ایسنا/لرستان مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران گفت: وجود شیل‌های نفتی در منطقه قالی کوه شهرستان الیگودرز موفقیت بزرگی برای جمهوری اسلامی است که برای اولین بار ایران را وارد بازار شیل‌های نفتی خواهد کرد.

مهدی فکور امروز ۱۸ آبان‌ماه در حاشیه بازدید از میدان نفتی شهرستان الیگودرز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: شیل‌های نفتی ۲ گونه هستند که گونه این شیل‌ها زیرزمینی هستند که تا اعماق هزار و ۲ هزار متری باید چاه حفر و با روش‌های بسیار گران استحصال شود که نفت استحصال شده نیز ۳۰ تا ۴۰ دلار ارزش افزوده به همراه داشته باشد تا استخراج، اقتصادی باشد اما خداوند این نعمت را روی زمین در این منطقه به ما داده است.

وی تصریح کرد: بررسی‌های میدانی و کارهای آزمایشگاهی با مشارکت انستیتوی نفت تهران به اتمام رسیده، نمونه آزمایشگاهی آن موفقیت‌آمیز بوده و روش آن نیز پیدا شده که نمونه نیمه‌صنعتی آن در ابعاد ۱۰ کیلو به‌صورت پیوسته نفت و میعانات نفتی و گاز به همراه داشته است.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران خاطرنشان کرد: در شهرهایی همچون اهواز باید تا عمق ۲ هزار و ۵۰۰ متر حفاری کنیم تا به نفت برسیم درحالی‌که در این منطقه از قالیکوه شهرستان الیگودرز همین نفت بر روی زمین قرار دارد.

فکور اضافه کرد: ۱۵ سال کار مطالعاتی و میدانی در این منطقه از شهرستان الیگودرز صورت گرفته و اکیپ‌های مختلف صحرانوردی در این منطقه حضور یافته و نمونه‌برداری و آزمایشات لازم را انجام داده‌اند تا نتیجه آن رسیدن به قابلیت برداشت از این میدان روزمینی باشد.

وی بیان کرد: به ۲ روش برداشت نفت در این منطقه انجام می‌شود که یکی از روش‌های برداشت به‌صورت معدنی است که باید از معادن روی زمین برداشت شود.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: روش دیگر آن به‌صورت صنعتی در فرآیندهای نفتی است که باید انجام شود اما محققین اکتشاف و انستیتوی نفت روش جدیدی یافت کرده‌اند که قابلیت برای شیل های نفتی ایران دارد و ثبت جهانی خواهد شد.

فکور اظهار کرد: کارخانه نیمه‌صنعتی این روش ساخته شده و در حال برداشت نفت و میعانات و گاز همراه آن است که قیمت بسیار بالایی در اقتصاد بین‌الملل دارد و کمک اقتصادی خوبی برای کشور خواهد بود و انتظار می‌رود که کشور را از بعد نفت، گاز و میعانات گازی خودکفا کند.

وی تصریح کرد: درحالی‌که تلاش‌ها از ۱۵ سال پیش شروع شده است اما این اتفاق در دولت سیزدهم روی داده چراکه تلاش زیادی برای این امر وارد کرد تا کارخانه نیمه‌صنعتی آن را که قبلاً نداشتیم ساخته شد.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران خاطرنشان کرد: برای انجام برآوردهای اقتصادی این شیل ها به عکس‌های هوایی و ماهواره‌ای نیاز است و گمانه‌زنی‌ها تا عمق ۳۰۰ متر نیز صورت گرفته و چاه هم حفر شده است حال باید دید که این ظرفیت تا چه عمقی است.

فکور اضافه کرد: امیدواریم طی ۲ تا سه ماه آینده گزارش فنی و اقتصادی آن از طریق انستیتوی نفت دانشگاه تهران به ما داده و اقدامات عملیاتی آغاز شود.

وی بیان کرد: پسماندهای باقیمانده از این شیل ها بسیار خالص بوده و دوستدار طبیعت و محیط‌زیست است و از همین پسماند در صنایع مختلف مثل سیمان می‌توان استفاده کرد یا به‌عنوان خاک به‌جای اول برگرداند.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: اشتغال‌زایی این شیل های نفتی برای منطقه به‌صورت مستقیم، غیرمستقیم و سه شیفته پیش‌بینی می‌شود که حدود از سه هزار نفر به فعالیت مشغول شوند که قطعاً اولویت با نیروهای بومی منطقه خواهد بود.

انتهای پیام

source

توسط ecokhabari