به گزارش خبرنگار ایلنا، یکی از پرچالش‌ترین پروژه‌ها برای عکاسان و خبرنگاران فعالیت‌های میدانی است. اتفاقی که طی سال‌های اخیر با وجود امکانات اینترنتی و کامپیوتری موجود، به رویه‌ای تقریبا غیرمرسوم تبدیل شده است. البته در این میان مقولات ناگریزی وجود دارد که این قاعده مرسوم را می‌شکند. بلایای طبیعی، حوادث شهری و غیرشهری و البته جنگ‌ها؛ سرفصل‌های مهمی برای فعالان خبری و رسانه‌ای محسوب می‌شوند. اما در میان این اتفاقات، جنگ‌های داخلی و برون مرزی و میان کشوری مهمترین موضوعاتی هستند که برای رسانه‌ها اهمیت دوچندان دارند. چراکه تنها با حضور خبرنگار، عکاس و فیلمبردار است که جنایات جنگی، اتفاقات مهم میدانی و استراتژیک و البته وقایع انسانی به ثبت می‌رسند. بدون شک جنگ‌ها بدون حضور رسانه‌های خبری و عوامل آن‌ها فضایی هولناک و مبهم خواهند بود. 

طی چند سال گذشته جهان درگیر جنگ‌ها و جنایات غیر انسانی بسیار بوده است. حضور دوره اول طالبان در افغانستان، حمله داعش به کشورهای همسایه و منطقه، جنگ روسیه و اوکراین و به تازگی یورش اسرائیل به مناطق مسکونی غزه وقایع مهمی هستند که آسیب‌های جدی از آن‌ها به جای مانده و خواهد ماند و تنها با وجود عکاسان و خبرنگاران است که ما از کم و کیف آنها اطلاعاتی به دست می‌آوریم.

صد البته که همواره خطرات بسیاری خبرنگاران و عکاسان جنگ را تهدید می‌کند. طی روزهای گذشته و پس از عملیات حماس علیه رژیم غاصب اسراییل بود که فیلمبردار خبرگزاری «رویترز» در مرز لبنان اسراییل کشته شد و دو خبرنگار دیگر نیز زخمی شدند و تا امروز 12 خبرنگار فلسطینی نیز جان خود را از دست داده‌اند. با همه اینها باید گفت این آخرین بار نخواهد بود که خبرنگاران و عکاسان در جنگ‌ها جان خود را از دست می‌دهند. 

هفته گذشته و در روز هفتم اکتبر بود که فلسطینیان حماس از نوار غزه عملیات «طوفان الاقصی» را علیه رژیم صهیونیستی اسرائیل طراحی کردند. این حمله آغازگر یورش به مناطق مسکونی ازسوی رژیمی بود که سالهاست این کشور را تصاحب کرده است. طی این چند روز تنها سلاح حماس و اهالی نوار غزه راکت‌هایی بوده که برخی از  آنها توسط گنبد آهنین ارتش اسراییل دفع شده است. در مقابل؛ این موشک‌های نقطه‌زن و جنگنده‌های اسراییلی بوده‌اند که با حملات گسترده و پیاپی مرگ هزاران فلسطینی بی‌گناه را رقم زده‌اند. درنهایت اینکه تاکنون تعداد کشته‌های جنگ بیش ازسه هزار نفر بوده است. 

این جنگ تا امروز حاشیه‌های بسیاری در جهان داشته است. اتفاق بدتری که خشم و انزجار مردم جهان بویژه مسلمانان را برانگیخته حمله وحشیانه اسراییل به بیمارستانی در نوا غزه است که منجر به مرگ صدها فلسطینی شده است. رسانه «گاردین» عکس‌های برتر این هفته خود را به جنگ در گرفته میان فلسطینی‌ها و ارتش اسرائیل اختصاص داده است. این آثار روایتگر یک هفته وحشت و ترس و اضطراب هستند. 

هشدار: این گالری حاوی تصاویری است که ممکن است برای برخی مخاطبان ناراحت کننده باشد.

2سوار بر یک جیپ نظامی اسرائیلی در خیابان‌های غزه پس از مسلط شدن به شهرک‌های اسرائیلی توسط حماس/ عکس: هیثم عماد

3فلسطینی‌ها یک اسیر اسرائیلی را از کیبوتس کفارازه به نوار غزه منتقل می‌کنند/ عکاس: حاتم علی

4شعله‌های آتش و دود در جریان حملات هوایی اسرائیل به غزه/ عکس: احمد زکوت

5سه مصری نوزاد شش ماهه فلسطینی را پس از حمله هوایی اسرائیل به نوار غزه از زیر آوار نجات دادند/ عکس: علی جداالله

6پس از حملات هوایی اسرائیل غاصب بخش‌هایی از محله‌ای در غزه ویران شده است. فلسطینی‌ها در میان آوار بجا مانده قدم می‌زنند/ عکس: فاطمه شبیر

7فرار زنان فلسطینی همراه با کودکانشان در امتداد خیابانی در غزه. آنها در حال فرار هستند تا زنده بمانند/ عکس محمد عابد

8 زن و مرد فلسطینی  در میان ویرانی‌های حملات هوایی اسرائیل در محله «الریمال» واقع در غزه/ عکس: محمد عابد

9سربازان اسرائیلی در  اولین روز از عملیات «طوفان‌القصی» مردی فلسطینی را محاصره کرده‌اند/ عکس: Erik Marmor

10یک سرباز رژیم صهیونیستی اسرائیل بالای جسد یک نظامی حماس در کیبوتز بئری ایستاده است/ عکس: باز ترنر

11 پس از هشدار اسرائیل در مورد افزایش عملیات نظامی در نوار غزه، کودکی که صندلی ماشین نوزادی را حمل می‌کند، به تنهایی خانه‌اش را ترک می‌کند/ عکس: محمد صابر

12یک فلسطینی در حال عبور از ویرانی در محله الکرامه شهر غزه که به دست ارتش اسراییل ویران شده است/ عکس: محمود همس

13 فلسطینی‌ها در میان آوار ساختمان‌هایی که در حمله هوایی اسرائیل در رفح ویران شده‌اند، رانندگی می‌کنند تا خانواده خود را نجات دهند/ عکس: سعید خطیب

14کودکان فلسطینی زخمی شده در اثر حملات اسرائیل به بیمارستان «شفا» در غزه منتقل شدند/ عکس: علی محمود

15یک زن فلسطینی در مقابل یک ساختمان آسیب دیده در پی حملات هوایی اسرائیل به غزه ایستاده است/ عکس: محمود همس

source

توسط