مدیر طرح فناورانه تولید قالب‌های کریستالیزاتور برای صنایع فولادریزی کشور از بومی شدن دانش فنی ساخت قالب‌های کریستالیزاتور برای استفاده در خطوط ریخته‌گری پیوسته فلزات خبر داد و گفت: این دستاورد حاصل تلاش ۱۵ ساله پژوهشگران سازمان جهاد دانشگاهی تهران است و پیش از این به علت فناوری تولید و پیچیدگی‌های آن به هیچ عنوان در ایران تولید نمی‌شده است.
سید «حسن سجادیان» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان این‌که کریستالیزاتورها، قالب‌های صنعتی هستند که برای ریخته‌گری پیوسته انواع فلزات از جمله فولاد، مس و غیره  استفاده می‌شود، اظهار کرد: این قالب‌ها که انواع مختلفی دارند مذاب فلزات را به شکل‌های مختلف شکل‌دهی کرده و مواد خام ( اسلب های فلزی) مورد نیاز صنایع دیگر را تولید می‌کنند.
مدیر این طرح فناورانه گفت: انواع شمش فولادی که در صنایع مختلف از جمله خودروسازی، ساخت وساز بصورت تیرآهن، میل‌گرد و انواع ورقها … استفاده می‌شود، محصول نهایی همین فرآیند محسوب می‌شود.
وی افزود: نتیجه اجرای این طرح فناورانه، دستیابی به دانش فنی و فناوری ساخت اسلب‌های چهار تکه کریستالیزاتور برای صنایع فولادسازی بود. از نکات کلیدی که در مسیر دستیابی به این فناوری مورد توجه قرار گرفت، ابعاد بزرگ صفحات و آلیاژ ویژه مورد نیاز برای ساخت آن‌ها بود. صفحات بزرگ از حساسیت بالاتری برخوردار هستند.
مدیر طرح فناورانه تولید قالب‌های کریستالیزاتور برای صنایع فولادریزی کشور خاطرنشان کرد: حساسیت این محصول به جنس آلیاژ خاصی که با آن ساخته وسپس صفحات آن شکل‌دهی شده، برمی‌گردد. این قالب چون با مذاب اولیه فولاد با دمای بالا در تماس است، تنش‌های حرارتی و سایشی بالایی را باید تحمل کند و تخریب آن هزینه‌های زیادی را به صنعت تحمیل خواهد کرد.

بومی‌سازی فناوری ساخت چندین نوع کریستالیزاتور و تولید انبوه آن
وی ادامه داد: جهاد دانشگاهی از حدود ۲۰ سال پیش تحقیقات خود را در زمینه قطعات مسی آغاز کرد و تاکنون فناوری ساخت چندین نوع کریستالیزاتور از جمله چرخ مسی برای ریخته‌گری پیوسته آلومینیوم، مس و دمبلوک برای ریخته‌گری پیوسته مس را بومی کرده و به تولید نیمه صنعتی رسانده است.
مدیر طرح فناورانه تولید قالب‌های کریستالیزاتور برای صنایع فولادریزی کشور افزود: در صنعت فولاد انواع مختلفی از کریستالیزاتورها از جمله نوع تیوپی و نوع چهار صفحه‌ای استفاده می‌شود و در این طرح دانش فنی کریستالیزاتور نوع چهار صفحه‌ای برای خط ریخته‌گری پیوسته شرکت فولاد مبارکه بومی‌سازی شد.
مهندس سجادیان ادامه داد: برای اجرای این پروژه، تیمی کامل از پژوهشگران رشته‌های مختلف مهندسی، تشکیل شد و با صرف چند ده میلیارد ریال هزینه، علاوه‌بر خرید و نصب برخی تجهیزات مورد نیاز برای تولید این صفحات در سازمان جهاد دانشگاهی تهران، از توانمندی و امکانات چند کارگاه و شرکت تولیدی نیز استفاده شد.
وی خاطرنشان کرد: تاکنون یک سری از این کریستالیزاتورها ساخته شده و در اختیار شرکت فولاد مبارکه قرار گرفته است که خوشبختانه با حمایت و پشتیبانی مدیریت محترم این شرکت، در خط تولید این کارخانه نصب شده و توانسته است تائیدیه عملکرد مرحله اول را از این شرکت دریافت کند.
مدیر این طرح فناورانه تصریح کرد: با توجه به این‌که ماده اولیه برای تولید این صفحات، مس است و این فلز در داخل کشور تولید می‌شود، بدون هیچ وابستگی به خارج کشور، تولید این قطعه با قیمت تمام شده مناسب، در کشور امکانپذیر است.
مهندس سجادیان افزود: تولید بومی این محصول علاوه ‌بر رفع دغدغه مدیران صنعت برای دسترسی نامحدود به این قطعه حساس، باعث جلوگیری از خروج مقادیر قابل توجهی ارز از کشور می‌شود و ان‌شاءالله با افزایش تعداد تولید، پیش‌بینی می‌شود قیمت تمام شده نسبت به نمونه‌های مشابه وارداتی، کاهش قابل توجهی داشته باشد.
وی درباره مشکلات موجود در راه دستیابی به این فناوری گفت: برخی صنایع بزرگ از تولید این محصول استقبال کردند و در این راه همیاری موثری داشته‌اند که همین جا لازم است از بخش بومی‌سازی و خرید تجهیزات، ریاست تعمیرات و مدیریت محترم شرکت فولاد مبارکه تشکر و قدردانی کرد که همیاری موثری در مسیر موفقیت این طرح فناورانه داشته‌اند.
مدیر این طرح فناورانه ابراز امیدواری کرد که دیگر صنایع فولادسازی نیز در مسیر توسعه این طرح و جهت انجام تست‌های میدانی، همکاری مناسبی با محققان به عمل آورند.
مهندس سجادیان کمبود منابع مالی برای گسترش خط تولید و افزایش ظرفیت تولید را از محدودیت‌های کنونی این پروژه برشمرد.
وی تصریح کرد: این طرح تا این مرحله با بودجه‌های مربوط به طرح‌های فناورانه و از منابع داخلی جهاد دانشگاهی اجرا شده و ادامه فعالیت به جلب سرمایه‌گذار نیازمند است.
مدیر این طرح فناورانه اظهار امیدواری کرد که مدیران و مسئولان کشور حمایت‌های تکمیلی را برای رساندن این طرح به نتیجه نهایی انجام دهند تا ان‌شاا… خط تولید صنعتی این قالب‌ها راه‌اندازی و برای همیشه نیاز کشور به آن‌ها بصورت داخلی مهیا شود.
جهاد دانشگاهی نماد عبور از موانع با اتکا به توان داخلی
مهندس سجادیان خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی با انجام این طرح نشان داد توانایی عبور از موانع با اتکا به توان داخلی را دارد و در صورت دریافت حمایت لازم، می‌
تواند مشارکت خوبی در شکوفایی و استقلال صنعتی کشور داشته باشد.
انتهای پیام

source

توسط ecokhabari