ایسنا/مرکزی نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: ساختارها برای صادرات نرم افزار و محصولات آی تی ضعیف است و انتظار می رود که در حوزه صنعت آی تی و فناوری اطلاعات تلاش بیشتری برای همراه کردن سایر دستگاه ها و بسترسازی این حوزه انجام شود.

علی اکبر کریمی ۱۸ آبان در شورای اداری استان مرکزی که با حضور وزیر ارتباطات و فناوری برگزار شد، اظهار کرد: همچنان موضوع شبکه تلفن های ثابت در روستاها بلاتکلیف مانده است، اگرچه منابع مالی برای این مهم در وزارتخانه وجود دارد اما در صحنه عمل در بسیاری از روستاها به ویژه روستاهای بزرگ، این مشکل وجود دارد.

وی با اشاره به فرسودگی شبکه مخابراتی روستاها افزود: در برخی روستاها، سوئیچ ها نوسازی و پشتیبانی نمی شود که این مهم باید تقویت شود. در برخی روستاها بیش از ۱۰ یا ۱۵ سال پیش از مردم بابت انشعاب تلفن پول دریافت شده اما هنوز پول مردم بلاتکلیف مانده است.

کریمی اضافه کرد: در حوزه تلفن ثابت، در شهرها نیز مشکلاتی وجود دارد و برخی، نیاز به توسعه تلفن ثابت دارند که این مهم باید مورد توجه باشد و سازو کار قانونی برای آن پیش بینی شود.

وی با اشاره به اینترنت روستاها اضافه کرد: با توجه به گستردگی اینترنت در سراسر کشور و مزیت این مهم برای زندگی مردم، استقبال گسترده ای در این حوزه وجود دارد و نیاز به توسعه این خدمت وجود دارد.

 نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: توسعه شبکه فیبر نوری در دولت سیزدهم هدفگذاری شد و با شتاب پیش می رود اما بعضا شاهدیم در جاهایی که شبکه فیبر نوری وجود دارد شرکت دیگری نیز قصد ایجاد این شبکه را دارد که نوعی موازی کاری است ولی باید به گونه ای اقدام و مشوق ها را به نحوی اجرا کرد که از این موازی کاری جلوگیری شود.  

کریمی افزود: شرکت مخابرات در استان مرکزی از گذشته شبکه خوبی داشته و در سال های اخیر نیز تلاش خوبی برای توسعه فیبر نوری انجام شده و نیاز است حمایت های بیشتری از مخابرات انجام شود.

 کریمی تاکید کرد: ساختارها برای صادرات نرم افزار و محصولات آی تی ضعیف است و انتظار می رود که در حوزه صنعت آی تی و فناوری اطلاعات تلاش بیشتری برای همراه کردن سایر دستگاه ها و بستر سازی این حوزه انجام شود.

مهدی نعیمی، مدیرکل فناوری اطلاعات، امنیت فضای مجازی و شبکه دولت استان مرکزی نیز گفت: از ۱۱۷ روستای بالای ۲۰ خانوار ۵۰ روستا باقی مانده تا تمام روستاها تحت پوشش شبکه ملی اطلاعات قرار گیرند.

وی افزود: استان مرکزی در حوزه فیبر نوری، توسعه فیبر و کسب و کارها، جایگاه خوبی دارد و در زمان انتخابات نیز در شعب انتخاباتی وضعیت خوبی  خواهیم داشت. حدود ۲۰۰ سایت در حوزه انتخابات مشکلاتی دارند که امیدواریم این مشکلات تا زمان انتخابات رفع شود.

نعیمی اضافه کرد: استان مرکزی یازدهمین استان در توسعه یافتگی فاواست و ۱۱۱۷ روستا در استان دارای پوشش ارتباطی هستند.

وی ادامه داد: ۸۶۱ روستا در استان مرکزی متصل به شبکه ملی اطلاعات هستند و دسترسی روستاها به اینترنت بر اساس آمار سامانه دیار ۹۳ درصد است. ۹ روستا در استان فاقد زیرساخت پایه هستند.

نعیمی تاکید کرد: اتصال ۱۵۹ روستا به شبکه ملی اطلاعات از ابتدای دولت سیزدهم انجام شده که بیشترین اتصال نیز در شهرستان ساوه بوده است.

وی اضافه کرد: در مصوبه سفر ریاست جمهوری ۸۳ سایت جدید ایجاد شده یا به نسل ۳ و ۴ ارتقا پیدا کرده اند.

محمد داستان، رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی نیز اظهار کرد: از لحاظ تعداد شرکت های دانش بنیان رتبه هشتم کشور به استان مرکزی اختصاص دارد.

وی افزود: پارک علم و فناوری در حریم شهر قرار دارد و آنتن دهی آن حمایت نمی شود که می طلبد این مهم در دستور کار ویژه قرار بگیرد تا شرکت ها دلگرمی بیشتری داشته باشند.

داستان اضافه کرد: اگر بتوان اینترنت ویژه شرکت های فناور و دانش بنیان و ویژه پارک های علم و فناوری تعریف شود اتفاقات بهتری در این حوزه رقم خواهد خورد.

انتهای پیام

source

توسط ecokhabari