خودروهای هیبرید نیروی لازم برای حرکت را از دو منبع مختلف دریافت می‌کنند. در این نوع خودروها، نیروی اصلی درون سیلندر خودرو تولید می‌شود، اما یک موتور برقی نیز به کمک موتور درون‌سوز می‌آید. بنابراین، پیشرانه خودروهای هیبریدی شامل یک موتور درون‌سوز و یک موتور برقی می‌شود. در سال‌های اخیر، این نوع خودروها به عنوان راه حلی برای کاهش آلودگی هوا و مصرف سوخت مورد توجه قرار گرفته‌اند. به‌همین خاطر روزبه‌روز تعداد آنها در خیابان‌های جهان رو به افزایش است. در حال حاضر کشور ما نیز میزبان چند مدل هیبریدی است و علاقه‌مندان به این نوع خودروها چند گزینه را پیش روی خود دارند.

در مقاله حاضر قصد داریم برخی از برترین خودروهای هیبرید موجود در ایران و جهان را معرفی کرده و مشخصات آنها را مرور کنیم.

بهترین خودروهای هیبریدی ۲۰۲۳-۲۴

انتخاب بهترین خودروهای هیبریدی کار ساده‌ای نیست، چرا که مشتریان اولویت‌ها و انتظارات متفاوتی دارند. با این حال، می‌توان برخی از مدل‌های موجود را از لحاظ مشخصات و ویژگی‌های کلی برتر از بقیه دانست. در ادامه می‌توانید با مشخصات این مدل‌ها آشنا شوید.

بی ام و X5

بی ام و X5

نسخه xDrive45e از بی ام و X5 به یک پیشرانه پلاگین هیبرید ۳۸۹ اسب بخاری مجهز است. این کراس اوور سایز متوسط آلمانی، مثل گرند چروکی صفر تا صد را در ۵.۳ ثانیه طی می‌کند، اما از لحاظ حداکثر سرعت نماینده ژرمن‌ها با ۲۳۵ کیلومتر بر ساعت، برتری قابل توجهی دارد. در مقابل مصرف سوخت این خودرو در صد کیلومتر ۱۱.۷ لیتر است.

پورشه کاین

پورشه کاین

پورشه کاین توربو S E-Hybrid یکی از سریع‌ترین کراس‌ اوورهای تولیدی جهان است. پیشرانه پلاگین هیبریدی این کراس اوور آلمانی ۶۷۰ اسب بخار قدرت دارد. با اتکا به این پیشرانه قدرتمند، شتاب کاین توربو S E-Hybrid برابر با ۳.۶ ثانیه و حداکثر سرعت آن ۲۹۵ کیلومتر بر ساعت است. با وجود هیبریدی بودن، این خودرو در هر صد کیلومتر، ۱۳ لیتر بنزین مصرف می‌کند. البته باید اشاره کنیم که موتور موجود زیر کاپوت پورشه کاین توربو S E-Hybrid هشت لیتر حجم دارد و چنین مصرف سوختی به‌نوعی قابل توجیه است.

تویوتا پریوس

تویوتا پریوس

تویوتا پریوس اولین خودروی هیبریدی تولید انبوه جهان محسوب می‌شود. نسخه پرایم از جدیدترین نسل این خودرو، به پیشرانه‌ای با قدرت ۲۲۰ اسب بخار مجهز است. میزان مصرف سوخت رسمی این خودرو هنوز منتشر نشده، اما انتظار می‌رود طبق معمول جزو بهینه‌ترین‌ها باشد. پریوس پرایم برخلاف نسل‌های پیشین خودرویی پرشتاب است و صفر تا صدی ۶.۶ ثانیه‌ای دارد.

تویوتا راوفور

تویوتا راوفور

فهرست برترین خودروهای هیبرید شامل تویوتا راوفور ژاپنی نیز می‌شود. این خودرو که رقیب مستقیم هوندا CR-V است، پیشرانه‌ای ۲۱۹ اسب بخاری دارد. این کراس اوور در مقایسه با رقیب اندکی کم‌مصرف‌تر است و در هر صد کیلومتر ۵.۹ لیتر بنزین می‌سوزاند. شاید بدانید تویوتا راو۴ پرفروش‌ترین کراس اوور بازار آمریکای شمالی است. طبق آمار سال ۲۰۲۲، این خودرو با جب بیش از ۳۶۶ هزار مشتری، در لیست پرفروش‌ترین مدل‌های آمریکا رتبه چهارم را در اختیار دارد.

جیپ گرند چروکی 4xe

جیپ گرند چروکی 4xe

پیشرانه پلاگین هیبرید این شاسی‌بلند آمریکایی 375 اسب بخار قدرت دارد. با توجه به ابعاد و وزن زیاد جیپ گرند چروکی، میزان مصرف سوخت آن بالاتر از بقیه است. این شاسی بلند ۱.۵ تنی در هر صد کیلومتر ترکیبی ۱۰.۲ لیتر بنزین مصرف می‌کند. با شتاب ۵.۳ ثانیه، جیپ گرند چروکی جزو سریع‌ترین‌ها در لیست برترین خودروهای هیبرید به‌شمار می‌رود.

کیا اسپورتیج

کیا اسپورتیج

کیا اسپورتیج با دو پیشرانه هیبریدی استاندارد و شارژی (پلاگین) عرضه می‌شود. در کیا اسپورتیج هیبرید قدرت پیشرانه ۲۲۷ اسب بخار است، اما در کیا اسپورتیج پلاگین هیبرید قدرت به ۲۶۱ اسب بخار افزایش می‌یابد. مصرف سوخت نسخه استاندارد در سیکل ترکیبی ۵.۵ لیتر است، نسخه PHEV یا همان پلاگین هم مصرفی برابر با ۶.۷ لیتر دارد.

کیا نیرو

کیا نیرو

کیا نیرو نیز در دو نسخه هیبریدی و پلاگین هیبریدی موجود است. این دو نسخه به ترتیب ۱۳۹ و ۱۸۰ اسب بخار قدرت دارند. مصرف ۴.۴ لیتر بنزین در ۱۰۰ کیلومتر ترکیبی کیا نیرو را در زمره بهترین خودروهای هیبریدی قرار می‌دهد. اما نسخه پلاگین هیبرید پرمصرف‌تر است و در صد کیلومتر ترکیبی، ۶.۳ لیتر سوخت از باک کم می‌کند.

فورد F-150

فورد F-150

فورد F-150 یکی از خاص‌ترین گزینه‌های لیست برترین خودروهای هیبرید است. نیروی این پیکاپ بسیار محبوب، توسط موتور ۳.۵ لیتری و یک موتور برقی تامین می‌شود. این دو موتور با همکاری هم ۴۳۰ اسب بخار قدرت و ۷۷۳ نیوتن.متر گشتاور تولید می‌کنند. این پیکاپ درشت‌اندام ۲.۵ تنی در هر صد کیلومتر مصرف سوختی برابر با ۹.۸ لیتر دارد.

هوندا CR-V

هوندا CR-V

نسخه هیبریدی هوندا CR-V از پیشرانه‌ای ۲۰۴ اسب بخاری سود می‌برد. این کراس اوور پرفروش و محبوب ژاپنی، در سیکل ترکیبی ۶.۳ لیتر بنزین مصرف می‌کند. با توجه با باک ۵۳ لیتری، امکان پیمایش بیش از ۸۰۰ کیلومتر مسافت بدون نیاز به سوختگیری مجدد برای هوندا CR-V هیبریدی وجود دارد.

هیوندای توسان

هیوندای توسان

طبق انتظار، پیشرانه‌های هیبریدی هیوندای توسان با کیا اسپورتیج مشترک است. با وجود این، طبق کاتالوگ، توسان هیبریدی در ۱۰۰ کیلومتر ترکیبی ۶.۲ لیتر بنزین مصرف می‌کند که نسبت به ۵.۵ لیتر اسپورتیج اختلاف قابل توجهی دارد. این رقم برای نسخه پلاگین هیبرید توسان ۶.۷ لیتر اعلام شده است.

برترین خودروهای هیبرید ۲۰۲۲

پس از بررسی برترین خودروهای هیبرید ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴، بد نیست نگاهی هم به بهترین خودروهای هیبرید سال گذشته بیندازیم. در ادامه می‌توانید با مشخصات برخی از این خودروها آشنا شوید.

لکسوس LC500h

لکسوس LC500h

کوپه زیبا و جذاب لکسوس LC500h به یک پیشرانه هیبریدی با موتور ۶ سیلندر ۳.۵ لیتری مجهز است. مجموع قدرت تولیدی موتورهای بنزینی و برقی به ۳۵۴ اسب بخار می‌رسد. این میزان خروجی در حالی است که LC500h در هر صد کیلومتر فقط ۸.۱ لیتر سوخت مصرف می‌کند. شتاب این ژاپنی خوش‌استیل ۴.۷ ثانیه است.

لکسوس LS500h

لکسوس LS500h

سدان فول‌سایز و لوکس LS500h دیگر نماینده لکسوس در لیست برترین خودروهای هیبرید است. این خودرو در حقیقت از پیشرانه‌ای مشترک با LC500h سود می‌برد. البته میزان مصرف سوخت لکسوس LS500h اندکی بیشتر است و در هر صد کیلومتر ۸.۴ لیتر بنزین مصرف می‌کند. چنین رقمی برای سدانی که بیش از ۲.۴ تن وزن دارد، تحسین‌برانگیز است.

هوندا اینسایت

هوندا اینسایت