه امتیازی هم بزند اما فوتبال حرفه‌ای همین است. من خودم در آرمانی ترین و بهترین شرایط و اوج جوانی در تمرینات پیش فصل بایرلورکوزن توسط امرسون‌هافبک ملی پوش برزیلی مصدوم شدم. هنوز هم حسرت آن را می‌خورم ولی فوتبال همین است. مرادمند البته تا جایی که شنیدم دچار پارگی رباط داخلی شده و ۴ تا ۶ هفته بعد انشاالله برمی‌گردد. روزبه، ایمان سلیمی، آرمین سهرابیان و بقیه بچه‌ها در این چند هفته اجازه نمی‌دهند جای خالی حسین مرادمند احساس شود.

او در خصوص شایعات مبنی بر کسر امتیاز از استقلال نیز تأکید می‌کند: این حرف‌ها برای برهم زدن آرامش استقلال است و اعضای این تیم به ویژه بازیکنان نباید توجهی به آن داشته باشند. استقلال برخلاف سایرین سقف بودجه و قرارداد را رعایت کرد و حتی همین الان می‌دانم مهدی‌هاشمی‌نسب و دستیار اسپانیایی جواد نکونام به همین دلیل نمی‌توانند روی نیمکت بنشینند. تیم‌های دیگر سقف بودجه را رعایت نکردند و به نظرم حتی در برخی موارد رقابت را از حالت عادلانه و جوانمردانه خارج کردند اما می‌بینیم و می‌شنویم که طلبکار هم شده‌اند! من خودم به عنوان یک فوتبالی با سقف بودجه و قرارداد موافق نیستم اما اگر این یک قانون است چرا برخی تیم‌ها اضافه بر نیاز خود خریدهای آنچنانی انجام دادند و هر چه ستاره در بازار موجود بود خریدند و حالا علیه استقلال سمپاشی می‌کنند؟ ما استقلالی‌ها باید مراقب این شیطنت‌ها باشیم و باهوش عمل کنیم. اگر قرار بر کسر امتیاز از استقلال باشد که تمام بازی‌های این فصل برخی تیم‌ها باید سه برصفر شود!

مهدی پاشازاده در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا برنامه‌ای برای حضور در تمرین استقلال و ملاقات با جواد نکونام و شاگردانش دارد یا نه نیز می‌گوید: چرا که نه؟ تصمیم داشتم زودتر سرتمرین تیم محبوبم بروم اما یکسری کارهای شخصی و دوری از تهران این موضوع را به تأخیر انداخت. با این حال انشالله به زودی سرتمرین استقلال می‌روم تا ضمن احوالپرسی و خسته نباشید گفتن به جواد نکونام و شاگردانش، دیداری هم با دوستان و همبازیان خوبم، بهزاد غلامپور، مهدی‌هاشمی‌نسب، محمد نوازی، حمیدرضا رجبی، کیانوش رحمتی و سایر عزیزان داشته باشم.

source

توسط