هدف بخش «سایت‌خوان دنیای اقتصاد» گسترش اطلاع‌رسانی است و انتشار این مطلب به معنی تأیید محتوای آن نیست.
مجسمه یک زن بومی جایگزین مجسمه بحث‌برانگیز «کریستف کلمب» در مکزیکوسیتی می‌شود.
یک مجسمه از «کریستف کلمب» که در یکی از شلوغ‌ترین خیابان‌های «مکزیکوسیتی» واقع شده است از محل برداشته و مجسمه‌ای که به افتخار زنان بومی ساخته شده است، جایگزین آن خواهد شد.
این مجسمه برنزی قرن نوزدهمی مدت‌ها هدف اعتراض معترضانی بود که نقش این کاوش‌گر ایتالیایی در استعمار آمریکا را مورد انتقاد قرار داده بودند. اکتبر سال گذشته، این مجسمه توسط مقامات شهر برای مرمت از سکو برداشته شد و به دنبال آن گمانه‌زنی‌هایی درباره بازنگشتن این مجسمه مطرح شد.
روز یکشنبه، شهردار این شهر اعلام کرد، مجسمه جدیدی که در این مکان قرار می‌گیرد زنان تاثیرگذار تاریخ مکزیک را به تصویر خواهد کشید.
این اقدام به دنبال دادخواهی جهانی برای حذف یادبودهای مرتبط با نژادپرستی و خشونت‌های مرتبط با استعمار صورت گرفته است. به دنبال آغاز جنبش «جان سیاه‌پوستان مهم است» در سال ۲۰۲۰، معترضان مجسمه‌ها را در شهرهای بزرگ جهان سرنگون کردند. از جمله مهم‌ترین این نمونه‌ها که بازتاب جهانی زیادی داشت به سرنگون کردن مجسمه «ادوارد کولستون» در بریستول می‌توان اشاره کرد.
سال گذشته نیز مجسمه‌های «کلمب» در بسیاری از شهرهای ایالات متحده سرنگون شدند.
با جایگزین شدن مجسمه جدید در محل اولیه مجسمه «کلمب» در مکزیکوسیتی، مجسمه «کلمب» به موقعیت مکانی کم اهمیت‌تری در یک پارک کوچک منتقل خواهد شد.
گروه نشریات دنیای اقتصاد


درباره ما
کليه حقوق اين سايت متعلق به روزنامه دنيای اقتصاد بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است

source

توسط ecokhabari