آلبرت بغزیان اقتصاددان و کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در پاسخ به سوالی در خصوص راهکارهای تامین کسری بودجه 1400 گفت: در مورد رقم ریالی کسری بودجه نمی‌توان چندان صحبت کرد چرا که با وجود اینکه این عدد بزرگ به نظر می‌رسد، اما کشور ما دارای درآمد ارزی است و بدین ترتیب نمی‌توان به طور دقیق در خصوص حجم آن اظهار نظر کرد.
وی افزود: موضوع کسری بودجه مسئله‌ای است که مدت‌ها است وجود دارد و هر سال این سوال مطرح می‌شود و شاید چهار سال دیگر و از رئیس جمهور بعدی نیز همین سوال را بپرسیم. مسئله اصلی ما کسری نیست بلکه این است که ببینیم این کسری در کجا خرج می‌شود.
این کارشناس اقتصادی ادامه داد: اگر بخواهیم در قسمت درآمدی و در جهت افزایش درآمدهای دولت تلاش کنیم باید به سراغ کاهش فرارهای مالیاتی و حذف معافیت‌های مالیاتی برویم. وقتی نسبت مالیات به GDP (تولید ناخالص داخلی) در کشور زیر 10 درصد، اما نرخ مالیاتی کارمندان 25 درصد است، یعنی حدود 15 درصد فرار مالیاتی می‌کنند.
وی گفت: در حال حاضر ما از حقوق‌بگیران مالیات می‌گیریم و از آن برای درآمدهای دولت استفاده می‌کنیم اما با افرادی که فرارمالیاتی می‌کنند یا معاف هستند کاری نداریم. با بازنگری در بحث معافیت‌ها ما می‌توانیم بخش زیادی از کسری بودجه را جبران کنیم. البته انجام این کار نیازمند یک روحیه قوی است.
در شرایط تورمی نمی‌توان هزینه‌ها را کنترل کرد
وی با اشاره به شرایط تورمی و امکان کاهش هزینه های دولت گفت: در شرایطی که تورم وجود دارد، به صورت طبیعی هزینه‌ها بالا خواهد رفت، یعنی اگر دولت نتواند تورم را کنترل کند سال آینده خود مجبور به افزایش هزینه‌ها خواهد بود. در نتیجه بهتر است دولت به سراغ درآمدهای مالیاتی برود.
بغیان در خصوص سیاست ارز ترجیحی گفت: بهتر بود دولت به جای توزیع دلار 4200 تومانی که در نهایت با نرخ 25 هزار تومان به دست مردم برسد، خود کالا وارد کند و سود آن را نیز در اختیار خود داشته باشد اما این دلارها به عده‌ای تعلق گرفت که در حال حاضر نیز نمی‌توانند لیست آن را اعلام کنند.
وی با بیان اینکه می‌توان کسری بودجه دولت را بدون فشار بر مالیات دهندگان جبران کرد، گفت: نیازی نیست که دولت نرخ‌های مالیاتی را افزایش دهد یا بر افرادی که حساب مشخص دارند فشار وارد کند، بلکه باید به سراغ افرادی بروند که از پرداخت مالیات فرار می‌کنند یا به هر دلیلی از پرداخت مالیات معاف هستند.
این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: اگر دولت توان لازم را برای اجرای این کار داشته باشد، مشکل حل خواهد شد در غیر این صورت هر سال ما همین مشکل کسری بودجه را خواهیم داشت.
وی در مورد پایداری درآمدی‌های مالیاتی گفت: این مسئله به معنای استمرار در درآمدهای مالیاتی است، به عبارت دیگر به معنای دریافت مالیات از محق واقعی و عدم دریافت و یا تخفیف به کسانی است که توان لازم را ندارند. انجام این کار به معنای عدالت مالیاتی است.
امکان اصلاحات مالیاتی در کوتاه مدت وجود دارد
بغزیان در ادامه گفت: در حال حاضر ما هنوز نتوانستیم عدالت مالیاتی را برقرار کنیم، در واقع درگیر فرارهای مالیاتی و فعالیت‌های زیرزمینی هستیم. تشخیص این مسئله بسیار ساده است، وقتی از من و شما 25 درصد مالیات گرفته می‌شود، چطور نسبت مالیات به GDP زیر 10 درصد است؟
وی افزود: اینجا مشخص می‌شود که عده زیادی از دادن مالیات فرار می‌کنند یا معاف هستند. به نظر بنده اگر این دو مسئله جلوگیری از فرار مالیاتی و بازنگری در معافیت‌ها انجام شود مسئله کسری بودجه نیز حل خواهد شد در غیر این صورت نمی‌توان صحبتی از حل اساسی مشکل کسری بودجه کرد.
این کارشناس اقتصادی در پاسخ به سوالی در خصوص امکان انجام اصلاحات مالیاتی در کوتاه مدت و برای سال 1400 گفت: در صورتی یک تیم مشخص و حرفه‌ای برای این کار تعیین کنند، این موضوع امکان پذیر است چرا که تکنولوژی امروز اجازه این کار را می‌دهد.
وی در آخر گفت: اگر نخواهیم این راهکار را در پیش بگیریم با کسری بودجه‌ای مواجه خواهیم بود که از طریق چاپ اسکناس، بورس یا فروش اوراق تامین می‌شود که این اوراق نیز روزی باید باز خرید شود و در نتیجه بازگشت پول آن به سیستم مجددا موجب تورم خواهد شد.     
انتهای پیام/

source

توسط ecokhabari

دیدگاهتان را بنویسید