سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلا از تامین ۱۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار ارز از سوی بانک مرکزی برای رفع نیازهای وارداتی کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، اصغر بالسینی – سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلا ایران – در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد: امروز اسکناس دلار در تالار معاملات ارز مرکز مبادله با مبلغ ۴۵ هزار و ۸۴ تومان، اسکناس یورو ۴۹ هزار و ۴۶ تومان و اسکناس درهم نیز با نرخ ۱۲ هزار و ۲۷۶ تومان، معامله شد. همچنین حواله دلار با نرخ ۴۲ هزار و ۹۵ تومان، حواله یورو با نرخ ۴۵ هزار و ۷۹۵ تومان و حواله درهم با نرخ ۱۱ هزار و ۴۶۲ تومان معامله شد.

وی با تشریح آمار تامین ارز از طرف بانک مرکزی برای نیازهای وارداتی کشور از ابتدای سال تا امروز گفت:‌ از ابتدای امسال تا تاریخ هشتم خرداد ماه جمعا حدود ۱۱.۷ میلیارد دلار تامین ارز از سوی بانک مرکزی برای واردات کالاهای مختلف صورت گرفته که از این میزان حدود ۲.۹ میلیارد دلار برای کالاهای اساسی و دارو با نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان، ۶.۳ میلیارد دلار برای کالاهای تجاری و بازرگانی، دو میلیارد دلار برای واردات در مقابل صادرات و در سرفصل خدمات ۲۵۶ میلیون دلار ارز تامین ارز صورت گرفته است.

سخنگوی مرکز مبادله افزود: اگر شاخص میانگین موزون نرخ ارز را برای کالاهای وارداتی مورد توجه قرار دهیم، یعنی آنچه بانک مرکزی طی ۳۰ روز گذشته برای آن تامین ارز انجام داده برای واردات در سر فصل دلار حدود ۳۷ هزار و ۱۱۸ تومان، یورو ۴۰ هزار و ۳۸۰ تومان، درهم ۱۰ هزار و ۱۰۷ تومان و یوان را با نرخ ۵۱۲۳  تومان به عنوان میانگین موزون نرخ ارز تامین ارز انجام داده است.

بالسینی گفت: در سر فصل کالاهای اساسی و دارو حدود سه میلیارد دلار تامین ارز از سوی بانک مرکزی صورت گرفته که در بخش کالاهای اساسی و کشاورزی ۲.۵۳ میلیارد دلار و در بخش دارو و تجهیزات پزشکی ۴۴۴ میلیون دلار تامین صورت گرفته است که این سرفصل از کالاها با توجه به اهمیتی که برای معیشت جامعه دارد با نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان تامین می‌شود. باید اشاره داشت که بر اساس بند الف از تبصره چهار قانون بودجه سال ۱۴۰۳، دولت و بانک مرکزی ملزم است که این تامین ارز را با نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان انجام دهد.

وی ادامه داد:‌ موضوع دیگر این است که این کالاها، اقلامی است که عموم مردم با آن مواجه بوده و بر معیشت مردم بسیار اثر گذار است و اینکه با یک نرخ ترجیحی نسبت به دیگر اقلام و گروه‌های کالایی تامین شود برای این است که عموم مردم از منافع آن بهره‌مند شوند.

سخنگوی مرکز مبادله اظهار کرد: در سر فصل تامین ارز صنایع یعنی آنچه که صنایع به عنوان کالاهای واسطه‌ای مصرف می‌کنند، در سرفصل ارز نیما ۶.۳۸ میلیارد دلار و در سرفصل واردات در مقابل صادرات ۲.۷۳ میلیارد دلار تامین ارز صورت گرفته که بیش‌ترین صنایعی که در این راستا ارز دریافت کرده، صنایع حمل و نقل خودرو و تجهیزات برق و الکترونیک هستند.

بالسینی در پایان خاطرنشان کرد: نرخ‌هایی که به عنوان نرخ تامین ارز از سوی مرکز مبادله مورد اعلام می‌شود، با آنچه که شاخص بهای تولیدکننده (تورم تولیدکننده) نامیده می‌شود، همبستگی بالایی دارد. به عبارتی حدود ۹۰ درصد از آنچه به عنوان شاخص تورم مصرف کننده مطرح می‌شود با نرخ‌هایی که در مرکز مبادله تامین می‌شود، ارتباط نزدیک دارد. چرا که اساسا کالاهای مورد نیاز بخش‌های واقعی اقتصاد از طریق بانک مرکزی و نرخ‌های مورد اشاره تامین می‌شود.

انتهای پیام

source

توسط ecokhabari