به گزارش ایلنا، پرویز سروری، امروز(سوم آبان) در نشست با اعضای شورای اسلامی استان کرمانشاه که با حضور استاندار این استان برگزار شد، با اشاره به جایگاه ارزشمند شوراهای اسلامی شهر و روستا گفت: اگر شوراها مشکلی از شهر و روستا حل کنند، به صدها و هزاران نفر کمک کرده اند و همین امر اقدامات آنها را ارزشمند کرده است.

وی عنوان کرد: اعضای شوراها باید فرصت خدمت به مردم را غنیمت شمرده و از این جایگاه برای حل مشکلات مردم استفاده کنند.

سروری تاکید کرد: توصیه ما به اعضای شوراها این است که تمرکز خود را بر حل مشکلات مردم گذاشته و به جای منافع شخصی به دنبال تامین منافع شهر و مردم باشند که اگر غیر از این باشد مطمئن باشید خدا از ما نمی گذرد.

وی افزود: شوراها حلقه اتصال مردم و مسئولین هستند، بنابراین باید بتوانند ارتباط موثری با مسئولین در حوزه انتخابیه خود داشته باشند.

سروری در ادامه با اشاره به برخی مشکلات شایع شهرها و شهرداری ها، گفت: از جمله این مشکلات نبود مدیریت یکپارچه شهری است که در این زمینه صحبت هایی صورت گرفته و با همکاری رئیس جمهور اقداماتی را در دستورکار داریم.

رئیس شورای عالی استانها، گفت: در حال حاضر در این زمینه با چند استاندار تفاهم نامه امضا کرده‌ایم که بتوانیم مدیریت یکپارچه شهری را در برخی از شهرستان‌ها عملیاتی و اجرایی کنیم.

وی بیان داشت: این موضوع را برای تصویب در برنامه هفتم توسعه هم پیگیری می‌کنیم و از شوراها در تمام استان ها درخواست داریم این موضوع را از طریق نمایندگان مجلس در استان خود پیگیری کنند.

سروری مشکل شایع دیگر در شهرهای کشور را بحث ساخت وساز زمین های قولنامه‌ای عنوان و تصریح کرد: پیگیری این موضوع بصورت قانونی ادامه دارد، اما برای حل این مشکل در برخی استان‌ها، استاندار جلسه‌ای با دادستان داشته و با انعقاد تفاهم نامه‌ای تا حدی این مشکل رفع شده است.

وی افزود: یکی از راهکارها این بوده که در محضر به طور رسمی از فرد امضا و تعهد گرفته شده که اگر بعدا ثابت شد زمین قولنامه ای مربوط به او نبوده؛ علاوه بر بازپس گیری زمین تمام خسارات مربوطه طی آن مدت هم باید توسط فرد پرداخت شود.

رئیس شورای عالی استان‌ها اظهار کرد: تا رفع قانونی این مشکل و پیدا کردن راهکار جامع برای آن، توقع داریم استاندار کرمانشاه هم در خود استان با همکاری دستگاه قضا در این زمینه چاره اندیشی کنند.

رئیس شورای عالی استان‌ها در ادامه با غلط دانستن سیستم نظارت بر انتخابات شوراها گفت: نکته جالب در این زمینه این است که همه به غلط بودن این سیستم اذعان دارند، اما هنوز نتوانسته‌ایم این مشکل را رفع کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ما نمی گوییم نمایندگان مجلس در انتخابات شوراها دخالت می‌کنند، اما قطعا نماینده ای که خودش از یک شهرستان رای می گیرد، زمانی که برای تایید یا رد صلاحیت داوطلبان شورا ورود کند، در این زمینه اثرگذار است و حتی آسیب های این روند دامن گیر خود نمایندگان مجلس هم شده است. بطور مثال برخی نمایندگان عنوان کردند زمانی که برخی داوطلبان شوراها را رد صلاحیت کردیم، بعدا بررسی کردیم در همان محدوده انتخابیه کمترین رای را آوردیم، چون آن فرد طرفداران خود را وادار کرده بود به آن نماینده برای دور بعد رای ندهند.

سروری در پایان تصریح کرد: در همین راستا به طور جد پیگیر هستیم این نقیصه مهم قانونی را رفع کنیم که هم رد و تایید صلاحیت شوراها اصلاح شود و هم نمایندگان مجلس از این معضل نجات یابند.

گفتنی است، پرویز سروری رئیس شورای عالی استانها عصر دیروز و پس از ورود به کرمانشاه، با حضور در گلزار شهدای این شهر به مقام شامخ شهدا ادای احترام کرد.

source

توسط