هدف بخش «سایت‌خوان دنیای اقتصاد» گسترش اطلاع‌رسانی است و انتشار این مطلب به معنی تأیید محتوای آن نیست.
برنامه «عکس‌های تکان‌دهنده» در این قسمت به نمایش و بررسی عکسی از کریستوف نیومن می پردازد. در این عکس یک سرباز آلمانی در حال کمک کردن به یک کودک برای عبور از سیم خاردار دیوار برلین است.
«عکس‌های تکان‌دهنده» به کارگردانی کیانوش الطافی که هر هفته با انتخاب عکسی تاثیرگذار و ماندگار در تاریخ، به بررسی و نقد آن می‌پردازد، در این قسمت به سراغ عکس مشهور «دیوار برلین و کودک» رفته است.
یکشنبه ۱۳ اوت ۱۹۶۱ زمانی که هنوز بخشی از مسیر ۱۵۵ کیلومتری دیوار سیم خاردار برلین متصل به الکتریسیته بود سربازی به پسری کوچک کمک کرد تا به آن طرف دیگر برود. درست زمانی که شوروی تصمیم گرفت عبور از مرزها برلین را ممنوع کند پسر و پدرش برای ملاقات با اقوام خود در آلمان شرقی بسر می‌بردند. پدر معتقد بود که پسر باید با مادرش بزرگ شود بنابراین مجبور شد تا با پسر کوچکش به سمت دیوار حرکت کند. سرباز پسربچه را از سیم خاردار عبور داد و در طرف دیگر گذاشت. پسر فرار کرد اما سرباز به دلیل کمک به او دستگیر و اعدام شد. کریستوفر نیومن به طور تصادفی پسری را دید که به سمت سرباز می رفت و این صحنه را جاودانه کرد.
متن زیر نوشته‌ای در دفتر یاداشت این سرباز است: «گاهی انسان بودن گناه بزرگی است. اکنون که می‌دانم به خاطر کمک‌کردن به کودکی بی‌گناه که بازیچه جنگ و خشونت شده است، فردا قبل از طلوع آفتاب مرا به دستان خداوند می‌سپارند، می‌دانم که انسانیت هرگز نمی‌میرد ولی بدانید که گاهی انسانیت گناه بزرگی است».
«عکس‎های تکان‎دهنده» کاری از واحد برنامه‌های شبکه پرس تی‌وی است که برای مخاطبان اسپانیایی‌زبان شبکه هیسپان تی‌وی زبانگردانی شده است. این برنامه روز پنجشنبه دوم تیرماه ساعت ۰۴:۱۵ بامداد به وقت تهران پخش می‌شود و تکرار آن همان روز ساعت ۱۱:۱۵،۱۵:۱۵ و روز جمعه ساعت‌ ۱۳:۱۵ برای اسپانیایی‌زبان‌های سراسر جهان قابل مشاهده خواهد بود. علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به آدرس https://www.hispantv.com/showprogram/fotos-que-sacuden-al-mundo/۵۳۴ این برنامه را در وب‌سایت شبکه هیسپان تی وی مشاهده کنند.
گروه نشریات دنیای اقتصاد


درباره ما
کليه حقوق اين سايت متعلق به روزنامه دنيای اقتصاد بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

source

توسط ecokhabari