مدیرکل شرکت‌های دولتی گفت: نتیجه‌ انضباط مالی و سخت‌گیری‌ها در شفافیت عملکرد شرکت‌های دولتی در دولت سیزدهم این بوده که سال گذشته ۴۸ شرکت زیان‌ده دولتی به شرکت‌های سودده تبدیل شدند.

به گزارش ایسنا، شرکتهای دولتی با در اختیار داشتن حجم زیادی از دارایی‌های کشور نقش مهم و موثری در حوزه اقتصاد ملی دارند. مطابق قانون بودجه ۱۴۰۲، بودجه این شرکت‌ها حدود ۶۰ درصد بودجه کل کشور را تشکیل‌ می‌دهد. با توجه به این واقعیات، شفاف سازی عملکرد شرکت‌های دولتی اهمیت بالایی دارد.

وزارت اقتصاد اقداماتی را در راستای شفاف سازی عملکرد شرکت‌های دولتی به اجرا گذاشته است. در همین راستا، شاهد انتشار صورت‌های مالی آن‌ها هستیم. 

بر اثر اقداماتی که صورت گرفته، امروز مردم‌ می‌دانند که شرکت‌های دولتی چقدر درآمد، هزینه، کارمند، هزینه‌ پرسنلی و موارد دیگر دارند. چقدر پاداش پرداخت‌ می‌کنند و دارایی شان چقدر است و صاحب چه شرکت‌هایی با چه درصد سهامی هستند. مردم امروز می‌دانند که شرکت‌ها در کجا اموال، زمین، ساختمان و… در مالکیت خودشان دارند.

مواردی که در بالا گفته شد، تا چند سال اخیر حتی در دسترس نمایندگان مجلس هم نبود. الان به واسطه‌ رویکرد دولت سیزدهم صورت‌های مالی حسابرسی شده‌ شرکت‌های دولتی در دسترس عموم مردم قرار گرفته است.

به گفته‌ وزیر اقتصاد روند شفاف سازی عملکرد شرکت‌های دولتی همین طور ادامه‌ می‌یابد، تا اینکه در پایان سال جاری شاهد شفاف سازی عملکرد تمامی شرکت‌های دولتی و انتشار صورت‌های مالی آن‌ها باشیم.

محمد عنبری، مدیرکل شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی با حضور در برنامه میز اقتصاد شبکه یک توضیحاتی در خصوص انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی داد. سیداحسان خاندوزی، وزیر اقتصاد نیز اطلاعاتی در این زمینه مطرح کرد که در ادامه‌ می‌خوانید.

وزیر اقتصاد طی سخنانی در رسانه‌ ملی اعلام کرد که قصد داریم در سال ۱۴۰۲ صورت‌های مالی ٢٠٠٠ شرکت دولتی یا تحت مدیریت بخش اقتصاد را به صورت عمومی انتشار دهیم. تا الان ۱۰۰۰ مورد انتشار پیدا کرده است و تا آخر سال مابقی هم اطلاعاتشان منتشر می‌شود. 

عنبری در خصوص شفاف سازی عملکرد شرکت‌های دولتی و انتشار صورت‌های مالی آن‌هاتصریح کرد: سال گذشته و اواخر سال ۱۴۰۰ و وقتی خاندوزی برای اقدام در زمینه‌ انتشار صورت‌های مالی دستور دادند، هنوز این امر تبدیل به قانون نشده بود. این موضوع با پیگیری وزارت اقتصاد به قانون بدل شد. فایده‌ انتشار این صورت‌های مالی این است که از یک طرف امکان نظارت ۸۵ میلیون ایرانی بر شرکت‌های دولتی فراهم‌ می‌شود و از طرف دیگر، تأکید رئیس جمهوری مبنی بر انضباط بخشی به عملکرد شرکت‌های دولتی و پاسخگویی و شفاف سازی در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: در ابتدا صورت‌های مالی ۱۵ شرکت دولتی را منتشر کردیم. شکایاتی را از سوی شرکت‌های دولتی داشتیم. دلیلش این است که صورت‌های مالی، تمامی اطلاعات شرکت‌ها را به صورت تجمیعی به انضمام گزارش حسابرس و بازرس قانونی منتشر می‌کند. 

مدیرکل شرکت‌های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی توضیح داد: روند انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های دولتی از سال ۱۴۰۰ تا الان ادامه یافت. سال گذشته سرجمع شناسایی ما به ۱۱۰۰ مورد رسیده بود. الان ۱۰۰۰ مورد فقط در ۷ ماهه‌ اول سال ۱۴۰۲ از مجامعی که برگزار شده و صورت‌های مالی که حسابرسی شده است، شناسایی داشته ایم. تا آخر سال این عدد به ٢٠٠٠ مورد می‌رسد. 

وی ادامه داد: از ١٠٠٠ شرکتی که از ابتدای امسال تا الان شناسایی کرده ایم، ۲۸۹ مورد شرکت‌های دولتی هستند. از این شرکت‌های دولتی ۶ مورد بانک دولتی و ۲ مورد شرکت بیمه دولتی هستند. شرکت‌های زیر مجموعه‌ بانک‌ها و بیمه‌ها نیز ۲۷۳ مورد باقیمانده هستند.

آمارهای اختصاصی شرکت های دولتی (۲۸۹ شرکت):

الف-۱۰ شرکت دولتی با بیشترین سود

۱- سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)

۲- پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند

۳- شرکت ملی صنایع پتروشیمی

۴- شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران

۵- شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران

۶- شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی

۷- شرکت آلومینای ایران

۸- شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران

۹- سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی

۱۰- سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)

ب- ۱۸۳ شرکت افزایش سود نسبت به سال قبل داشته اند که ۱۳۳شرکت آن بالای ۵۰ درصد افزایش داشته اند. شرکت‌های داری بیشترین درصد افزایش سود عبارتند از:

۱- آب منطقه ای اصفهان

۲- شرکت خدمات هواپیمایی ویژه

۳- صندوق توسعه صنایع دریایی

۴- شرکت شهرکهای صنعتی تهران

۵- سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران

۶- آب منطقه ای کرمان

۷- شهرکهای صنعتی استان چهارمحال و بختیاری

۸- شهرکهای صنعتی استان زنجان

۹- شرکت شهرکهای صنعتی آذربایجان غربی

۱۰- بهره برداری نفت و گاز غرب

ج- ۴۸ شرکت که پارسال زیان ده بودند و الان سوده شدند که مهمترین آنها عبارتند از: بانک ملی ایران، بانک کشاورزی، بانکتوسعه تعاون، چاپخانه دولتی ایران، سازمان مجری ساختمانها و تاسیسات دولتی و عمومی، شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی، شرکت مناطق نفتخیز جنوب و سازمان منطقه ویژه اقتصادیانرژی پارس.

د- حداقل ۱۲۳ شرکتی که زیان انباشته آن ها کم شده یا سود انباشته آن ها افزایش داشته است.

عنبری خاطرنشان کرد: روند شناسایی شرکت‌های دولتی و انتشار صورت‌های مالی آن‌ها با همکاری تمام و کمال این شرکت‌هاصورت نگرفته است و برخی مقاومت‌ها هم در مقابل انتشار صورت‌های مالی داشته ایم. اما وزارت اقتصاد در این زمینه اصرار دارد و شناسایی‌ها انجام‌ می‌شود.

عنبری توضیح داد: برخی شرکت‌های دولتی مانند شرکت ملی نفت اعلام‌ می‌کنند که صورت‌های مالی شان محرمانه است و نباید منتشر شود. لیکن ما فکر می‌کنیم فقط اطلاعات مربوط به وزارت دفاع و سازمان انرژی اتمی از جنبه‌ محرمانگی برخوردار است. بقیه‌ شرکت‌ها، از جمله شرکت ملی نفت باید اطلاعاتش منتشر شود. برخی از جنبه‌های صورت‌های مالی این شرکت‌ها که جبنه‌محرمانگی دارد،‌ می‌تواند مشخص شود و از انتشار معاف شود.

انتهای پیام 

source

توسط ecokhabari