رئیس پارک فناوری پردیس با بیان اینکه موضوع فعالیت پنج ساله کارخانه نوآوری «آزادی» از ابتدای فعالیت کارخانه به اطلاع همه شتابدهنده‌های مستقر رسیده است، گفت: از آنجا که قرارداد اجاره کارخانه نوآوری آزادی تا سال ۱۴۰۱ اعتبار داشته از چند سال قبل، مذاکرات پیگیری با مالک کارخانه جهت تمدید اجاره ملک انجام شده که با تدابیر صورت گرفته و توافقات انجام شده، به‌زودی اخبار خوبی در خصوص ادامه فعالیت کارخانه نوآوری آزادی اعلام خواهد شد.

به گزارش ایسنا، دکتر مهدی صفاری‌نیا درباره پیگیری‌های صورت گرفته و نحوه ادامه فعالیت کارخانه نوآوری آزادی، گفت: براساس قرارداد منعقده بین پارک فناوری پردیس و بهره‌بردار کارخانه آما، کارخانه نوآوری آزادی در سال ۱۳۹۷ به عنوان یکی از شعب پارک فناوری پردیس و نخستین کارخانه نوآوری کشور ایجاد شد.

وی با بیان اینکه طبق الگوی طرح‌ریزی شده، امکان استقرار هشت شتابدهنده نوآوری و فضای کار اشتراکی در کارخانه فراهم شد که به مرور شتابدهنده‌های نوآوری کارا، هم‌آوا، وی‌کست، دیجی نکست، هفت و هشت، پلنت، علی‌بابا و هنام فارمد در کارخانه مستقر شدند، اظهار کرد: در حال حاضر، حدود ۲هزار نفر در این مراکز به صورت تمام وقت و نیمه‌وقت فعالیت دارند. تمامی این مراکز از تسهیلات مالی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری برای بازسازی یا مدیریت شتابدهنده‌های خود و مزایا و معافیت‌های پارک فناوری پردیس نیز بهره برده‌اند.

رئیس پارک فناوری پردیس ادامه داد: نظر به پایان قرارداد اجاره کارخانه در سال ۱۴۰۱ با مالک کارخانه (شرکت آما)، موضوع فعالیت پنج ساله کارخانه از ابتدای فعالیت کارخانه به اطلاع همه شتابدهنده‌های مستقر رسیده و در قراردادهای اجاره آنها لحاظ شده است، اما در جهت استمرار فعالیت کارخانه، شرکت هم‌آوا – به عنوان مستاجر و طرف قرارداد شرکت آما – موظف شد مذاکرات با مالک را جهت تمدید اجاره ملک انجام دهد که پس از پیگیری‌های اولیه در سال ۱۳۹۹، مجموعه هم‌آوا اعلام کرد که مالک هیچ‌گونه علاقه‌ای برای تمدید مدت اجاره نداشته و برنامه فروش ملک کارخانه را دارد و لذا تقاضا کرد که پارک فناوری پردیس نسبت به مذاکرات با مالک اقدام کند.

وی افزود: مجددا در ابتدای سال ۱۴۰۱ مجموعه هم‌آوا اعلام کرد که علاقه‌مند است رأسا به مذاکرات با مالک اقدام کند که این امر محقق شد، ولی به جهت اصرار مالک کارخانه برای فروش، مذاکرات مجدد شرکت هم‌آوا به نتیجه نرسید. پس از پایان مهلت اجاره و عدم توفیق مذاکرات هم‌آوا، پارک فناوری پردیس ضمن اقدام جهت تعیین فضای جایگزین، رأسا نسبت به مذاکرات با سهامداران شرکت آما اقدام کرد که با کمک برخی مدیران شتابدهنده‌های مستقر در کارخانه و حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امکان تفاهم مجدد با شرکت آما فراهم شد.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، دکتر صفاری‌نیا گفت: نظر به اینکه شرکت آما (مالک کارخانه) یک شرکت بورسی است، در جهت حفظ حقوق سهامداران و مردم، طبق ضوابط خود مکلف به خاتمه قرارداد اجاره پنج ساله اولیه با شرکت هم‌آوا بوده و مسیر طی شده جهت خاتمه قرارداد قانونی و عرفی است. از طرفی تفاهمات با مالک جهت خرید ملک کارخانه یا انعقاد قرارداد جدید اجاره، توسط پارک فناوری پردیس صورت گرفته و عمده شتابدهنده‌های نوآوری مستقر در کارخانه آمادگی خود را برای هر دو امر اعلام کرده‌اند. بر این اساس، ان شاءالله با تدابیر صورت گرفته و توافقات انجام شده به‌زودی خبرهای خوبی در خصوص تداوم فعالیت کارخانه اعلام خواهد شد.

انتهای پیام

source

توسط ecokhabari