افزایش قیمت مواد غذایی در اتحادیه اروپا پس تجربه شوک سال ۲۰۲۲ در سال جاری میلادی نیز همچنان ادامه دارد و در این میان بهای روغن زیتون گوی سبقت را از سایرین ربوده است.

داده‌های منتشر شده توسط اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) نشان می‌دهد که روند صعودی قیمت اکثر مواد غذایی طی سه ماهه دوم و سوم سال جاری شیب کمتری پیدا کرده است. 

با این حال، قیمت تخم مرغ، کره و سیب‌زمینی در اتحادیه اروپا در سپتامبر ۲۰۲۳ بالاتر از ژانویه ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ بوده، هر چند که روند صعود بهای آنها کندتر از ماه‌های پیشین شده است.

در این میان، قیمت روغن زیتون همچنان با شیب فزاینده‌ای در حال صعود بوده است، به طوری که بهای آن در فاصله ژانویه ۲۰۲۱ تا سپتامبر ۲۰۲۳ حدود ۷۵ درصد بالا رفته است.

این در شرایطی بوده که قیمت روغن زیتون در فاصله ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ تنها ۱۱ درصد افزایش یافته بود ولی این صعود طی سپتامبر ۲۰۲۲ تا سپتامبر ۲۰۲۳ با شیب بیشتری ادامه پیدا کرده است.

قیمت سیب‌زمینی نیز از ژانویه ۲۰۲۱ تا سپتامبر ۲۰۲۳، ۵۳ درصد افزایش یافته است. بهای تخم‌مرغ هم در مدت مشابه ۳۷ درصد بالا رفته است. البته قیمت تخم مرغ پس از آن که در نیمه نخست سال ۲۰۲۳ تثبیت شد، از اوت و سپتامبر سیر نزولی به خود گرفته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

قیمت کره نیز پس از آن که با جهش ۴۴ درصدی در دسامبر ۲۰۲۲ به اوج خود رسید سپس به آرامی شروع به کاهش کرد، چنان که بهای آن در سپتامبر ۲۰۲۳ تنها ۲۷ درصد بالاتر از ژانویه ۲۰۲۱ بود.

source

توسط