هدف بخش «سایت‌خوان دنیای اقتصاد» گسترش اطلاع‌رسانی است و انتشار این مطلب به معنی تأیید محتوای آن نیست.
الجزیره، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری اظهار کرد تا زمانی که پیشرفتی غیرقابل بازگشت به سمت یک راه حل سیاسی در سوریه حاصل نشود، واشنگتن قصد ندارد از تلاش‌ها در راستای عادی سازی روابط با «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه یا اعاده اعتبار وی حمایت کند.
نکته قابل توجه آن است که این اظهارات بلینکن در حالی مطرح می‌شود که متحدان عرب ایالات متحده در منطقه خاورمیانه در حال تغییر سیاست‌های خود در قبال سوریه و در تلاش برای احیای روابط اقتصادی و دیپلماتیک خود با دمشق هستند.
به عنوان نمونه، کشور اردن که متحد ثابت قدم و وفادار واشنگتن در منطقه بشمار می‌رود، گذرگاه اصلی مرزی خود با سوریه را در اواخر ماه سپتامبر و با هدف کمک به اقتصاد دو کشور به طور کامل بازگشایی کرد و بر اعمال فشار بر کشورهای جهان عرب جهت پذیرش دوباره سوریه در جمعِ این کشورها افزود.
به شکل مشابهی، وزیر امور اقتصادی امارات متحده عربی نیز روز یکشنبه گفت که این کشور و سوریه با طرح‌هایی برای توسعه همکاری اقتصادی و شناسایی حوزه‌های جدید همکاری موافقت کرده‌اند. امارات متحده عربی نیز در سال ۲۰۱۸ سفارت خود در دمشق را بازگشایی کرد و اوایل سال میلادی جاری نیز اعلام کرد که تحریم‌های جامع آمریکا علیه سوریه پیوستن این کشور جنگ زده به اتحادیه عرب را با چالش‌های بیشتری همراه می‌کند.
با این حال بلینکن در این کنفرانس خبری مدعی شد: «آنچه که ما انجام نداده‌ایم و قصد انجام آن را نداریم، اعلام هرگونه پشتیبانی از تلاش‌ها برای عادی سازی روابط، اعاده اعتبار آقای [بشار] اسد، لغو تحریم سوریه یا تغییر موضع مخالف خود با بازسازی سوریه است؛ مگر آنکه پیشرفتی برگشت ناپذیر به سمت یک راه حل سیاسی که به باور ما امری لازم و حیاتی است، حاصل شود».
وزیر خارجه آمریکا در ادامه مدعی شد که در نُه ماه آغازین فعالیت دولت دموکرات «جو بایدن» در آمریکا (از ۲۰ ژانویه تاکنون) تمرکز اصلی واشنگتن بر توسعه دسترسی بشردوستانه به سوریه، پشتیبانی از کارزار مبارزه با گروهک داعش و همچنین تأکید بر پایبندی آمریکا به پاسخگو سازی دولت بشار اسد بوده است.
گفتنی است، ایالات متحده حضور دیپلماتیک خود در سوریه را از سال ۲۰۱۲ به حالت تعلیق در آورده است.
گروه نشریات دنیای اقتصاد


درباره ما
کليه حقوق اين سايت متعلق به روزنامه دنيای اقتصاد بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

source

توسط ecokhabari

دیدگاهتان را بنویسید