به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم، واکسن آسترازنکا یکی از مهمترین واکسن های تولیدشده علیه ویروس کروناست. با وجود ایمنی بخشی بالای واکسن آسترازنکا ، تا کنون عوارض مختلفی هم برای واکسن آسترازنکا کشف شده است. واکسن آسترازنکا تولید مشترک انگلستان و سوئد است.
به گزارش رکنا، دلتاویروس کرونا همچنان در اروپا جولان می‌دهد و با وجود آمار بالای واکسیناسیون موارد ابتلا در این منطقه همچنان بالاست.
جدیدترین اخبار کرونا در اروپا حاکی از آن است که انستیتو رابرت کخ آلمان صبح امروز از ابتلای 15431 مورد جدید ابتلا به کرونا در عرض 24 ساعت خبر داد که به این ترتیب نرخ مبتلایان جدید در این کشور به‌ازای هر 100 هزار نفر طی 24 ساعت به 83.5 رسید. 50 نفر دیگر هم در این مدت بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست دادند.
در یک آتش‌سوزی در یک بیمارستان موقت کرونایی در مقدونیه شمالی حداقل 14 نفر جان خود را از دست دادند. دادستانی عمومی این کشور دستور کالبدشکافی برای شناسایی اجساد را صادر کرده است. این آتش‌سوزی بعد از وقوع انفجاری در یک بیمارستان در شمال غرب این کشور رخ داد. نخست وزیر مقدونیه شمالی از وقوع یک تراژدی بزرگ سخن گفت. وی در پیامی توئیتری اعلام کرد که آتش خاموش شده است اما زندگی تعداد زیادی از دست رفته است.
بحران کرونا بر اساس یک بررسی جدید به افزایش درمان‌ها به‌دلیل اضافه‌وزن و اختلال خوردن در کودکان و نوجوانان منجر شده است. بر اساس گزارش موسوم به DAK-Gesundheit 2020 در سال 2020 در بیمارستان‌های آلمان 60 درصد دختران و پسران بیشتری نسبت به سال قبل به‌دلیل چاقی و اختلالات خوردن تحت درمان قرار گرفته‌اند، همچنین کمب&#1608
;د وزن شدید، بی‌اشتهایی و پرخوری هم به‌شدت بین کودکان آلمانی در دوران کرونا افزایش پیدا کرده است. در این بررسی داده‌ها و اطلاعات مربوط به 800 هزار کودک بستری‌شده در بیمارستان‌ها مورد ارزیابی قرار گرفته است. مدیرعامل این بررسی اعلام کرده است که داده‌های بیمارستان‌ها پیامدهای هشداردهنده همه‌گیری کرونا برای سلامت کودکان و نوجوانان را نشان می‌دهد.
انجمن مراقبت‌های ویژه در آلمان Divi با نگرانی به شرایط کرونایی در پاییز می‌نگرد، استفان کلوگ رئیس این انجمن در کنفرانسی در وایمار اعلام کرد: شرایط حالا به‌خوبی تحت کنترل است، اما ما خود را برای موج چهارم بزرگتری در پاییز آماده می‌کنیم.
وی افزایش آمار مبتلایان و بستری‌ها در پاییز را پیش‌بینی کرده درباره درگیری به‌خصوص جوانان به بیماری سخت کووید19 هشدار داد.
وی همچنین درباره روند کند واکسیناسیون و این‌که هنوز 20 درصد افراد بالای 70 سال در این کشور واکسن نزده‌اند ابراز نگرانی کرد.
با توجه به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در کشور سوئیس دولت این کشور تعهد به ارائه شواهد واکسیناسیون و بهبودی از کرونا را تا حد زیادی گسترش می‌دهد. دولت این کشور اعلام کرده است که از دوشنبه آینده تنها افراد واکسینه‌شده و بهبودیافته از کرونا و یا افرادی که تست کرونای آن‌ها منفی است حق دسترسی به رستوران‌ها و بسیاری امکانات تفریحی و فرهنگی را دارند.
وزیر بهداشت آلمان از روند کند واکسیناسیون در کشورش گله و اعلام کرد: تابه‌حال 61.7 درصد ساکنان آلمان کاملاً علیه کرونا واکسینه شده و 66.2 درصد هم حداقل یک بار علیه این بیماری واکسینه شده‌اند.
وی با اشاره به اینکه 72.4 درصد بزرگسالان علیه کرونا ای
من شده‌اند در عین حال اعلام کرد که هنوز تعداد زیادی از آن‌ها برای غلبه بر همه‌گیری واکسینه نشده‌اند.
رئیس سازمان بهداشت جهانی هم به اولویت‌بندی‌های شرکت‌های داروسازی در توزیع واکسن کرونا انتقاد شدیدی وارد کرده و به این ترتیب روز چهارشنبه به پیام انجمن تجارت بین‌المللی IFPMA که اعلام کرده بود کشورهای ثروتمند اکنون دوزهای واکسن زیادی در اختیار دارند که می‌توانند بدون محدود کردن کمپین واکسیناسیون خود به کشورهای فقیر هم واکسن بدهند انتقاد کرده و واکنش نشان داده گفت: وقتی این خبر را خواندم وحشت کردم. مدتهاست که واکسن کافی برای هم کشورهای ثروتمند و هم فقیر وجود دارد.
بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی تابه‌حال 80 درصد همه واکسیناسیون‌های جهانی در کشورهای با درآمد بالا و متوسط انجام شده است، هنوز هیچ کشور فقیری یک نرخ واکسیناسیون 10 درصد را به دست نیاورده است.
وی افزود: ما از ابتدا خواستار رفتار برابر بودیم نه زمانی که ثروتمندترین کشورها کاملاً تأمین شوند.
رئیس سازمان بهداشت جهانی همچنین گفت: تا زمانی که شرکت‌ها و کشورهایی که عرضه جهانی واکسن را کنترل می‌کنند فکر می‌کنند فقرای جهان باید به آنچه باقی مانده است اکتفا کنند من سکوت نخواهم کرد.
وی بار دیگر با آغاز مرحله سوم و تقویت‌کننده واکسیناسیون که بسیاری کشورهای اروپایی آن را در دستور کار قرار داده‌اند مخالفت کرده گفت: با تعلیق مرحله سوم واکسیناسیون در بسیاری کشورها مردم می‌توانند سریع‌تر علیه کرونا واکسینه شوند.
در بلغارستان هم مالکان و کارکنان صنعت غذا و هتلداری به‌دلیل محدودیت‌های جدید کرونایی به‌دلیل گسترش دلتاکرونا در این کشور اعتر&
#1575;ض کردند. آن‌ها روز چهارشنبه در تجمع گسترده‌ای در مرکز شهر صوفیه خواستار جبران خسارت‌های مالی 80درصدی برای ضررهای شرکت‌های خود شدند.
آژانس دارویی اروپا EMA حالا همچنین سندرم موسوم به Guillain-Barré-Syndrom، یک بیماری عصبی نادر را به‌عنوان عارضه جانبی احتمالی واکسن کرونای آسترازنکا اعلام کرده است، این نتیجه بر اساس بررسی منظم امنیتی توسط این آژانس دارویی در اروپا به دست آمده است. این نهاد اروپایی همچنین برخی از دیگر عوارض جانبی کمتر جدی واکس‌های جانسون اند جانسون، مدرنا و آسترازنکا را هم شناسایی کرده است.
بدهی مالی بالا در دوران کرونا و عواقب آن برای کیف‌پول شخصی به نگرانی شماره‌یک شهروندان آلمانی تبدیل شده است، این نتیجه یک بررسی انجام‌شده با عنوان ترس‌های آلمانی‌ها است. در این بررسی حدود 53 درصد از 2400 شرکت‌کننده اعلام کردند که ترس زیادی از افزایش مالیات‌ها و یا کاهش خدمات اجتماعی ناشی از بحران کرونا دارند. در جایگاه دوم ترس‌های آلمانی نگرانی از تورم بالا وجود داشت. 50 درصد شهروندان آلمانی از هزینه‌های روزافزون زندگی گله داشتند.
بر اساس اطلاعات اداره فدرال آلمان بدهی‌های عمومی در بحران کرونا حدود 14.4 درصد و یا 273.8 میلیارد یورو افزایش پیدا کرده و به رکورد بالایی رسیده است، نرخ تورم هم در ماه آگوست به 3.9 درصد رسید که بالاترین سطح در سال‌های اخیر محسوب می‌شود.
"کارل لایترباخ"، از کارشناسان بهداشت حزب سوسیال دموکرات و مشاوران دولت آلمان در پیامی توئیتری از نوع جدید ویروس کرونا موسوم به Mu-Variante هشدار داده گفت: این نوع شناسایی‌شده در ژاپن نسبت به بیون‌تک و یا آنتی‌بادی‌های افراد ب&#160
7;بودیافته از کرونا مقاوم‌تر از همه دیگر انواع این ویروس است.
وی هشدار داد: وقتی گونه‌ای مانند نوع موسوم به مو به سطح بالایی از سرایت منجر می‌شود بسیار خطرناک خواهد بود.
ژاپن اخیراً، شناسایی اولین موارد ابتلا به سویه "مو" از ویروس کرونا در این کشور را تأیید کرد و این سویه اخیراً از سوی سازمان جهانی بهداشت جزو سویه‌های قابل‌توجه و تحت‌نظر طبقه‌بندی شده است، پیش از این نیز این سویه در آمریکای جنوبی و اروپا شناسایی شده بود.
سازمان جهانی بهداشت روز دوشنبه سویه مو را به فهرست سویه‌های قابل‌توجه خود اضافه کرد.
سازمان جهانی بهداشت می‌گوید این سویه جدید از ویروس کرونا که "مو" نام‌گذاری شده است و آن را زیر نظر دارد، دارای جهش‌هایی است که می‌تواند این ویروس را در برابر واکسن‌های موجود مقاوم‌تر کند.
به‌گفته مسولان سازمان جهانی بهداشت، شیوع این سویه در کشورهای کلمبیا و اکوادور شتاب گرفته است.
سویه مو نخستین بار در کلمبیا شناسایی شد اما حالا در 39 کشور موارد ابتلا به آن مشاهده شده است.
سازمان جهانی بهداشت بر این باور است که چهار سویه نگران‌کننده از ویروس کرونا از جمله انواع آلفا در 193 کشور و دلتا در 170 کشور جهان وجود دارد و پنج سویه جهش‌یافته دیگر از جمله "مو" باید تحت نظارت قرار بگیرند.
تردید شهروندان برای انجام واکسیناسیون منجر به افزایش شمار قربانیان کرونایی در بلغارستان شده است. یکی از مسئولان واکسیناسیون در این کشور از تمایل کم شهروندان برای تزریق واکسن سخن گفته است، به این ترتیب شمار مرگ‌های کرونایی در بلغارستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی بیشتر است، به‌خصوص شیوع ویروس دلتا محرک قوی برای افزیش &#1585
;وند مرگ‌ومیرهای کرونایی در این کشور شده است، بااین‌همه تازه 20 درصد ساکنان این کشور که حدود 7 میلیون سکنه دارد کاملاً علیه کرونا واکسینه شده‌اند. میانگین واکسیناسیون کامل در اتحادیه اروپا 69 درصد است.
کشور نروژ هم مجدداً بیشترین آمار ابتلا به کرونا طی یک هفته از آغاز شیوع کرونا در این کشور را ثبت کرده است. نهادهای بهداشتی این کشور روز چهارشنبه اعلام کردند که در هفته اخیر 9956 نفر در این کشور به کرونا مبتلا شده‌اند که 15 درصد بیشتر از هفته قبل از آن بوده است. با توجه به افزایش آمارهای ابتلای جدید به کرونا دولت می‌خواهد طرح کاهش محدودیت‌ها را به تأخیر بیندازد.
یکی از دلایل موارد بالای ابتلا به کرونا میزان پایین نرخ واکسیناسیون در این کشور اعلام شده است.
پلیس ایتالیا اقدام علیه مخالفان واکسیناسیون را که اقدامات خشونت‌آمیزی برنامه‌ریزی کرده‌اند در دستور کار قرار می‌دهد. کارکنان پلیس و یک واحد از بازرسان ویژه در خانه برخی مظنونین مدارکی را یافته و ضبط کرده‌اند.
بر اساس جدیدترین آمارها در فرانسه طی 24 ساعت 12,828 نفر به کرونا مبتلا شده‌اند و 100 نفر هم بر اثر ابتلا به آن جان خود را از دست داده‌اند.
در انگلیس هم طی 24 ساعت 38,975 نفر به کرونا مبتلا شده‌اند و 191 نفر هم بر اثر ابتلا به آن جان داده‌اند.
در ایتالیا هم طی 24 ساعت 5,923 نفر به کرونا مبتلا شده‌اند و 69 نفر هم بر اثر ابتلا به آن جان داده‌اند.
در اسپانیا هم طی 24 ساعت 5,618 نفر به کرونا مبتلا شده‌اند و 81 نفر هم بر اثر ابتلا به آن جان داده‌اند.
به این ترتیب بر اساس جدیدترین آمارها تابه‌حال در فرانسه 6,866,856 نفر از آغاز شیوع کرونا به آن مبتلا شده‌اند و 115,259 هم بر اثر ابتلا به آن جان باخته‌اند.
در انگلیس هم تا
کنون 7,094,592 نفر به کرونا مبتلا شده‌اند و 133,674 نفر هم بر اثر ابتلا به آن جان خود را از دست داده‌اند.
در ایتالیا هم بر اساس جدیدترین آمارها تابه‌حال 4,585,423 نفر به کرونا مبتلا شده‌اند و 129,707 هم بر اثر ابتلا به آن جان خود را از دست داده‌اند.
آمارها نشان می‌دهد که در اسپانیا هم تابه‌حال 4,898,258 نفر به کرونا مبتلا شده‌اند و 85,147 نفر هم بر اثر ابتلا به آن جان باخته‌اند.
در آلمان هم تابه‌حال 4,044,712 نفر به کرونا مبتلا شده‌اند و 92,988 نفر هم بر اثر ابتلا به آن جان خود را از دست داده‌اند.
اقتصادنیوز: اگرچه شاخص بورس بازدهی مثبت را در هفته جاری به ثبت رساند اما نوسانات شاخص در یک دامنه محدود صورت گرفت.
آدرس : تهران، خیابان مطهری، بین میرزای شیرازی و سنایی، پلاک ۳۷۰

source

توسط ecokhabari