یک فعال حوزه کار با بیان اینکه دستمزد موجب افزایش تورم نمی‌شود، گفت: جامعه کارگری خواهان مهار تورم و تثبیت قیمتها است و تا زمانی که کنترلی روی تورم نداشته باشیم، افزایش دستمزد کمکی به بهبود معیشت و سفره کارگران و بازنشستگان نمی کند.
رحمت اله پور موسی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد:اگر بتوانیم به طور عملیاتی تورم را کنترل کنیم خیلی بهتر است تا اینکه دستمزدها را  سالیانه افزایش بدهیم ولی این افزایش تاثیری در زندگی آحاد جامعه مخصوصا کارگران نداشته باشد.
وی با تاکید بر افزایش حقوقها به میزان واقعی تورم خاطر نشان کرد: بارها گفته ایم که کارگران دنبال افزایش حقوق نیستند و اگر قیمتها تثبیت و تورم مهار شود قدرت معیشت آنها بهبود و هزینه های زندگی آنها کاهش می یابد ولی در شرایطی که این خواسته عملی نمی شود لازم است دستمزدها به میزان واقعی تورم افزایش داده شود در غیر این صورت سفره کارگران و بازنشستگان کوچکتر می شود.
این فعال حوزه کار تصریح کرد: سبد معیشت کارگران شامل هزینه‌های مسکن، بهداشت و درمان، خورد و خوراک، مواد غذایی، ایاب و ذهاب و … می‌شود. اگر تورم هر کدام از این اقلام را محاسبه کنیم می بینیم که سبد معیشت کارگران به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد و حقوق دستمزد دریافتی آنها کفاف این هزینه ها را نمی دهد لذا تاکید ما این است که دولت به شکل عملیاتی تورم را در بخش‌های مختلف اقتصاد و جامعه کنترل کند.
پورموسی با بیان اینکه افزایش حقوق و دستمزد باعث تورم نمی شود، اظهار کرد: دستمزد شاید درصد کمی از هزینه های کارفرمایان در بخشهای تولیدی را شامل شود و اگر هزینه تمام شده پرسنل و حقوق آنها را درنظر بگیریم در خوشبینانه ترین حالت بیشتر از ۵ تا ۶ درصد نیست بنابر این مولفه های دیگری در قیمت تمام شده تاثیرگذار است.
وی در پایان با انتقاد از نبود نرخ واحد در بسیاری از اقلام و کالاهای مصرفی، گفت: چرا باید قیمت کالایی مثل برنج یا شیر در سوپرمارکت‌ها و فروشگاهها متفاوت باشد و امروز یک قیمت و فردا به قیمت دیگری عرضه شود؟ جامعه کارگری خواهان تثبیت قیمتها و مهار تورم است. اگر این اتفاق بیفتد به ازدیاد تولید با کیفیت در جامعه کمک کرده و جلوی اشباع بازار از کالای نامرغوب گرفته می‌شود.
انتهای پیام

source

توسط ecokhabari