به گزارش اقتصادنیوز، معاملات بورس در روز شنبه با افزایش 2.87 درصدی شاخص کل و افزایش 2.39 درصدی شاخص کل هم وزن روبه رو شد. در نخستین روز هفته پایانی مهر، معامله گران شاهد تحرکات خریداران در سمت تقاضا بودند و این در حالی بود که با تغییرات مثبت در کامودیتی ها، قیمت نفت و خوش بینی ها نسبت به مدیریت جدید سازمان بورس و اوراق بهادار شاخص را با رشد بیش از 40 هزار واحد روبه رو کرد. شاخص در پایان معاملات امروز علاوه بر ورود به کانال 1.4 میلیون واحد خود را به نیمه این کانال نیز هدایت کرد.  
شاخص های عملکردی بازار سهام گویای نیز برخلاف روز چهارشنبه هفتته گذشته به نفع خریداران ثبت شد اما نکته اساسی این است که وضعیت کنونی ناپایدار و شکننده ارزیابی شده است. سرانه خرید و فروش حقیقی ها با فاصله نسبتا مناسبی به نفع خریداران به ثبت رسید. در این میان جریان ورودی نقدینگی به بازار سهام مثبت و برای صندوق های با درآمد ثابت منفی ارزیابی شد. البته ارزش معاملات خرد همچنان زیر 6 هزار میلیارد تومان دنبال شد.
با تحولات مثبت در بازارزهای جهانی و کامودیتی ها، شاخص سازها به بازار رونق دادند و ممکن است این روند در روز یکشنبه نیز با شدت کمتری دنبال شود. این در حالی است که به نظر میرسد در کنار شرایط رشدی بازار و در شرایطی که بازارهای جهانی تعطیل است، اما عرضه ها میتوانند از همین ناحیه بازار را تحت تاثیر قرار دهند و دوباره یکشنبه چالشی دیگری برای بورس رقم بزنند.
بازار فعلا به نظر میرسد در شرایط رشدی به سر برد و البته این شرایط رشدی شکننده می نماید؛ از این نظر با توجه به اینکه معاملات در ارزش پایینی دنبال میشود و نسبت های میان خریداران و فروشندگان قابل تغییر است، به همین خاطر بازار میتواند در روز یکشنبه دوباره در بی خبری با فشار عرضه روبه رو شود. تغییرات نرخ ارز هم فعلا در همان کانال 27 هزار دنبال میشود و با وجود توقف فروشندگان، خریداران چندان فعال ظاهر نمیشوند. با توجه به اینکه یکی از مولفه های رشدی بازار در یک ماه اخیر تحرکات بازار ارز بوده، به نظر میرسد با توقف این تحرکات در بازار ارز، تحریکات تقاضا از ناحیه در بازار سهام هم فعلا توان رشد دوباره را ندارد.
در کوتاه مدت بازار با نوسانات دنبال میشود؛ در میان مدت میتواند به کانال های بعدی فکر کند اما در بلندمدت قطعا سهامداران و بورس بازان میتواند با سود معقولی از بازار شرایط بهتری را متصور باشند.
تازه ترین نظرسنجی اقتصادنیوز در روز شنبه نیز نشان میدهد بیشتر پاسخگویان شرایط بازار را که به نفع خریداران در روز ابتدای هفته به پایان رسیده، ناپایدار و شکننده ارزیابی میکنند، اما امیدوارند در روز یکشنبه هم دوباره بازار مسیر صعودی خود را دنبال کند.
به گفته فعالان، در صورتی که قیمت سکه در روز جاری بتواند خود را بالای محدوده ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تثبیت کند،‌ به…
آدرس : تهران، خیابان مطهری، بین میرزای شیرازی و سنایی، پلاک ۳۷۰

source

توسط ecokhabari