واردات گاز طبیعی مایع (ال‌ان‌جی) به چین ممکن است در سال ۲۰۲۴، به رکورد بالای جدیدی صعود کند.

به گزارش ایسنا، ژانگ یااویو، مدیر جهانی ال‌ان‌جی و انرژی‌های جدید شرکت «پتروچاینا اینترنشنال» در یک کنفرانس صنعتی در بانکوک گفت: چین که بزرگترین واردکننده ال‌ان‌جی در جهان است، امسال بین ۷۸ تا ۸۰ میلیون تن از این سوخت را وارد خواهد کرد.

این پیش بینی به منزله رشد ۹ تا۱۲ درصدی واردات ال‌ان‌جی به چین در مقایسه با واردات ۷۱.۲ میلیون تن در سال ۲۰۲۳، بر اساس آمار گمرکی است. چین در سال ۲۰۲۱، رکورد ۷۸.۸ میلیون تن ال‌ان‌جی وارد کرده بود.

این مقام پتروچاینا گفت: بر مبنای آمار سه ماهه اول، این رقم دست یافتنی است. چین در سه ماهه اول امسال، حدود ۲۰ میلیون تن ال‌ان‌جی وارد کرده است و صنایع شیمیایی، کاغذ، فولاد و سیمان، پیشران رشد تقاضا هستند. بعلاوه، هنوز زمستان از راه نرسیده است.

با این حال، برای این که نیروگاه‌های چینی مشتری ال‌ان‌جی شوند، قیمت آن باید به زیر ۶ دلار به ازای هر واحد mmBtu برسد.

قیمت ال‌ان‌جی برای تحویل فوری، در فوریه امسال، هشت دلار به ازای هر واحد mmBtu معامله شد که پایین‌ترین نرخ در حدود سه سال گذشته بود زیرا تقاضا در آسیا و اروپا ضعیف شده است. اما هوای گرم‌تر و نگرانی‌های عرضه‌ای که از آن زمان شکل گرفته است، قیمت‌ها را به ۱۰.۵ دلار به ازای هر واحد mmBtu رسانده است.

بر اساس گزارش رویترز، ژانگ گفت: انتظار دارد زغال سنگ از ثبات شبکه نیرو در چین، پشتیبانی کند و در بحبوحه رشد مصرف تجدیدپذیرها، استفاده بیشتر از ال‌ان‌جی برای تولید برق را پیش بینی نمی‌کند.

انتهای پیام

source

توسط ecokhabari